şükela:  tümü | bugün
  • (turnera diffusa/ aphrodisiaca); aromatik yaprakları olan küçük bir çalı türüdür. meksika kökenli olan bu bitki, günümüzde texas, karaip adaları ve güney afrika’ da da yetiştirilmektedir. yaprakları tırtırlı olup; kenarları boyunca 10-25 mm genişliğinde 3-6 diş bulunur. botanik ismi (turnera aphrodisiaca) bitkinin doğrudan afrodizyak olarak kullanımını simgeler. yaprakları orta amerika kültürlerinde (aztek, maya ve inkalar) eskiden beri çeşitli amaçlar için kullanılagelmiştir. kadim maya medeniyetinde damiana baş dönmesi, denge kaybı ve afrodizyak (cinsel istek arttırıcı) olarak kullanılmıştır. son 100 yıldan fazla bir süredir damiana’nın birincil kullanımı hem erkekler hem de bayanlar için cinsel fonksiyonları dengelemek ve düzenlemekle ilgili olmuştur. fakat damiana anti-depresant (sakinleştirici), tonik (kuvvet verici), idrar arttırıcı ve idrar yolları antiseptiği, öksürük giderici ve hafif laksatif (müshil) etkileri için de kullanılmaktadır. almanya ve ingiltere’ de yaprakları yaygın olarak aşırı zihinsel aktivite ve sinirsel yorgunluğa karşı ve hormonal, merkezi sinir sistemi üzerine kuvvet verici bir tonik olarak kullanılmaktadır. hollanda ‘ da ise sadece seksüel başarıları için değil aynı zamanda üreme organları üzerindeki pozitif etkilerinden dolayı da çok saygın bir bitkidir. anavatanı olan meksika’ da ise afrodizyak (cinsel istek arttıcı), uyarıcı, kuvvetlendirici ve idrar arttırıcı olarak ünlenmiştir. ayrıca yorgunluk ve bitkinlik için güvenilir bir care olarak, idrar yolları iltihabı ve özellikle yorgunluğun neden olduğu cinsel iktidarsızlık durumlarında bilimsel kabul görmüştür. meksika’ da orchitis (bir testis iltihabı) ve spermatorrhea (istemdışı boşalma) için de kullanılmaktadır.

damiana; pinen, cineol, cadinen, ve copaen gibi eterli uçucu yağlar, çok çeşitli terpenler, alkaloitler, flavonlar, cyan-glikozitleri (gonzalitosin), arbutin, damianin, tanen, reçine ve amino asitler içermektedir. yaprakları bu maddelere ek olarak cinsel organlar üzerinde uyarıcı etkisi ile bilinen beta-sitosterol içermektedir. damiana, öncelikle sinir sistemini genel anlamda güçlendirir. merkezi sinir ve hormon sistemini dengeler.. farmakolojik araştırmalara göre, içerdiği alkaloitler, testesteron hormonuna (bir erkeklik hormonu) eşdeğer etkiler içermektedir. ayrıca içerdiği arginine (amino asit) sperm üretimi için gerekli bir proteindir. araştırmalar, ek gıda olarak l-arginine alımının sperm miktar ve kalitesini arttırdığını göstermiştir. bununla beraber sperm sayısı 10 milyon/mililitre(cm3)’ nin altında olanlarda (aşırı düşük bir değer) ya çok az fayda görülmüş yada hiç görülmemiştir. damiana, özellikle cinsellikle ilgili depresyonlara ve korkulara karşı çok etkili bir bitkidir. erkek ve dişi cinsel sistemlerini güçlendirir. kadında libido (cinsel arzu) güçlendiricisi ve cinsel soğukluğun (frijit) giderilmesi, erkekte ise erkeklik gücünü arttırıcı etkileri kanıtlanmıştır. idrar yolları iltihabına karşı antiseptik etkisi vardır. baş ağrısı, migren ve nevrasteni rahatsızlıklarına karşı başarıyla kullanılabilir.(by sifalı bitkiler.com)
  • valla afrodizyak etkisiyle bir alakasi var midir bilmiyorum, lakin zamaninda amsterdam'da smartshop'ta bana bunu "ozellikle kadinlarda afrodizyak etkisi gosterir" diyerek satan hatuna asik olmustum.

gerci ayni kadindan aldigim mantarlar yuzunden de olabilir. ne tatli hatundu be.
  • afrodizyak veya tıbbi amaçla kullanılan bir bitkidir.
    https://www.faydalarizararlari.com/…alari-nelerdir/

şu anda elimde..az önce elime geçti. kokusu bir şeye benzemiyor.

40 gramlık paketinin üzerinde şöyle yazıyor. "infusion del sexo"
    "demli seks içeceği" gibi bir şey demek galiba.

nete bakılırsa orta amerikalıların binlerce yıl boyunca kullandıkları bir "seks bitkisi"ymiş.
    seks yapma isteği için vaziyeti ota bağlamışlar yani.

paketin arkasında türk düşmanı efsane ingiliz başbakanı "william gladstone"un çayla ilgili bir şiiri var.

kendisi boş zamanlarında çaycılık yapıyormuş galiba.
    çay için şiir yazacak kadar müptela imiş dede.

si tienes frío, el té te calentará.
    si tienes calor, el té te refrescará.
    si estás deprimido, te animará.
    si estás excitado, te calmará.

ingilizce orijinali şöyle imiş.

ıf you're cold, tea will warm you.
    ıf you're too heated, it will cool you.
    ıf you're depressed it will cheer you.
    ıf you're excited it will calm you

türkçesi ise şöyle galiba.

üşüyorsan çay seni ısıtır.
    ısındıysan seni serinletir.
    depresyondaysan seni neşelendirir.
    heyecanlıysan seni sakinleştirir.

neyse.. seneler var ki çay içmedim.

seks yapma olanağım yok.
    sadece heyecanlandırıp heyecanlandırmayacağını merak ediyorum.

başka yararları da varmış tabii.