• efsane güzel bir film yapmışlar. pazar akşamına güzellik kattılar. seviyorum korelileri..
  • --- spoiler ---

bu filmden daha etkili bir sigara karşıtı kamu spotu ya da başka herhangi bir şey çekilemez sanırım:)

--- spoiler ---
  • zamanda yolculuğu konu alan ancak bilimkurgu değil oldukça dramatik-duygusal 2016 yapımı bir güney kore filmi. izlerken verdiği duygu anlamında gerçekten güzel bir filmdir, izlenesidir.

not: adamın biri kendisi yazmadan önce tek girisi olan filme overrated yazmış yahu, underrated‘dir o, overrated olsa yerinde duramazdın.
  • overrated bir güney kore filmi
  • duygusal ve tatlı bir kore filmi. alıp götürüyor, son anına kadar seyrettiriyor.

alıntı replik: "önemli olan mutlu son değil, hikayenin kendisi."

güzel filmdir, izleyiniz.

--- spoiler ---

yalnız, bir an gerçekten mutlu son olamayacak diye korktum.

yolda * rastladığımız durakların kıymetini hatırlatan bir film bu.

seokyun... yüreğindeki güçlü sevgiye rağmen kızından, ayrıldıktan sonra yaşadığı anılardan vazgeçmedi. gerçeğini bir hayal ile takas etmedi.

böylece gerçeği güzelleşerek önüne çıktı. yıllarca beklemesi gerekse bile sonunda buldu onu. sabrın ödülü mü demeli, yoksa tevekkülün mü?

geçmiş değiştirilemez, ancak geçmişten alınan ders ile gelecek güzelleştirilebilir.

polis çok eğlenceli bir karakter bu arada (adını unuttum) böyle bir arkadaş lazım her insana :d

--- spoiler ---
  • izlediğim en duygusal kore filmlerinden biri. harika olmuş. koreliler nereden yakalayacağını biliyor. izleyin, izlettirin arkadaşlar.
  • çok uzun yazı uyarısı, kimse yazmayınca yazdım maalesef. teşekkürler şimdiden.
    biraz gereksiz bilgi: az önce bitirdiğim film. film izlemeye ara vermiştim ama sıkılmadım, bir de ikiye bölerek izleyince çabuk geçti, gitti. zaman yolculuğu sevdam bitmişti ama en izlenir, sıkılmadığım tür bu gibi geliyor, izledim bir şekilde. bence sıkıcı değildi, izlenebilir.

film hakkında: film klasik, o duygusallı zaman yolculuk filmlerinden. dram daha çok. 10 tane bitkisel pille geçmişe giden bir adam var, bir pişmanlığı var ama geleceği değiştirme gibi bir çabası vs yok, sadece birisini son kez görmek istiyor. bu açıdan da farklı sanki, tabi ileri geri dönüşler bazı minik değişiklikler mevcut. ama gelecek değiştirilebilir mi, kendini tekrarlayan sonlar mevzusu üzerinde o kadar durulmamış. yine de senaryonun yönü değişti veya değişmedi mevzusu biraz oldu tabi.

çok uzattım, sorry. bence çok abartılacak bir film değil, duygusal zaman yolculuğu temalı bir filmden ne beklerseniz o. ama izlediğime pişman değilim, yine de bir yüzleşme sahnesini çok isterdim. yani içimde kalan şeyler oldu. :d en söylemek istediğim şey: baş erkek karakterden nefret ettim. hep doğru olanı yaptı gibi ama yok ısınamadım.

spoiler (gerekliş gereksiz her duygumu yazıyorum maalesef, )

