şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın ailesi yaptı bunu. kızlarını isteyen çocuktan tam teşekküllü sağlık raporu istediler. çocuğun ailesi duyunca çıldırdı tabi. onlar da kızın bütün ailesinden tam teşekküllü sağlık raporu ve psikolojik rapor gelirse veririz oğlumuzun raporunu dediler. böyle böyle tam bir meksika açmazına döndü olay.
  • mantık çerçevesine oturtabildiğim hede. aynı 2. el araba ekspertizi gibi düşünün. bugün duyduğum en mantıksız şey değil.

adamda bulaşıcı bir hastalık mı var, değişen var mı, hasar kaydı var mı önemli bunlar. bunu öğrenmek bence kızın geleceği açısından olabilir yani. yeterince takıntılı bir kişiysen neden olmasın.
  • koca koca şirketlerin istediği anda işten atabilecekleri elemanı işe alırken bile sağlık raporu istemesinin yadırganmadığı bir dünyada kızının ömrünü beraber geçireceği adamdan sağlıklı olduğuna dair belge istenmesi olayıdır.
  • (bkz: kepazelik)
  • yıllar önce bizatihi yaşadığım olay. şimdi başlık olarak karşımda görünce bir gülümseme geldi. o sağlık raporunu isteyen kadın şu anda salonda 3 aylık kızımızla... şaka şaka, ayrıldık, başkasıyla evlendi. olması gereken oldu yani.
  • nikahtan önce zaten sağlık raporu alınıyor. efor testi falan istedilerse bilemeyiz.
  • damat adayının lehinedir. olası bir boşanma sonrasında bakın ben evlenmeden önce turp gibiydim, evlendiğim kadın benim sağlığımı bozdu diyerek tazminat talep edebilir.

(bkz: meslek hastalığı)
  • bence bu kızı kimse almaz diye bakarken biri çıkıpta ben bu kızı alacağım diyince çocuğun gözlerinden veya beyninden şüphe etmiş olabilirler. erkek tarafı olaya mantık çerçevesinde baksa yararlı olabilir.
  • - allahın emri, peygamberin kavli, sabıka kaydı, iş görür raporu, sigorta sicil kaydı ve altı vesikalık ile kızınızı oğlumuza istiyoruz.

- dünür bey fotoğraflar biometrik olacaktı, bir de ikametgah unutmuşsunuz yarın son gün acele edin.

- hay allah yetişmez şimdi yarına ne yapsak ?

- yarın geldiğinizde sıra almadan direk gelin? sizi alırız hemen.

- allah razı olsun.

- ne demek akraba sayılırız.
  • eski yazarlar/okuyucular hatırlar yetkisiz temsil nickli bir yazar vardı. kendisi bir ilişkisinde, zührevi bir hastalık kapmış ve haftalarca ''sevgilinizden sağlık raporu isteyin'' temalı başlık açardı. hatta bir ara öyle bir noktaya gelmişti ki, insanlar ''ağabey yeter, tamam geçmiş olsun ama senin yüzünden nişanlımı öpemiyorum, sevgilimin elini tutamıyorum'' diye, isyan bayraklarını çekmişti. asdjhkjhddsadak.

insanın önce kendi sağlığı, geleceği için kendine dikkat etmesi, önlem alması elbette çok önemli. ama sevgilim bana, ciddi bir hastalığı olduğunu da söylese asla ayrılmam, aksine daha çok üstüne düşer, yanında olmak isterim. aşkın olduğu yerde, hesap olmaz çünkü. ayrıca vicdanım da buna izin vermez. hatta ileride tam da bu yüzden, bir başkasının benden ayrılacağını, hatta çocuğumdan falan çıkacağını düşünür, karmanın ya da ilahi adaletin dönüp dolaşıp beni bulacağını düşünürüm.

sonra da neden bu kadar mutsuz evlilik var diye sorarlar. aşk evliliği yapan yok ki.