şükela:  tümü | bugün
 • tekirdağ ve çevresinde düğünlerde çalınan oyun havası.müthiş ritmik ve dinlenmesinden zevk alınacak bir melodiye sahiptir.
 • tempo her turda hızlanır ve sonlara doğru ayak uydurmak ciddi biçimde zorlaşmaya başlar. ayak hareketleri oldukça basit olup bir kaç denemede 40 yıllık trakyalı olduğunuza inandırabilirsiniz çevreyi. aslen trakyalı ya da göçmen bir halay olmakla birlikte izmir'de 2 ay içinde 5 defa denk gelmek ve sinsice araya kaynayıp dönmeye başlamak mümkündür, güzeldir.
 • 4 adım ileri 4 adım geri ve yerinde 3 adım atıp el çırpma olarak tarif edilebilir. düzgün oynandıgı taktirde herkesin yerinde seyretmesi gerektiği gibi bir fikir insanın aklına gelse de halay yerinde durmaz.
 • dün geceye kadar hiç bilmediğim fakat 5-10 dakikada ayaklarımın çeşitli ayaklara basmasını da hesaba katılmazsak süper uyum sağladığım halay çeşidi. öncelikle 3 sağa gidiyorsunuz sonra üç sola gidiyorsunuz ardından yerinizde bir sağ ayağınızı bir sol ayağınızı öne atıyorsunuz. bunu iki kere tekrarlıyorsunuz. sonra sağ ayağınızın ucunu önünüzdeki alanı bir kare gibi düşünerek önce sol üst köşeye sonra sağ üst köşeye sonrada sol ayağınızın yanına koyuyorsunuz. bu kısımdan sonrası kolay ellerinizi bel hizanızdan itiberen son alkış başınızın üstünde olacak şekilde kaldırmak suretiyle 5 kez alkışlıyorsunuz. sonra tekrar halay kısmına geçiyorsunuz. hızlandığında ayağa basma vakaları ya da kolunu tutçam derken elinizi birilerinin gözüne sokma ihtimaliniz fazlasıyla artmaktadır dikkat ediniz.
  bunun dışında: en zevkli halay çeşidi olduğunu iddia ediyorum
  bir gecede hastası oldum. böyle zeytinburnunda sadece damat halayı çalan bir yer varmış . gidip halay çekip dönesim var. fecii
 • genellikle yugoslav göçmenlerinin sokakta yaptığı kına gecelerinde rastlanabilecek bir halay türüdür. kadın erkek bir arada oynanır. gayet basittir. insanlar ellerini şaktalmak suretiyle kendilerinden geçerler. fazlası can sıkıcıdır. sıradan basit bir oyun demiş olsam bile ön hazırlık olarak kadınlar önce kuaföre gidip saçlarını bülbül yuvası modelinde toplatır, ne kadar altın takıları varsa poşetlerinden çıkartıp takıp takıştırırlar.
 • trakya bölgesinde yaşadığım için çoğunlukla düğün, sünnet, kına gecesi gibi eğlencelerde hep gördüğüm çok eğlenceli halay türüdür. bilmeyenler başlangıcına bakıp " aaa kasap havasına benziyor" diye halaya katılsalar da , ilerleyen bölümlerde görürler ki kasap havası'ndan farklıdır. öğrenmesi zor değildir. halayın temposu gittikçe hızlanır, senkronize şekilde yapıldığı zaman izlemesi de bir o kadar keyif verir.
 • askerlik gorevini yapan bir grup rock ve metal kokenli insanin olusturdugu pop orkestrasina "cal ulean, oynicaaz" emri verildikten sonra ortaya cikan oyundur. tabii ki bu grubun boyle bir olaydan haberi olmadigi icin ortalikta dolasan piyanist santor ve payvon sanatcisi bagyan, yaka paca sahneye tekrar cikartilmis, grup da aynen disari cikarilmistir.
 • mevzu bahis halay müziğini zamane popçularından biri "kızlar damat oluyor herkes ona bakıyor * "diye şarkı yapmıştı birkaç sene önce. benim çevremde trakya bölgesine ait diye bilinmektedir ayrıca.
 • silivride katıldığım bir düğünde beni içine çekmiş halay türü. bayağı koreografili ve eğlencelidir. oynayanları izleyip de katılmamak elde değildir.
 • bilmemhangi şarkıcı tarafından elin gavuru ile söylenip, arkasında rap yapılmış hali kral tv de bangır bangır çalmakta olan güzelim halay.
  allah cezanızı versin, "heleloooo şargı yaptıh, haydin meşhur olak..." ve "ooo adamlar şarkı yapmış oooh tam club havası, hadi milleti koparalım..." diyip kültürümüzün içine sıçmakta tereddüt etmediğiniz için...