• cekirdegin cekim gucunden kurtulmak icin 4 ayri tunel kazan 4 denyo atomun hikayesi. (bkz: ne dedim ben simdi)
  • red kit atom modelinin en buyuk dusmanı, sık sık hapisaneden kacan bu atom modeli rin tin tin atom modeli tarafından iyi niyetli sevinc gosterilerine maruz kalır ozellikle en kucuk orbital (s orbitali)
  • bir çekirdeğin etrafında dolanan dört tane değişik boylu elektron modelidir... daltonlarin isminin nerden geldiğini sanmıştınız? elbetteki kuzenlerinden...
  • daltonun cümleten yanılmış olduğu bir model.ama illa da ezberlenilir.illa da sıavda çıkar.illa da illa.
  • atom tanimini kullanan ilk teoridir.. bu teoriye gore:

1-butun maddeler atomlardan yapilmistir.
    2-atom parcalanamaz
    3-atom ici dolu kure seklindedir
    4-bilesikler olusurken atomlar belirli kutle oranlarinda birlesirler
    5-farkli elementlerin, atomlarinin kutleleri farklidir
    6-elementi olusturan butun atomlarin kutleleri aynidir

1 ve 4 haric digerlerinin yanlisligi ortaya cikarilmistir.. peki ne ozelligi var da yazdim, yazdim cunku atom teorileri ile ilk karsilatigimda dalton'un teorisini sevmis ve bunu secmistim cunku digerlerine gore daha basitti ama nerden bilirdim sevenler aglarmis..
  • dalton'un atom kuramı üç varsayıma dayanır;
    elementler, atom adı verilen küçük, bölünemeyen taneciklerden oluşmuştur. atomlar kimyasal tepkimelerde oluşmazlar ve bölünmezler.
    bir elementin tüm atomlarının kütlesi ve diğer özellikleri aynı, diğer elementlerin atomlarından farklıdır.
    kimyasal bir bileşik iki ya da daha fazla elementin basit bir oranda birleşmesi ile oluşur.
    dalton'un atom kuramı, kimyasal değişme konularının da daha iyi tanımlanmasına olanak sağlar:
    kütlenin korunumu: bir kimyasal reaksiyonda reaksiyona giren maddelerin kütleleri toplamı, çıkan maddelerin (ürünlerin) kütleleri toplamına eşittir.
    sabit oranlar yasası: iki element birden fazla bileşik meydana getiriyorsa, birleşen iki elementin farklı miktarları arasında ağırlıkça tam sayılarla ifade edilen basit bir oran bulunur. örneğin: h2o da 2 g hidrojenle 16 g oksijen birleşirken, oh de 1 g hidrojenle 16 g oksijen birleşmiştir. buradan her iki bileşikte de aynı miktar oksijenle birleşen 2 g hidrojen ve 1 g hidrojeni birbirine oranlarsak 2 sayısı elde edilir.
hesabın var mı? giriş yap