şükela:  tümü | bugün
 • galiba güzel bir ghost şarkısı. canlı performansa göre galiba dedim.
 • stüdyo versiyonu spotify'da yayınlanmış ghost şarkısı. sabahtan beri tekrar tekrar dinliyorum. durduramıyorum kendimi çok tatlı olmuş.
 • https://www.youtube.com/watch?v=vu_6fxsiql4

  youtube'a dusmus ghost'un prequelle albumunun ikinci single'i.

  dans ediyoruz.
 • "ghost dinleyen ünlüler" temalı bir kliple tanıtılmıştır (dinleyenler arasında kirk hammett, phil anselmo, matt shadows falan var).

  şarkı tam seksenler kafası, oynak, kıpır kıpır bir şey, diskoluk şarkı bile diyebilirsiniz hatta. sözlerine bakınca aşk şarkısı sanıp ghost böyle tatlış bir şarkıyı nasıl yazmış yav falan diyebilirsiniz (gerçi bu tarz şarkıları vardı, he is mesela) ama işin aslı birazcık daha farklı.

  prequelle albümü belli ki ölüm, kıyamet ve felaket temasını içeriyor (bkz: rats), (bkz: pro memoria). bu şarkı da farklı değil aslında, 1300'lü yıllarda vebanın kasıp kavurduğu bir avrupa hali. etrafınızdaki herkes patır patır ölüyor, sokaklar ve evler ceset dolu, kimin ne zaman gideceği belli değil ama herkeste bir kıyamet korkusu hakim.

  insanlar bu durumda evlerine kapanmak yerine kaderlerini kabul etmişler ve ertesi gün ölecekmiş gibi genelevlere, publara akın edip çılgıncasına içip sevişip dans etmişler. işte şarkı da onu anlatıyor.

  kısmen alakalı: (bkz: danse macabre)

  bu arada ertesi gün ölecekmiş gibi yaşamanın ertesi gün ölme ihtimalinizi artıran şeylerden biri olması ne kadar güzel bir ironi değil mi?
 • sözlerine bakıldığı zaman aşk şarkısı sanılabilir , ancak öyle değildir. albümün orta çağın karanlığını yansıtan konseptine müthiş bir uyum sağlamıştır. günde en iki doz dinlenmesi gerekiyor, çok net.
 • resmi ve konulu klibi bugün yayına verilen eser.

  dance macabre