şükela:  tümü | bugün
 • resmi islemlerde belgelere (kira kontratlari, iş anlaşmalari vs.) yapistirilan pul.
 • damga vergisi tahsil etmenin bir diğer yolu...
 • "isbu evrak i muspitenin resmi bir huviyeti vardir. gerektiginde, (anlasmazliklar husule geldiginde, davaya konu teskil ettiginde) resmi makamlarin nezdinde delil niteliginde ehemmiyet ve dikkat arzeder.", amacina hizmet eden degerli kagit parcasi. genel bir kaide ile ustune imza atilir veyahut ustu cizilir. (baska bir evrakta daha kullanilabilmesin diye)

  sahsi kanaatim, oldukca gereksiz bir baska prosedurun aracidir. zira, yetkin bir bireyin imzasi var iken bunu pulla saglamlastirmanin mantigi yoktur. amac, ulu, kutsal ve bilge devletimizin kasasina para girsindir. bir de bu merete ihtiyac duyuldugunda heryerde kolayca bulunmaz. zira, kimi bakkal/bufe ve kirtasiye nazarinda "damga pulu satmak" kazanci olmayan bir istir, pek tenezul edilmez anlayacaginiz. olan size olur, kose/bucak damga pulu ararsiniz. dahasi vardir ki, insani cileden cikartir. her yil yenilenen bu damga pulu oranlari, bunu satan mekanlarda itibar gormez. yanisi? misal size 350 bin liralik damga pulu lazimdir. oysa adamlar sadece ya 250/500 bin tl'lik dizi olusturan pullari; ilaveten 100 bin tl'lik pullari satarlar. katiyen 50 bin liralik damga pulunu bulamazsiniz. ("kar marji zaten dusuk, bir de ellilik ile mi ugrasacagiz...", zihniyeti, evet sormus idim.) bu demektir ki, yapistirilmasi zorunlu her puldan en az 50 kagit icerdesiniz.
  (yilda 100 proje yapmis olsaniz, en az 50 bin tl'dan 50 milyonu devlet babaya bagislamis olursunuz.)
 • damga vergisi ödemenin yollarından biridir..
  yurtdışından gelen poliçelere baktığınızda, pakistan ve türkiye'dekilerin üzerinde damga pulu görebilirsiniz, ne kadar ilim irfan gerektiren bir uygulama olduğunu anlatabilmek için bu tanım yeter sanıyorum..
  damga vergisi pulları ile ilgili olarak bilmemiz gerekenler, pulun ilgili evraka yapıştırıldığı gün, çizilerek iptal edilmesidir..
  sokaktaki vatandaş "kira kontratı" için bunlarla muhatap olur, onun dışında işi olmaz..

  (bkz: damga pulu koleksiyonu)
 • maaslarimizdan her ay kesilen kesintilerden sadece biridir.
 • devlet için ödenen verginin bir nevi makbuzu...

  bir zamanlar yazılan her dilekçeye 16 kuruşluk damga pulu yapıştırılır(mış-dı)...
 • yapılan son kanun değişikliği ile tarih olmuş vergi ödeme şekli. an itibariyle ödeme 3 şekilde gerçekleştirilebilir. 1)basılı damga konulmak suretiyle, 2makbuz verilmek suretiyle, 3)istihkaktan kesinti yapılmak suretiyle.