• fransizca'da kadin. dam okunur.
    (bkz: damsiz girilmez)
  • ilk kez ortacag britanya'sinda ne asil ne de isci sinifindan olan kadinlara verilmeye baslanmis (misal, murebbiyeler), son zamanlarda ise lady unvanini haketmeyen ve fakat bir sekilde onurlandirilmak istenen kadinlara verilen unvan. bir asalet unvani degil, bir cesit honorifictir ve asalet unvanlarinin aksine, sahibi oldugunde ailesine gecmeyecektir.

(bkz: judi dench)
  • bir ingiliz aristokrasi ünvanı; kadınlara verilen sir ünvanı örneğin kiri te kanawa damedir.
  • almancada bayan anlamina gelen kelime.
  • şovelye ünvanını almış kadınlara denirmiş.
    her gün yeni bir şey öğreniyorum be sözlük.
  • ingiltere için herhangi bir alanda (sanat, bilim, insani yardımlar vb.) büyük yararlılık göstermiş ve krallığın şerefine şeref katmış olduğuna kanaat getirilmiş kadınlara verilen bir ünvandır. "sir" ünvanı ile birlikte her yıl ve yılda iki kez olmak üzere toplamda ortalama 2600 kişiye verilir. bu ünvanı hak etmiş olduğu düşünülen kişilerin listesi saray tarafından açıklanır ve yine sarayda düzenlenen özel bir törenle sahiplerine verilir.

dame ünvanını almak için bir yaş sınırı olmamakla birlikte çok genç kadınlara gitmesini beklemek oldukça abestir. yine de ellen macarthur 28 yaşında dame olarak bu ünvanı alan en genç kişi olarak kayıtlara girmiştir. gwen ffrangcon-davies ise 100 yaşında bu ünvanı alarak sarayın sizi mezardan hemen önce bile onurlandırabileceğini kanıtlamıştır.

dame olacağı açıklanan kişiler isterlerse ünvanı reddedebilirler (ki bu davranışın altında anarşist bir kişiliğe sahip olmanın yattığını düşünüyorum). örneğin vanessa redgrave 1999 yılında sarayı geri çevirmiş, doris lessing ise hem 1977 hem de 1993'te iki kez reddetmiştir.

yine "sir" ünvanında olduğu gibi, dame olmuş kişiler herhangi bir yasadışı veya yüz kızartıcı suça bulaştıklarında ünvanları geri alınır. bu yüzden de judi dench ünvan hakkında "sürekli çok uslu davranmanız gerekiyor. son derece sıkıcı bir şey bu" diyerek dalgasını geçmiştir.
  • yazar agatha christie ve mimar zaha hadid'in de sahip oldukları ünvandır.

(bkz: dame commander of the order of the british empire)
  • kısaltılmamış hali "dame commander of the biritish empire" olan ünvan. ünlü piyanistler moura lympany ve myra hess de bu ünvana layık görülmüşlerdir.
  • kore üretimi bir gitar markası. memlekette daha önce hiç görmediğimden dokunup çalma fırsatım olmadıysa da videolardan görüldüğü kadarıyla pek yabana atılacak bir gitara benzemiyor. misal bu örnek videoda koreli hanım kızımız dame t250 modellerinden birini kullanmakta ve gitarın switch pozisyonuna bakarsak o duyduğumuz sesi inanması güç olsa da single coil'den çıkarmakta. koreli kızımızın tuşesini de hesaba katarak hakkını verip; şimdiye kadar duyduğum en güzel single coil tonu desem pek abartı olmayacak. videodaki pedal ve ampli faktörünü görünmedikleri için bilemiyoruz tabi ama gitar bir şekilde ben iyiyim güzelim diyor.

bu da sitesi ve ürünleri:
    http://dame.co.kr/new_product/saintt250.php
  • almancada iskambilde kız.. queen yerine kullanılan q yerine de d kullanılır..
hesabın var mı? giriş yap