şükela:  tümü | bugün soru sor
 • singapur’a dandik ülke diyen yazar beyanı.

  keşke bir gitse görsede ufku genişlese.
 • nedeni aslında son derece basittir:

  küçük ve adı sanı duyulmamış ülkelerin reklama ihtiyacı vardır. bu ülkelerin havayollarından edinilen olumlu bir izlenim, ülkenin reklamı açısından çok önemlidir. bu nedenle piyasa fiyatlarının altında bir fiyata, çok yüksek oranda lüks sunarlar.

  basit bir örnek vermek gerekirse, thy airbus a340'ın ilk müşterilerinden birisiydi ve bu uçaklarla yapılan uçuşlar, thy'ye ve dolayısıyla türkiye'ye ciddi bir prestij kazandırmıştı.

  ikinci neden ise, gelişmemiş ülkelerde (singapur hariç) uçağın halen bir lüks olmasıdır. uçan insanlara zengin gözüyle bakılır ve halen bu şekilde muamele edilir.

  basit bir örnek vermek gerekirse, 1990'lı yıllarda avrupa havayolları, örneğin swissair, klm ve lufthansa, economy class için bile şimdiki business class servisinin çok ötesinde bir servis sunmaktaydı. demiryolu ağının çok gelişmiş olduğu avrupa'da uçakla yolculuk oldukça pahalıydı ve bu yolculuğu göze alanlara "hakettikleri" (!) ilgi ve alaka gösterilmekteydi.

  ancak, uçak yolculuğunun sıradan olduğu ve uçak yolculuğunu karşılayabilecek çok daha geniş bir kesimin olduğu abd'de, havayolları o zaman dahi oldukça kötüydü.
 • sözlüğün yazar kalitesinin nasıl yerin dibinde olduğunu çok güzel gösteren başlık. kanzuk gör bunları da utan. adamın dandik ülke dedikleri
  (bkz: singapur)
  (bkz: bae)
  (bkz: katar)
  (bkz: avustralya)(bkz: quantas)
  (bkz: hong kong)(bkz: cathay pacific)