• çöpçüler kralı filminde kemal sunal gazinodan kovulup tekrar kahvehaneye düşer. orda yine sandalyelerin üzerinde sabahlayacaktır. süpürgesiyle yerleri temizlerken bu türküyü söylemeye başlar.
  • "varsam yarin yanına
    sabahtan öldürseler"

sözün, anlamın sınır çizgisi gibidir bu sözler bana. ölümden öte köyün, sevdadan gayrı hayatın olmadığıdır.
  • sözlerini...
    yazayım, hadi:

dam üstüne çul serer
    leyli de yar loylu da yar
    loy loy loy
    bilmem yar kimi sever

nakarat:
    a leylim nenni de kınalım
    nenni de belalım nenni de nenni

onun bir sevdiği var
    loy loy loy
    günde on çeşit giyer
    (nakarat)

al taşı kaldırsalar
    loy loy loy
    yılanı öldürseler
    (nakarat)

küçükten yar seveni
    loy loy loy
    cennete gönderseler
    (nakarat)

(başka dörtlüğü var mı bilemedim, yüksek sesle söylemeden* hatırlayamayacağım.)
  • onu bana verseler
    loy loy loy
    cihana bildirseler

varsam yarin yanina
    loy loy loy
    sabahtan öldürseler

diye iki dörtlüğü daha mevcut, divrik yöresine ait olduğu ile söz ve müziği anonim diye bilinen* pek has bir `türküdür.
  • 70'lerde sempatik insanlarin grubu beyaz kelebekler'in bu turkuye yaptigi cok guzel bir cover vardir, solistleri semra ileten'in muthis yorumu ve ilginc davul ataklari ile dikkat ceker. o donemde yapilmis en guzel turku cover'larindan biridir muhakkak. sen gidince 45'ligin arka yuzunde yer alir ve onun golgesinde kalir haliyle..
  • grup dinmeyen'den dinlendiğinde tüm sızıları dindirebilecek güçteki dingin sanat eseri.
  • şimdi bize bırakın! bize bırakın !!
    seni bana verseler
    cihana bildirseler ! ...
    küçükten yar seveni cennete gönderseler !!
    diyerek: sümeyra ve ruhi su nun sesinden dinlemek
    apayrı tattır....
  • türkü, bu gün babası ali kızıltuğ' u kaybetmiştir, allah rahmet eylesin. ali ozan artık eserleriyle gönüllerimizde yaşayacak. nur içinde yatsın...
  • içerisinde ''bilmem yar kimi sever'' gibi bir büyük aşkın izlerini taşıyan türkü.

sırf ona gözükmek için günde on çeşit giyenlerin,
    gittiği yoldan geri dönmesini bekleyenlerin,
    ak taşın altındaki yılanı öldürenlerin türküsü.

küçükten sevip, yaş aldıkça bir daha sevemeyenlerin, sevse de aynı kalp çarpıntısını hissedemeyenlerin türküsü.
  • (bkz: grup dinmeyen)
hesabın var mı? giriş yap