• "ghost dinleyen ünlüler" temalı bir kliple tanıtılmıştır (dinleyenler arasında kirk hammett, phil anselmo, matt shadows falan var).

şarkı tam seksenler kafası, oynak, kıpır kıpır bir şey, diskoluk şarkı bile diyebilirsiniz hatta. sözlerine bakınca aşk şarkısı sanıp ghost böyle tatlış bir şarkıyı nasıl yazmış yav falan diyebilirsiniz (gerçi bu tarz şarkıları vardı, he is mesela) ama işin aslı birazcık daha farklı.

prequelle albümü belli ki ölüm, kıyamet ve felaket temasını içeriyor (bkz: rats), (bkz: pro memoria). bu şarkı da farklı değil aslında, 1300'lü yıllarda vebanın kasıp kavurduğu bir avrupa hali. etrafınızdaki herkes patır patır ölüyor, sokaklar ve evler ceset dolu, kimin ne zaman gideceği belli değil ama herkeste bir kıyamet korkusu hakim.

insanlar bu durumda evlerine kapanmak yerine kaderlerini kabul etmişler ve ertesi gün ölecekmiş gibi genelevlere, publara akın edip çılgıncasına içip sevişip dans etmişler. işte şarkı da onu anlatıyor.

kısmen alakalı: (bkz: danse macabre)

bu arada ertesi gün ölecekmiş gibi yaşamanın ertesi gün ölme ihtimalinizi artıran şeylerden biri olması ne kadar güzel bir ironi değil mi?
  • orta çağ avrupasında ölümü "memento mori" yaklaşımı ile ele alan alegorik bir sanat üslubudur.
    ölüm dansı anlamına gelir. ölümün bütün farklılıkları ve ayrımları ortadan kaldıran, tüm canlıları birleştiren evrensel bir olgu olduğunu vurgulamak için çeşitli sanat eserlerine yansır.
    ölü, iskelet bedenlerle dans ederek mezara yürüyen insanlarla betimlenir ve genellikle bu insanlar da dünyevi güç sahibi makamlardan seçilir. papa, imparator veya krallar gibi.
    ölümün gerçekliğini kabullenerek onla barışık olan ve ölümün evrenselliğini vurgulayarak iyi yanlarına bakan, bunu da en coşkulu eylemlerden biri olan dansla betimleyen enteresan bir sanat yaklaşımıdır. özellikle resim, heykel, müzik ve mimari süslemelerde işlenir.
  • stüdyo versiyonu spotify'da yayınlanmış ghost şarkısı. sabahtan beri tekrar tekrar dinliyorum. durduramıyorum kendimi çok tatlı olmuş.
  • çok gaz bir ghost şarkısı.
    ölümün evrenselliğini anlatan geç-ortaçağ alegorisine dair başlık için (bkz: danse macabre).
  • orta çağ avrupa'sını kırıp geçiren, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan kara ölüm vebasına yakalanan kişiler titriyor ve sarsılıyordu. bu titremelere de dance macabre yani ölüm dansı adı verilmişti.
  • mükemmel bir remix versiyonu var:
    dance macabre (carpenter brut remix) https://youtu.be/t8fhsnic3wi

sabahları bununla uyanıyorum, güne zinde başlıyorum. hehe.
  • dinlerken mutluluk hissi getiren şarkı.
  • sıkı bir ghost hayranı olarak bu şarkısını da bayıla bayıla dinliyorum.
  • irem derici de oynuyor deseler sasmayacagim bir hatunu barindiran ghost klibi.

ayrica youtube’daki bi yorum da beni kopartip atmistir.

“everyone: you can’t make a song with dance / hard rock elements with satanism sprinkled in

ghost: hold my beer..”
  • camille saint saens’in unutulmaz eseri. dance macabre
hesabın var mı? giriş yap