şükela:  tümü | bugün
 • "balık awlama yeri" demektir aynı zamanda, bu kelimenin "dalyan gibi delikanlı" şeklinde kullanımı da wardır ki, söyleyen kişinin "ne gibi bi balık avlamak istediği" gayet açıktır...
 • bulent ortacgil'in bu sarkilar adam olmaz albumunde sozlu, ortacgil icin soylenmis ortacgil sarkilari albumunde de akin eldes ve serhat ersoz tarafindan yorumlanmis sozsuz versiyonlarinin dinlenebilecegi sarkisi. dalyan deltasina kafasi karisan, -muhtemelen- askiyla yan yana ayri dusen bir adamin sarkisi.
 • delta seklinde denize dokulen bazi nehirlerde baliklarin yumurtlama mevsimi geldiinde nehrin en dar yerine gerilen kafesler acilir. baliklar yumurtlamak uzere iceri girer, daha sonra bu 'tuzak'lar kapanir ve baliklar iceride kalir, yumurtladiktan sonra avlanirlar, iceride yumurtadan cikan baliklar ise bu mekanda buyurler ve tekrar avlanmayi beklerler onlar da...
  iste bu tur yerlere dalyan denir. gorduum en guzel dalyan, dogasi ve tarihi ile butunlesmis olan koycegiz golunu denize baglayan dalyan nehridir. fethiye'den gunluk turlarla gidilebilir.
 • bir zamanlar yasadigim, doga olarak muthis, denizle golun birlestigi, radarina cikildiginda acik havada rodosun gozuktugu, son gunlerde kliplere ve reklamlara konu olan, igrenc ve kazikci bir halka sahip, m.o. 2000den kalma harabelere ve daglara oyulmus kral mezarlarina sahip, mugla-dalaman havaalanina 20dk uzaklikta olan minik bir kasaba.
  10 sene evvel bulunmayacak derecede guzeldi ama artik golu kirlendi les gibi kokuyor. ha bir de iztuzu plaji adinda carettacarettalarin yumurta biraktigi ender plajlardan birine sahiptir.
 • dalyan deltası...
  kafam biraz karışıktır
  oldum olası
  neden bilinmez

  denize doğru
  yüzlerce yol var
  ama hangisi doğru,
  hangisi çıkmaz?

  aman, sen bir yana ben bir yana
  ayrı düşmüşüz yan yana

  karşımız deniz
  yardım et yoksa gidemeyiz
  kıyıda bir saz gibi
  yalnızlık olmaz

  dalyan deltası
  yaşamın ta kendisi
  düğümdür dokusu
  öyle kolay çözülmez

  aman, sen bir yana ben bir yana
  ayrı düşmüşüz yan yana

  bülent ortaçgil
 • iztuzu plajı harikadır.özellikle güneşin batışı mutlaka orada seyredilmelidir.
 • aynı zamanda bir erkek ismidir.
 • sabah saat dört suları uyumamış olmanıza rağmen bir enerji vardır içinizde. hadi diyip kaldığınız pansiyonun kıyısından(ki eğer 4 te balığa çıkabiliyosanız bu pansiyonun zakkum pansiyon olması ve yanınızdaki insanında bu pansiyonun sahibinin oğlu süper adam murat olması muhtemeldir) bekliyen yedi metrelik pancar motorlu tekneye atlayıp nehirden yukarı göle doğru çıkar balık tutmaya başlarsınız. şahane çupra yakalarsınız hatta japon piranası (yerli halkın değimiyle dişli balık)
  sonra gölden geri dönersiniz süper bi yorgunluk vardır. geri dönüşte sıcak kükürtlü suya uğrarsınız. üç tane ard arda tesis vardır denizden göle dğru gidişte ikincisi çok piyasadır parayla girilir ve çamuruda suyuda bi boka benzemez, sonuncusu kaplıca benzeri hamam vari bişiidir, asıl doğal olarak kaynağının yanına yerli halkın kurduğu o ilk küçük kükürtlü su havuzucuğu vardır
  ordan çıkan suda&çamurda doğal ve tertemizdir. (orası taşlarla kapatılırken ben çok küçüktüm inşaasında bende bulunmuştum)
  diz boyu sıcak suya uzanır uyuklarsınız taaki güneş sizi rahatsız edene dek. sonra o fecii kükürt kokusunu gidermek için nehir tarafında yüzer eylenirsiniz. pansiyona dönüş,"kaç balık tuttunuz lan yavşaklar" nidasıyla karşılanırsınız (ki mütamadiyen buda pansiyonun sahibi ali bey amcadır) yumurtasından peynirine kadar herşeyi köy ürünlerinden oluşan nefis bi kahvaltı hazırdır sizin için. sonra tekrar tekneye atlanır sazlıkların arasından sigaralar içilirken ağır ağır deniz tarafına gidilir. soğuk biralar içilir denize girilir. denizle nehirin birleştiği yerden bi parça tavuk butu+ misina ile aptal yengeçler yakalanır (1 parça butla 50 taneye yakın yakalamak mümkündür) akşam olunca tutulan yengeç ve balıklar yenir. içkiler tüketilir. sonra diskosuna barına çıkılır. dansedilir eylenilir türlü türlü geyikler yapılır. saat sabahın dördü gibi pansiyona dönülür.sabah saat dört suları uyumamış olmanıza rağmen bir enerji vardır içinizde. hadi diyip kaldığınız pansiyonun kıyısından...
 • (bkz: kaunos)