*

şükela:  tümü | bugün
 • yagmurlama'dan farklı olarak bitki köklerine damla damla su verilmesi esasına dayanan verimli bir sulama çeşidi.

  (bkz: yagmurlama)
 • buharlaşan su yağmurlamada olduğundan daha azdır.faydalıdır yani.
  sanırım israilde çölün ortasında bitki yetiştirmeye çalışan birileri bulmuş
 • bir sulama şeklidir, yağmurlama gibi tepeden rahmet şeklinde değil toprağın altından salına salına sinsice sulanır bitki böcükler..

  (bkz: yağmurlama)
 • damlama denildiği de görülmüştür.. ama fonetik olarak dallamayı çağrıştırdığı için mümkün mertebe köylümüzün yakınlarında telafuz edilmez, ne olur ne olmaz diyerekten..
 • son derece tasarruflu ve etkin bir sistemdir. örnek vermek gerekirse; bir pancar tarlasının metrekaresi salma sulama ile 840 litre su ile sulanırken damlama sulama ile 230 litre su ile sulanabilmektedir.
 • dünyada tüketilen suyun %70'i tarım alanlarında kullanılmaktadır. tarım alanlarında kullanılan suyun ise yaklaşık yarısı buharlaşmakta ya da gereğinden fazla kullanım nedeniyle kaybedilmektedir.

  damla sulama planlı tarımı ve kontrollü sarfiyatı sağlar, avantajları;
  kontrollü sulamanın yapılabilmesi,
  gereken oranda toprak ve bitki yapısına göre, bitkinin büyüme aşamalarına göre sulama sağlanması,
  buharlaşmanın azaltılması, dolayısıyla topraktaki tuzlanmanın azaltılması,
  gübre ve su sarfiyatının azaltılması,
  tarım arazisinde yabancı otların büyümesinin önüne geçilmesi,
  toprak üzerinde yüzeyin topoğrafik düzenlenmesi ve düzensizliklerin azaltılması çalışmalarını gerektirmemesi,
  toprak içindeki hava dengesinin bozmaması, nemli (rutubetli) yapı sağlama ve toprak sıcaklığını fazla düşürmemesi,
  sulama suyuna karıştırılacak gübre ile ek gübreleme gerektirmemesi
  sırlanabilir.

  genel uygulamalarda lateral borular içine döşenen dripper'ler ile sulama sağlanır.

  (bkz: dripper)
 • ülkemizde bir çok çiftçinin yanlış kullandığı sistemdir. açarlar suyu saatlerce çalışır, su tüm araziye yayılır. damlama ile salma sulama yapmış olurlar. ayrıca bu sisteme ülkenin doğusunda daha masraflı (nakliye vs.) olmasna rağmen daha çok rabet vardır.
  sistemi döşerken, damlama boruları genelde ağaçların 2 yanından geçirilir. boruları gövdenin dibinden geçirmek kesinlikle tam bir su uygulama randımanı sağlamayacaktır. borular gövdeye bitki taç izdüşümünün 3/2'si kadar uzaklıkta olmalıdır.

  pek bilinmese de türkiye'de oldukça gelişmiş bir sektördür. hatta üreticileri yakında bir de dernek kuracak.

  bir de, bugüne kadar girdiğim 21 vize ve 21 finalin 5 tanesinde çıkarak, soru çıkma potansiyeli en yüksek olan konudur.
 • ziraat bankasının 5 yıllık sıfır faizli kredisi ve dünya bankasının proje destek projesine ilaveten sistemin verimi de düşünüldüğünde çok mantıklı olan bir sulama yöntemi.
  2 çeşit damlatıcı* olan borularla yapılabilir. birisi basınç kontrollü (pc) ve diğeri düz(npc veya regular). türkiyede pc damlatıcılı borular henüz yaygın değildir. çünkü bu damlatıcılar özel bir tasarımla üretilir. ve türkiye'de boru üreticileri bu damlatıcıyı ya ithal ederler ya da tek üretim yapan izmirdeki drts firmasından alırlar. ancak düz damlatıcıya kıyasla daha pahalı olması ve npc'yi kendi kalıpları ile üretebilmeleri sebebiyle henüz bu modele tam anlamıyla geçilmemiştir. ancak türkiye tarlaları dikkate alındıgında (konyha hariç) bu damlatıcılı boruların önümüzdeki yıllarda daha fazla kullanılacağı kesindir.
 • suyu bitkinin kök bölgesine mi veririz?
  -suyu bitkinin etkili kök bölgesi olarak tanımlanan ve ihtiyacı olan suyun %80ini aldığı bölgeye veririz.

  ne kadar su verilir, ne kadar su tasarrufu sağlar?
  - bunu söyleyebilmek için rakam değil ancak oran verebiliriz. her bitkinin su tüketimi ayrı, her çevresel koşul araziden araziye farklıdır.

  damlama sulama mı damla sulama mı?
  -damla sulama kullanımı doğru olan kullanımdır.

  damla sulama bir sistem midir?
  -damla sulama bir sistem değil, yöntemdir.

  su uygulama randımanları nedir?
  - damla sulamada su uygulama randımanları %85 ler düzeyindedir. bu demektir ki uygulanan 100lt suyun 85 lt si hiç kayba uğramadan toprağa ulaşmaktadır.

  tuzluluk problemini ortadan kaldırır mı yoksa olmayan bir tuzluluk problemini ortaya mı çıkarır?
  -aslında cevap hem ortaya çıkarır, hem yok eder olmalıdır.
  lakin 600 mm den az yağış alan yerlerde, salma sulama yöntemi ile en az 600 mm ye ulaştırılan yıllık toplam su alma miktarı ile türkiye topraklarının genel profili göz önüne alındığında tuzluluk sorununun önüne geçilebilir.
  damla sulama yöntemi, su verilen bölgede lokal tuzluluk problemlerini beraberinde getirebilir.

  tarımsal destek kredileri ile damla sulama yapılması mümkün müdür?
  - türkiye cumhuriyeti ziraat bankası bu konuya tam destek hep destek gözüyle bakmaktadır. sıfır faizli krediyi her çiftçiye değil, arazisi en az 20 da, projede kullanılan ürünlerin tse belgeli, dekara damla sulama uygulama maliyetinin 300 ila 650 tl olması gibi şartlar altında vermektedir. koşulları, damla sulama yapan şirketler size uygulama öncesinde hatırlatmakla yükümlüdür.

  7 kişi birleşip damla sulamaya girebilir miyiz?
  - 7, 10,15, 25, isterseniz 1500 kişi bu uygulamaya elbette girebilirsiniz. öncelikle türkiye şartlarında çiftçilerin her birinin altında traktör, hepsinin tarımda kullandığı makineleri ayrı olduğu düşünülürse zordur ve arazilerin yapılarının etraflıca tekrar düzenlenmesi gerekebilir.

  uygulanan; bir sistem değil, yöntemdir.
 • damla sulama olarak daha sık kullanılan , suyun içindeki kil , kum , yosun ve yabancı maddeleri filtreleyip temizleyerek sera,tarla,bahçe gibi arazileri modern sulama tekniğidir. bu tarz sulamayla bitki, ağaçların vs. ihtiyacı olan gübrenin damlalar halinde verimli, ekonomik verilmesini sağlaması ile özel olarak üretilen damla sulama boruların, ülke tarımı için ilerde daha çok rağbet görmesini hep birlikte umalım.