şükela:  tümü | bugün
 • sultan vahdettin'in kızkardeşi mediha sultan ile evlenmiş olan osmanlı sadrazamı.
 • sultan vahdettin'in çeşitli nedenlerden dolayı (bu nedenlerin arasında karısına sulanmasıda var) hiç sevmediği, fakat ingiliz sempatisi nedeniyle sadrazam yaptığı kişi.

  tam adı mehmet ferid paşadır. 1853'te istanbul'da doğmuş, 6 ekim 1923'te nice/fransa'da ölmüştür.
 • (bkz: damat ferit)
 • 1908'den sonra ayan meclisi'ne, 1919 mart'ında da tevfik paşa'nın yerine sadrazamlığa getirilmiş; aynı zamanda hariciye vekilliği yapmıiş osmanlı devlet adamı.
  kuvayi milliyeyi dağıtmak için kuvayi inzibatiye'yi kurmuş bir gaylord.
 • inkılap tarihi derslerinin vazgeçilmez deccalı, maceralarını vay namıssız nidaları arasında takip ettiğimiz bir nevi arsene lupen. bir de inkilap tarihi kitaplarında şöyle yarım yan dönmüş fesli redingotlu köstekli posbıyıklı bir resmi vardır ki ağzına çok cinsel organ çizilmiştir. her vesile ile vatanı satmış bundan bıkmamış utanmamış atatürk'ün karşısına her seferinde bir bölüm sonu canavarı olarak çıkmıştır. bu adamın sayesinde ferit isimli kişilerden tiksinmiş ve hep biraz mesafe ile bakmışımdır o kişilere. hoş bunun bir sebebi de rıfat ilgaz'ın bacaksız serisindeki karaktersiz ferit derler'di ama bu hususun konuyla bağlantısı endirektir. kendisi iyi eğitim almış hırslı ancak yetersiz bir kişiydi. kifayetsiz muhteris deyince de aklıma damat ferit gelir bakınız bu kadar tesadüf olamaz. ülkenin ve kendisinin ilerlemesini ingiliz yakınlığında bulmuş ve ingiliz muhipleri derneğini kurmuştur. tabi bu tür eforları taklaları karşılıksız kalmamış zaten oyuncak olmuş osmanlı devleti'nin sadrazamlığına emme basma tulumba gibi 18 ayda 5 kere gelmiştir. matah bir herif değildir ancak resmi tarihin bu ülkede en acımasızca şamarladığı adamların başında gelir bakın 30 saniyede yazdığım entry'ye hırsımı alamadım ekrana da iki tane patlatmak istiyorum evet sersem bir kişiyim
 • ingiliz amirali calthorpe'a şöye demiştir:
  "padişahın ve benim yegane ümidimiz, allah'tan sonra ingiltere'dir."
  aynı adam, milli mücadele'ye karşı açtığı savaşta, ingiliz ve yunan uçakları tarafından atılan bildirilerde şeyhülislam dürrizade abdullah'a şunları yazdırmıştır:
  "padişahın izni olmadan işgalcilere karşı duranları, asker ve para toplayanları tek tek veya topluca öldürmek, din gereği ve görevidir! milliyetçileri öldürenler gazi sayılır, bu yolda ölenler şehit!"
  kendi hükümetinin bakanlarından adliye nazırı ali rüştü efendi, "yunan ordusunun başarısı için dua edilmesini" isteyecek kadar ileri gitmiştir.
  abd'nin ırak'ta kurduğu kukla hükümete benzer bu adamlar. açıkçası şerefsiz ve haindir.
  bunlar gerçektir.
 • murat bardakçı, damat ferit paşa'nın hain olmadığını söyler.açıklaması ise kısa ve nettir.
  "çünkü aptaldır o,hain olamayacak kadar aptal..." der kendisi için.
 • osmanlı imparatorluğu'nun en sansasyonel simalarindan biridir. paris, berlin, petersburg ve londra elçilikler yapmış 13 aylık kısa sürede 5 kez kabineyi kurmakla görevlendirilmiştir. 1922'de nice'e tüymüş 1923'de aynı şehirde ölmüştür.
 • ortaokul atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi kitaplarında savunulmaya başlanmış bu adam okuduğum kadarıyla.
  öyle işte.. 100 yıllık hainler savunulur, kitaplardan 10. yıl marşı çıkarılır, orhan pamuk sokulur, vs...

  edit: babası da hainmiş bu adamın. hadi bakalım!
hesabın var mı? giriş yap