şükela:  tümü | bugün
 • bu yazarin cok yetenekli oldugunu dusunuyorum. hatta da vinci code, angels&demons gibi kitaplarini yazarken dersini cok iyi calismis olup super aciklamalarda bulundugunu gozlemlemistim. mesela angels&demons isimli kitabinda bizlere assassin kelimesinin, iranli kiralik katillerin esrar icerek insan oldurmelerinden yaratilan hashishin kelimesinden geldigini aciklar. bunun gibi orneklerle, aciklamalarla dolu bi kitap okuyacak olmak beni mest etmisti.

  amma ve lakin bir konu hakkinda bana komik seyler hatirlatmis, senlendirmistir... boondock saints isimli guzide filmde de gormustuk, izleyenler hatirlar, bir odada 20 kisinin olu bulundugu sahnede olay yerini incelemeye gelen willem dafoe ve asistani arasinda gecen bir diyalog vardir. insanlarin gozlerinde demir paralar vardir ve asistan "what's the symbology in this" der, dafoe ise sinir olur "it's symbolism, symbolissssmmm" diyerekten dalga gecer adamla, neden cunku symbology sembolleri inceleme dalidir lakin adamin ogrenmek istedigi ise aksiyondaki sembolizm, yani alegorik anlamdir.

  bu ornegin aynisi angels&demons isimli kitabin icinde de mevcuttur. kitaptaki karakter, olaylarinda gecen sembollerin anlamlarini anlamaya calisir fakat ben her seferinde kitapta willem dafoe gibi bir adamin var olup herifi "it's symbolismmmmmmmmmmmm you idiot" cumlesiyle got etmesini dusunmekten kendimi alamam.ulan belki boondock saints'ten esinlenmistir, sarkastik biseyler dener derim ama olmaz.

  neyse; yarattigi kurgular, anlatim sekli ve detayli aciklamalar baabinda basarili olan bu yazari takdir ediyorum vefakat symbology kelimesini her gordugumde, yazarin willem dafoe'nun karsisinda got olusunu canlandirmadan edemiyorum.
 • ayrica, web sitesi;
  http://www.danbrown.com/

  olan yazar.
 • kendileri ayrica esiyle beraber new england da yasamaktadir, okudugm tek kitabi bana bu adamin, ahmet umit ile ortak bir yonu oldugunu gosterdi, ikisinde de giris-gelisme mukemmel ve hayal kırıklıgına ugraticak bir son, sanat tarihi dersi aliyormuscasina keyifli bir de anlatımı vardir ki kısa zamanda 500 kusur sayfayi okuyabilirsiniz.
 • yazarın şu anda yayınlanmış kitapları, basım sırasına göre:

  digital fortress
  deception point
  angels and demons
  the da vinci code
 • clive cussler, ve tom clancy gibi üstadların maceralarıyla kapışacak derecede örgülü, karmaşık ve inanılmaz boyutta nefes kesici iki romanın yazarı.. melekler ve şeytanlar, da vinci şifresi.. yazarın türkçeye çevrilmeyen iki kitabı daha vardır ve onlarında diğerlerinden daha aşağı kalacağını zannetmemekteyim..

  da vinci şifresinde insanın bütün din yargılarını tekrar gözden geçirten, melekler ve şeytanlarda da bilim, din, mantık ve sanat konusundaki bazı açıklanmamış gerçekleri öne sürerek insanın her türlü dengesini tepe taklak getiren bence son yılların en başarılı roman yazarı..
 • kitaplarını* okurken bende simgebilimci olmak istiyorum dediğim ve kitaplarda geçen her mekana gitmek istediğim,yazarken tarih kitaplarının içine gömülmüş diye düşündüğüm yazar.
 • hz. isa'nin carmiha gerilmedigini belgelerle kanitlayabilecegini soyleyen fakat bunu kitabina yazmayan sebebini de " bu olay beni asardi" diye aciklayan, da vinci sifresi ve melekler ve seytanlar yazari
 • tivid ceketli, kumral, 40larinda, atletik, karizmatik ogretim uyesi robert langdon karakterinde aslinda kendini anlatmakta olan yazar.
 • "ilk kitabın tüm öğelerini al, değişik senaryoya oturt" şeklinde bir devam kitabı yazma stratejisi var anlaşılacağı üzre.

  biraz yaratıcılık be; nasılsa zengin olucaksın, koyacaksın paranın bir tarafına. hiç değilse okuyanlara acı.
hesabın var mı? giriş yap