• dana scully'nin eti olabilir*.
  • deli dana hastalıgına yakalanmak için yenmesi gereken et
  • bonfilesi koyun eti gibi yumuşak olan et.
  • şahsi kanaatim koyun etinden daha lezzetli olduğu şeklindedir. ayrıca pişiren adabını bildiği sürece her tarafını pamuk gibi yemek olasıdır.
  • tavuk etinden sonra bunu da tedirgin tedirgin yiycez. çünkü vedat milör şöyle diyor:
    "dana inanılmaz hormonlu. hepsinde büyüme hormonu var ve boğa spermi veriliyor. küspeyle besleniyorlar ve tüm bu etler amonyakla yıkanıyor. insanların sağlıklı sandıkları bu etler aslında çok zararlı"

http://www.radikal.com.tr/…d=1095575&categoryid=138
  • biraz zeytinyağı, biraz tuz ve biraz yoğurdu(süt de olur) (yapılacak et miktarına göre ölçü belirlenmeli) güzelce karıştırdıktan sonra oluşan sos ile her yerine yedirilerek ve en az 4 saat buzdolabında bekletilip terbiye edilir ve döküm ızgara et tavasında pişirilirse lokuma dönüşen et.

aksi halde çoğu bölümünü yerken lastik yediğinizi hissedebilirsiniz. bir kuzu eti olmasa da terbiyelendikten sonra güzelleşir.

not: eğer yoğurt ekşi ise etinizde doğal olarak ekşimtırak bir tada sahip olur dikkat.
  • terbiye edilmeden direk haşlanırsa nasıl olacağını merak ettiğim et türü. deniyorum şimdi, sonuçları burada paylaşırım.

edit: çok kötü oldu ya. bu et pişirme işinde çok yeniyim. ilk seferimdi...
  • aslinda klasik olan, ama benim ilk defa denedigim pisirme sekli: eti yikayip derin bir tavaya koydum. defne yapragi, kekik ve naneden olusan bir demet iple bagli baharati yanina koydum. en kucuk ocak uzerinde, en kisik ateste uzun sure pisirdim. et kendi suyunu ve yagini saldi, baharatlar da o sosa kendi rayihalarini saldilar. pek guzel oldu. ustelik yapmasi da asiri kolay. koy tencereye, ac bir film, bitene kadar pissin. yaparim ben bunu.
  • domuz eti karşısında, sözlükte underrated kalmış bir ettir. halbuki dana eti de ne tatlıdır aslında. sabahları kavurmalı yumurtadır. bir akşamüstü şarabın yanındaki t-bone steaktir. biraz da bunu övün köftehorlardaki köftedir. hordur.
  • (bkz: at eti)
hesabın var mı? giriş yap