şükela:  tümü | bugün
  • classic malts serisinden bir single malt viski
  • sanırım türkiyede pek bulunmayan single malt iskoç viskisi. kendisi highland yöresinden olup bir single malt için beklenmeyecek derece hafif bir içime ve aromaya sahiptir. ancak bu demek değil ki dalwhinnie diğer single malt viskileri gibi kendine has bir ruha sahip değil, aksine bu hafifliği ve meyve aromasının gücü onu diğerlerinden net bir şekilde ayırıp çok ayrı ve klas bir konuma koyuyor.
  • son 1-2 aydır market raflarında pek rastlanır oldu kendisine. 70cl - 215tl gibi bir rakamla satılırken yılbaşı indirimi diye 158tl den satıldı. sanırım halen aynı fiyattan bulunabiliyor. lezzetli bir malt viski. hafif, meyve kokulu orta yuvarlak gövdeli, kısa bitişli çok baskın bir karakteri olmayan highland viskisi. günlük rutin tadım için keyifli.

sanırım damıtımevinden 15-16 farklı expressiyonu çıkıyor ama bizde sadece 15yo standart şişe bulunuyor.
  • tanıtımında iskoçya'nın en yüksek bölgesindeki damıtım evinde üretildiğinin altı çizilen viski.

bu açıklamanın sebebi bölgedeki doğal kaynak suyunun mükemmelliğini belirtmek. iskoçlar için viski demek saf, temiz, doğal ve benzersiz lezzete sahip doğal kaynak suyu demek. bu su kaynakları çok değinilen bir konu değil ama önemi çok büyük. dalwhinnie de bunu güzelce vurgulamış şişesinde. tabii sadece şişedeki bir yazı olarak değil lezzet olarak da.
    iskoçya doğal kaynak suları olarak oldukça şanslı ve pek çok damıtım evi de bu kaynaklara yakın konumda kurulmuş durumda. su konusunun önemini belirttik şimdi geçelim lezzet konusuna.

su dedik ve oradan devam edeceğiz.
    ben viski içerken her daim sek tercih ederim, lezzeti özümsemek için. nadiren viskiyi az miktarda (bir çay kaşığı kadar) su katarak içerim.
    buradaki amaç viskinin sert alkol koku ve tat oranını yumuşatıp aromalarını daha çok ortaya çıkarmaktır. bu küçük taktiği her viskide uygulayabilirsiniz ancak hepsinde aynı etkiyi göremezsiniz. çoğu viskide gerek duymasam da dalwhinnie 15 şişe açıldığında ve ilk koklandığında su katılması gerektiğini hissettiriyor. alkol oranı %43 olmasına rağmen alkol kokusu çok yoğun. bardakta defalarca çevirip havalandırmama ve çok kez koklamama rağmen alkolün baskın kokusunu aşıp arkadaki lezzetlere ulaşmakta zorlandım. tadıma geçince de durum benzer.

işte tam bu noktada küçük taktiğimizi uygulayıp az miktarda su katınca dalwhinnie 15 sanki farklı bir viski içiyormuşçasına değişiyor. yoğun alkol koku ve tadı gidip geriye muhteşem lezzetler kalıyor. içimi muhteşem keyif vermeye başlıyor.
    meyve şöleni bal tadı ile karışıp damakta oldukça dolgun bir lezzet bırakıyor. bu lezzetlerin bitişi de oldukça uzun. uzun bitişli viskileri hep sevdim ve övgüyü hak ediyorlar. sonuç olarak başarılı bir viski.

slainte

diğer viski yorumlarım için (bkz: #60703155)