şükela:  tümü | bugün
 • afrika kökenli türk vatandaşlarının kültürlerini yaşatmak ve tanıtmak amacıyla her sene izmir'in torbalı ilçesinde düzenledikleri etkinlik. dana bayramı, kökenleri osmanlılara dayanıyor olsa da cumhuriyetin ilk yıllarında tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun gereğince yasaklanmış; ancak son birkaç yıldır ise afro-türk derneği tarafından tekrar düzeniyor.
 • bu cumartesi ve pazar günü (21-22 mayıs 2011) bayındır'da kutlanacak. cumartesi panellerle geçecek, pazar esas bayram..
  yıllardır "bahar bayramı" adıyla kutladıkları bayramlarını bu yıl olması gerektiği gibi kutlamalarını diliyorum. onca zaman bu geleneklerini saklamak, örtmek zorunda kalmalarının gerekçesinin de "islamiyete uygunsuzluk" olduğunu not düşmek isterim.
 • 4 mayıs'ta izmir küçük millet meclisi'nde (ikmm) yapılan toplantıda konuşan `afrikalılar kültür dayanışma ve yardımlaşma derneği` (afro türk) başkanı mustafa olpak, afro türk'lerin 1880’li yıllardan beri kutladığı izmir’e özgü dana bayramının 1924 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması hakkındaki kanun kapsamında yasaklandığını söyledi.

  dana bayramı ve izmir ile ilgili yeni şeyler öğrenmek için göz atılabilir.
 • izmir'de gerçekleşen son bayramda ezgi tekerek ve mert çakır bayram alanında derinlemesine görüşme ile harika bir fotoröportaja imza atmışlar.

  http://bianet.org/…488-eskiden-ayrimcilik-daha-azdi

  foto albümü: http://www.bianet.org/…-yillik-bulusma-dana-bayrami
 • bu bayramın izmir'de kutlandığı yerlerden biri de ballıkuyu'da, dana meydanı olarak bilinen yerdi. siyahi nüfusun yoğun olarak yaşadığı bu bölgede, kesilecek olan dana, bu meydana getirilir, burada kesilirdi. meydan adını da bu bayramdan almaktaydı.

  ilginç olan şey ise, bu dana meydanı'nın eski smyrna tiyatrosunun sahnesi olması. antik tiyatronun parçalarının kimi kaçırılmış, kimi evlerin yapımında kullanılmış, bazısı da toprak altında. bayramın kutlanmaya başladığı dönemlerde tiyatrodan geriye doğru düzgün bir şey kalmamış, sahnesi de meydan olarak kullanılmış.

  tiyatronun kökenine indiğimizde dionysos şenliklerine ulaşıyoruz. milattan önce 7. - 6. yüzyıllarda tiyatronun erken örneklerinin bu şenliklerde, festivallerde sergilendiklerini görüyoruz. (bkz: dionysos şenlikleri) (bkz: city dionysia) (bkz: bacchanolia) (bkz: tragedia)

  tiyatronun ortaya çıkışında bir kutsaliyet vardı yani. dionysos adına yapılan bu şenliklerin olmazsa olmaz bölümlerinden biriyse hayvan kurbanıydı. tiyatro alanına getirilen boğalar dionysos adına kurban edilirdi. smyrna tiyatrosunda bu törenlerin yapılıp yapılmadığına dair bir bilgim yok. yunanlar'dan yüzlerce yıl sonra, afrika'dan bir çıkıp da yolu izmir'e düşen bu insanların, farklı amaçla da olsa, yine aynı ritüeli gerçekleştirmesi, süsledikleri danayı kesmek için, farkında olmadan da olsa, bir tiyatroyu seçmeleri çok hoş bir tesadüf.
 • bu yıl 10.su kutlanmıştır. özellikle izmir'deki kutlamalar son derece coşkulu geçiyor. afrikalı türkler veya afro türklerin bu bayramı, türkiye'nin çoğulculuğu adına önemli bir kazanım olsa gerek.

  http://www.demokrathaber.org/…-kutluyor-h67942.html

  http://www.egedesonsoz.com/…lama-ve-elestiri/841936