şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buddha yi dile getiren antoloji.
 • hindu bilgelik kitabı. “dharma’ya götüren yol” anlamına gelir.
 • buddhacılığın törebilimsel kurallarını ve buddha'nın bu alandaki özdeyişlerini toplayan kutsal kitap.
 • değişik bir versiyonunu bangkok'daki otel odamızın çekmecelerinden birinde incil ile beraber bulduğumuz budistlerin kutsal kitabı.
 • kımıltılarını zaptetmek zor olsa da, zihni denetlemek iyidir; evcilleştirilmiş zihin mutluluk getirir.

  ne başkalarının yanılgıları, ne hataları, suçları, unutkanlıkları… bilgenin tek ilgisi kendi noksanlıkları olmalı.

  bir ahmak bir bilgeyle ömür boyu dostluk etse, gene de bilgelik gerçeğini anlayamaz; kaşık çorbanın tadını alamaz ya, işte öyle…

  dhammapada ( gerçeğin yolu) buda dedi ki…
 • dhammapada, buddha'nın öğretileri, evrenin ve insanın oluşum ve değişim kurallarıyla yapısal özelliklerini düzenleyen yasaların tümü, aynı zamanda, insanı acıdan, ıstıraptan kurtarıp, huzur, neşe ve özgürlüğe ulaştıran yoldur. öğretiler, aforizmalardan oluşmaktadır. bu noktada batılı kişisel gelişim zırvalarıyla asla karıştırılmaması lazım. aynı zamanda dammapada'yı dini bir kitap değil, bir yol kitabı bir rehber olarak ele almak gerekir. yaşam için kullanma klavuzu gibi görülebilir.

  siddhartha, aydınlanmasının ardından, bu süreçte deneyimlediklerini ve yöntemlerini diğer insanlarla paylaşmak istedi. herkesin faydalanmasını sağlayabileceği bir su kaynağı bulmuştu ama bir kaba ihtiyacı vardı. dhammapada işte içinde suyun bulunduğu kaptır sadece. sekiz aşamalı yüce yol ve dört asil gerçek'le şekillendirilmiştir. iyi bir türkçe kaynak olduğunu düşündüğüm thich nhat hanh tarafından yazılmış, nur yener tarafından dilimize çevrilmiş, okyanus yayınlarının basımını yaptığı buddha'nın öğretisini önerebilirim. ek olarak je tsongkhapa'nın yazdığı ve dalai lama'nın yorumladığı okyanus yayınları tarafından türkçe basımı yapılan yol'un üç büyük özelliği kitabı da önerebileceğim ikinci bir kaynaktır.

  bir de genelde budacılık, hinduizmle çokça karıştırılır. dhammapada budizm'in kitabıdır, hinduizm'in kitabı ise bhagavad gita'dır.
  prens siddhartha bolluk ve rahatlık içindeki yaşamını terk edip, arayışa başladığında bhagavad gita'yı, yoga öğretilerini ve bir çok hindu yöntemini deneyimlemiş fakat aradığını, hindu öğretileriyle bulamayıp sorgulamaya, kendi yolunu bulmaya başlamış; tanrılardan ve mitolojilerden arındırılmış salt gerçeği kendine araç yapmış ve nirvanaya bu şekilde ulaşmıştır.
 • aydınlığa giden yolun kılavuzu. öyle doğru bir kılavuz ki kimse içinde yazılanlara muhalif olamaz çünkü dengeyi, erdemi ve iyiliği tavsiye ediyor, insan bunlara muhalif neden olsun? bu yönüyle dini bir kitap özelliği taşımıyor ki bu şahane bir şey.

  tek bir doğru var ve bu tek olan doğru var olan her perspektiften anlatılmış.

  -“incittiler beni, kırdılar beni, yendiler beni, aldattılar beni” diye söylenerek ağlayıp durma; bu kötü yargıları içinden atarsan, seni yakan sevgisizlik de öyle uçar gider...

  diyor mesela. sahiden, ağladığımız her an daha fazla hüzne de kapı açmıyor muyuz? evet, üzüldük, üzülüyoruz ama üzülmekten de geçmenin zamanı gelecekse bu bize bağlı değil mi?

  - düşman düşmanına, ya da tiksinen tiksindiğine ne yaparsa yapsın, hiçbir düşman yanlış yönlenen bir zihnin sana verdiği zarar kadar zarar veremez.

  düşünün, sizi uyutmayan insanlar mı, yoksa insanları takıntı haline getiren zihniniz mi? gece yatağınıza girdiğinizde, odanızda sizden başka kimse yokken, susmayan o sesler insanların mı, yoksa zihninizin mi?

  aforizmaların her biri düşündürüyor ve her biri erdemli olmaya davet eden naif birer öğreti. her insan okumalı, kendisine alacak bir şeyler zaten muhakkak ki bulacaktır.
 • "kendinize yalnızca kendiniz ışık olun. kendi dışınızda bir ışık aramayın.”

  (bkz: gerçeğin yolu dhammapada)
 • ‘dammapada’ budist dhamma'sını ve ahlak sistemini açıklayan vecizeler topluluğudur. m.ö. 3. yy'da toplandığı zannedilmektedir. içerisindeki metinler, mükemmellik yolunu gösterir ve yolun sonuna ulaşılması için yapılan mücadeleyi kapsar. gerçeğe giden, aydınlanma, sevgi, yaşam ve mükemmellik yoludur. diğer dinlerde buna tanrı yolu adı verilir. insanoğlunun ruhsal konudaki en büyük eserleri arasında yer alan bu eser, bir sevgi ve aydınlık kaynağıdır. her bir beyiti küçük bir yıldız, tamamı da sonsuzluğun aydınlığı gibidir.