şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yillarca damar yolu acilan bir insan olarak soyleyebilirim ki acilan bi yarrak degildir afedersiniz..damar yolu acicagim acilin ben hemsireyim diyen florans naytingeyl modundaki hemsireler bi tane damar bulup oraya serum baglarlar..hesapta bi hadise oldugunda o serumun lastiginden iceri enjekte etmektir niyet..ama "damar yolu acacagim super olacak gelmis gecmis en supper damar yolu bu olacak" kahramanliginda "belediye yol acma ekibi kahramanligi" nda calisan hemsirelerimiz sabit bir sekilnde o igneyi baglayamazlar..cikar gider damar kayar insanin cani cok yanar.. (bu da boyle garip bir animdi..)
 • deneyerek öğrendim ki birçok dallama sağlık personeli damar yolu açmak konusunda başarısız. hayır insanın ameliyat yerinin ağrsı geçiş kollarındaki damar yollarının ağrıları hala devam ederken garip oluyor.ben gerekeni yaptığıma inanıyorum ettiğim beddualarla sanıyorum bir daha çocukları bile olmayacak*
 • hemşirelerin aramaya inandıklarını* belli ettikleri eylem.
 • (bkz: vorpal blade)
 • hastanelerde olur olmadık durumlara yapılan eylem.

  -hastanın bacağı kırık
  -damar yolu açalım
  -??!
 • hemşirelerin kendilerini adeta bakü-ceyhan petrol hattına boru döşeyen bir yüksek mühendis sandıkları işlem.önce steril olduğuna inandığımız ambalajından iki tane aparat çıkartılır,bi kenara konur.sonra benim caanım damarımda saatlerce duracak şerefsiz iğne batırılır.dikkat edin enjektör demiyorum çünkü altında kanın dolduğu tüp henüz yok.damara yerleştirilen iğnenin altına az evvel açılan ilk aparat yerleştirilir ve üstündeki vanalar açılıp binbir emeklerle beslediğim kanım akmaya başlar.aparatın altındaki tüpü hemşiranım el yordamıyla tuttuğu için tıpkı bir piknik yerinde bulduğunuz çeşme gibi kanınızın foşur foşur aktığını görüp üçbuçuklara geçersiniz.siz tüm bu yusufları sayıklarken hemşiranım olanca soğukkanlılık ve sinir bozuculuğuyla ikinci aparatı takıp vanaları kapatırki kanınız dışarıya foşlamasın.tetkiklerinizin tamamlanması için elinize bir kap verip "eveeet şimdi birde idrar örneğinizi alcaz" dediğinde tüm biriken sinir bozukluğunuzla "böyle mi işiycem ben ya,niye daha önce söylemediniz" desenizde götünüz kolunuzdaki mekanizmayı söküp atmayı yemediği için paşa paşa tuvalete gider,her tarafı çişe bulanmış kabı hemşiraanımın ağzına layık bi şekilde uzatırsınız.
 • beceremeyenleri de vardır.

  kendileri kolumu, bileklerimi ve elimin üst kısmını delik deşik ettikten sonra, doktoru çağırıp ona açtırmışlardır. on dakika sonra gelip "damarlarınız çok ince olduğundan bulamadım" demiş ve damarı suçlamıştır. profesyonel olmak da zor.
 • hemşirelerin doğru yapabildikleri takdirde anlata anlata bitiremedikleri ulu, süper zor über olay. damar yolu açabilen bir hemşire kendisini bir gökdelen veya nebileyim bir boğaz köprüsü inşa eden mühendis kadar mağrur görür. lakin çoğunluğu bu uğurda birkaç damarı feda edebilmektedirler. sonuç bir süre geçmeyen yeşil-mor karışımı bir cilt ve ağrı.

  not : bazı insanların yağ dokusu nedeniyle damarları pek belirgin olmaz ve bu yüzden zorlanılması normaldir. fakat sözüm, belirgin olduğu halde hastanın damarlarını elektronik eşyalardan çıkan naylon baloncuklar gibi patlatmayı zevk edinen hemşirelere.