şükela:  tümü | bugün
 • bolca pembe kan içeren ve farklı cinayet yöntemleri gösteren değişik bir animedir.
 • sözlükte hakkında pek bir şey yazılmamış, o halde ben yazayım, aslen aynı isimli psp/ps vita oyunundan uyarlama 2013 yapımı animedir.

  konusuna gelince, sadece en iyi öğrencilerin kabul edildiği hope's peak lisesi'ne rastgele seçildiği için "en şanslı öğrenci" lakabını alan makoto naegi, okula adımını attığı an, ne olduğu kestirilemeyen bir güç tarafından bayıltılır. ayıldığında 14 kişiyle birlikte binanın içinde kapalı kısılı olarak kendini bulur. bu sırada monokuma isimli konuşan bir oyuncak ayı, öğrencilere binadan ancak ve ancak cinayet işleyip, yakayı ele vermezlerse kurtulabileceklerini söyler. işlenen her cinayetin ardından, öğrencilerin iştirak ettiği "okul mahkemesi" yapılır, ve bu mahkeme sırasında öğrenciler cinayeti kimin işlediğini bulmaya çalışırlar, doğru tahminde bulunurlarsa, cinayet işleyen kişi, monokuma tarafından infaz edilir, yok yanlış tahminde bulunurlarsa, bu kez cinayeti işleyen kişi dışındaki kalan tüm öğrenciler öldürülür. makoto ve diğerleri bir yandan işlenen cinayetleri çözerlerken, bir yandan da tüm bu olup bitenlerin sorumlularını bulmak için çaba gösterecektir.

  açıkçası bu seriye ilk başta puanları nispeten düşük diye yanaşmıyordum, ama konusu ilgimi çektiğinden bir şans vereyim dedim izlerken resmen koltuğuma mıhladı. bu kadar sürükleyici bir seri beklemiyordum. evet rahatsız edici sahneler bir hayli fazla seride, hele infaz sahneleri ki 3d olması da gayet güzel olmuş. açık açık göstermese de, insanı yeri geldi mi sarsabiliyor. ama serideki olay bundan ibaret değil, delil toplama ve mahkeme sahneleri çok başarılı. hele ki mahkeme sahnelerini (mahkemeler gyakuten saiban'daki mahkemelere çok benziyor, burada da ana karakter itiraz ediyorum diyerek karşı tarafın iddialarını çürütüyor) izlerken, niye bu tarz animeler daha sık yapılmıyor dedirtmiştir.

  kurgu da çok başarılı. spoiler olmaması için hikayenin gidişatıyla ilgili pek bir şey yazmıyorum, kendiniz görün, ama şunu söyleyeyim kesinlikle sürprizlerle dolu bir seri.

  her ne kadar aldığı nispeten düşük puanları ve bu denli yok sayılmayı kesinlikle hak etmese de kötü yanları var elbette, her ne kadar süresi bence yeterli olsa da, 20-25 saatlik gameplay'e sahip bir oyunu animeye 13 bölümde uyarlamak demek, birçok şeyi atladığınız anlamına gelir. bu yüzden de karakter gelişimi olarak çok kısıtlanmış bir anime. hatta bazı karakterler öyle ki sadece kendilerine suçlama yöneltildiğinde ön plana çıkabiliyor, öyle etkisizler, halbuki oyunda araştırdığım kadarıyla hemen her karakterin üzerine ayrıntılı bir şekilde duruluyorken, burada çoğu karakter üstün körü geçildiğinden, oyunun hayranları tarafından tepkiyle karşılanmış.

  beğenmediğim ikinci olay kanın kırmızı değil, pembe oluşu, tamam oyunu uyarlarken, bunu da aynen oyuna aktaralım demişler, tamam oyunun o atmosferinde o kadar dikkat çekmiyordu belki, ama animede bir hayli sırıtıyor.

  sonuç olarak ortada, bir çokları tarafından ıskalanmış, fakat gayet sürükleyici bir seri var. izlemeyenlere mutlaka tavsiye ederim. bilhassa mirai nikki sevenler bir göz atsınlar derim. bu arada belirteyim, animenin ending şarkısı da çok güzel. eski atari oyunları müziklerini andırıyor. bir göz atmanızı tavsiye ederim, ama spoiler içeriyor en baştan uyarayım. :)
 • güzel anime idi bence. baştan belirtmeliyim ki sağda solda gereksiz yorumlar yazan ergenlere kanmayın, izleyin. gizem ve dedektiflik animesi olarak ortalama bir kaliteye sahip. yani bana göre izlenesi. izlerken hiç sıkılmadım. her seferinde bir merakla, olayları bir yandan kendim çözmeye çalışarak eğlenerek bitirdim.

  tsubasa ohzora nın dediği gibi insan animeyi izlerken pembe kan olayına çok takılıyor. hatta başta kanı pembe yapmamışlardır görüntüde bir hata vardır falan demiştim ama gerçekten oyuna uyarlamakla animeye uyarlamak arasındaki farkı biraz kaçırmışlar.

  şahsen infaz sahnelerinden hiç rahatsız olmasam da ilk üç infazın gerçekten düşününce biraz rahatsız edici olduğunu söyleyebilirim. yani sahnelerden etkilenmeniz sizin biraz gerçekçi bir hisle izlemenize bağlı.

  animede birden fazla karakter vardır ancak size en fazla 2-3 karakteri tanıtırlar. bu durum rahatsız edici çünkü her biri merak edilesi özelliklere sahiptir. haklarında çok bir şey öğrenemeden anime ne yazık ki bitiyor.

  animeyi to be continued yazını görmeden kapatmayın. bazen ending müziğinden sonra 2-3 dakika devam ediyor.

  müziklerini beğendim, görüntüleri standart. oyunu hakkında bir bilgim yok. belki oyunu bilseydim animeyi beğenmezdim. beklenti ile alakalı bir durum sonuçta.
 • bu animede kan pembe akar ama duvarda (5.kat 2f sınıfı) kırmızı durur, sadece bu detay yüzünden bile hoşa gider. infaz sahneleri çok çok şok edici değil ama izlemesi keyifli..
 • şubat 2016'da oyunu geliyor:

  http://store.steampowered.com/app/413410/
 • izlerken çoğu zaman "lanet olsun neyle vakit öldürüyorum" dedirtse de (özellikle ayıcığın sahnelerinde) son bölüme dek ilginç bir şekilde sürüklüyor ve merak uyandırıyor. bir yönüyle testere filmini andırıyor. biraz da mirai nikki tadında. geçen sezon çıkan kiznaiver isimli seride de danganronpa havası aldım.
  anime içinde gizem, oyun, bulmaca, biraz vahşet seviyor ve kanın pembe oluşuna takılmıyorsanız izlemenizi öneririm . sadece ilk sezonu izledim. bildiğim kadarıyla 2 sezon daha yapıldı. onlar değerlendirmem dışındadır.

  oyundan uyarlama anime serisi. puan verecek olursam 10 üzerinden 7.
 • çok güzel bir anime insan sevince müptelası oluyor
 • --- spoiler ---

  oyununda merak ettiğiniz karakterler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabileceğiniz uyarlama. yakınlık kurduğunuz karakterler sizi odalarına davet ediyor.
  animenin hemen kısacık kesilmiş hissi yaratması hoş değil, oyun animeden çok çok daha uzun, anime resmen özet geçilmiş gibi. yine de togami byakuya orada da bir efsane.

  --- spoiler ---