şükela:  tümü | bugün
  • bilmedikleri konular hakkında atıp tutmaları,
    araştırma yoksunu olmaları,
    tembel olmaları,
    işsiz olmaları belki uzun bir süre
    yüksek puanlı üniversiteden tanıdıklarından “ya orada okuyan x vardı. tam bir salaktı.” gibi bir mantıkla iyi üniversiteleri aşağılamaya çalışmaları,
    işlerini iyi yapmamaları gibi örnekler verilebilir.

edit: aşağıdaki arkadaşlar tam da yüksek puanlı diye başlayan örneğimin örnekleri olmuşlar.
    eleştirimi eleştirerek beni veya okulumu aşağılıyorlar ahah.
  • üniversite eğitimini, üniversite okumamış insanlar gibi küçümsemek. çünkü okumak ona bir şey katmamıştır.
  • göte göt diyememek.
    en başarılı üniversitelerden bir farkının olmadığını iddia etmek.
  • dandik üniversite mezunu olmak, insanları okudukları üniversite kalitesine göre sınıflandıran dandik biri olmaktan evladır.
  • bilmedikleri, tanımadıkları insanları sınıflandırmaları.

(bkz: yukari)
  • ve dedi iyi üniversite bitirmiş yazar.

kardeş üşenmeyip bir de buna başlık açmışsın. iyi ki iyi üniversite bitirmişsin yoksa bu muhtoşör analiz yeteneği gelişmezdi heba olurdu.
  • ne universiteler gordum icinde insan yok, ne insanlar gordum icinde universite yok...
  • derste ogrendikleri bir kaç terimi durup durup kullanarak cevresinde oeh dedirtirler. hele ki olurda bir is bulursa vay haline altinda çalışan garibanlarin.
  • düzgün bir üniversitede okumaya yetecek zekalarının olmaması.

--- spoiler ---

her sene üniversite eğitimi seviyesine gelen nüfus : 6.456.510 bölü 5 eşit 1.291.300 kişi. o sene 105 iq üzeri nüfus 1.291.300 x %9 = 116.217 kişi. bu sayıdan fazlasının üniversite okuması kamu kaynağı israfıdır.

biz ne yapmışısız? 2018 yılında üniversitelerdeki örgün lisans programlarına 395 bin aday yerleştirmişiz.

ısrafın boyutlarının farkında mısınız? yerleştirilen kişilerin % 70 i üniversite okumak için gerekli 105 ıq nun altında. o üniversitelerde kaliteli eğitim verilemeyeceği sayılardan görülmüyor mu?
    --- spoiler ---

(bkz: #85401705)

daha geniş açıdan değerlendirmek için : (bkz: #86622390)

z raporu: 102 fav alan girinin eksilenmekten yazarın en beğenilenlerine dahi girememesi. elbette biliyoruz; %70 > %30 eved!

anaa! meb 50 yıldır meslek lisesi genel lise oranının 65/35 olması gerektiğini söylermiş.

"meb, neredeyse, son 50 yıldır, mesleki eğitim, genel lise oranını yüzde 65/35 şeklinde olması gerektiğini söylüyor! peki, o zaman niye tam tersi bir durum söz konusu?"

(bkz: http://www.milliyet.com.tr/…-egitim-sistemi-6125648)
  • emek vermeden kazandıkları kıytırık bölümlerden mezun olup çevrelerine dgs ile avukat, mimar, miühendis olacaklarını söyleyen daha sonradan evlilik kurumuna katılıp kucağına da çocuğu koyan vasıfsız insanlardır.
    aynı zamanda içi fıs egolarıyla doktorların okuduğu seneleri küçümsemeleri, o küçük beyinlerine aptalca gelmesi :/
    babacığının parasına yazık be yavrucum:/