--- spoiler ---

.soo hyun (erkek karakter)'in ve kadının aşkını gördük, ama film olduğu için malum kısıtlı zaman, izlediğim dizilerdeki gibi gelmiyor bana aşk hikayeleri. olsun, yine sevimlilerdi. yine de kadın oyuncu daha mı farklı biri olsaydı dedim, neyse önemli değil. sevimli de bir kadındı ama... hatta fazla iyi niyetli tatlı (pek göremedik gerçi kendisini) bu hayvanlarla ilgili olan sohbetleri beni biraz sıktı. (gerekli gereksiz her detaydan bahsetmek istiyorum, sorry) .ama en çok bu kadına üzüldüm yine.
    . soo hyun'un genç haline daha çok üzüldüm tabi ki, yaşlı hali hayatından memnun, olan olmuş diyor, kızını seviyor vs.
    . yaşlı adamın kızını sevmesini anlıyorum ama sinir oldum maalesef. genç halinin neden umrunda olsun hiç tanımadığı, görmediği çocuk. kadından ayrılması zor olurdu zaten, bu yüzden trafik kazası sahnesini eklemişler.
    . ya neden çocuk vardı ki, gereksiz drama ve hayatın gerçeği, ama arkadaşlar (büyük harflerle) gerçekten sinir oldum. neden neden... neden en başta o yaşlı adam o elaine denen kadınla birlikte olmuş ki? hadi genç hali aldığı ültimatoma göre kadına yakın davranıyor, yaşlı hali neden en başta böyle bir şey yapmış? (içi içe geçen zaman kavramları demeyin, bu hikaye öyle değildi bence. ) (zaten her şeyi de değiştirdiler sonra) keşke yıllar yılı kimseyle birlikte olmasaydı.
    . üzgünüm ama o kız çocuğuna da sinir oldum, yani böyle bir hikayede çocuk olsa bile ben çok umursamadan çifti bir araya getiren acımasız senarist olurdum... yine de babasının hastalığını öğrendiği sahnede üzüldüm.
    .başka bir zaman yolculuğunda daha geçiyordu bu, araya giren çocuktan ötürü kavuşamama, about time sanırım. bu klişeyi ve engeli kullanmasalar severdim ama işte kavuşamayan aşıklar... gerçi orada yaşlı bir adamın hayatı söz konusuydu, burada direkt iki gencin hayatı etkileniyor.
    .ben o çocuk olsaydım çok vicdan azabı çekerdim, bu annesinin babasının eski yıllarını merak etmek, yaşanılamayan aşklar teması için 2003 tarihli the classic'e bakabilirsiniz.
    .yaşlı soo hyun'a dönelim, nefretlik karakter. doğru düzgün mimiği yok, duygusuz aksi katı bir hava. (tabi anlıyorsun öyle değil ama o derbederliği pişmalığı daha farklı yansıtsaydı... sürekli sigara içti adam. karizmatik derbeder) sadece kızını önemsiyor gibiydi sonra bir nasıl olduysa kadını da kurtarayım vs dedi, ama kadını o kadar sevdiğini sanmıyorum. ya sadece bir sefer görmek için gitti zaten, onu kurtarmayı nasıl göze aldı? tüm hayatı değişebilirdi. hatta başka bir filmde olsaydık kesin değişirdi. kelebek etkisi vs. isterse adamla kadın ayrılsın, bu başka şeyleri de değiştirebilir. ki çok riske attı, kızını o kadar önemsiyorsa ne olursa olsun hareket etmemeliydi, hiç mi zaman yolculuğu temalı filmler izlememiş bu adam?
    . ayrıca bu yaşlı so hyun neden otuz yıl arkadaşı tae ho'yla görüşmüyor? tae ho ve o eğitmen kadın o kadar yakın değiller ki. bu çok anlamsız geldi bana.
    .zaten tae ho 'nun o son zaman yolculuğu ile sadece bir kez daha görüşelim demesi neden ki? sigarayı bırak bile demedi, nasıl kurtuldu bu adam akciğer kanserinden.
    .ama tae sevimliydi evet. hikayeye katkısı yoktu ayrı.
    .yaşlı so hyun'dan hoşlanmamamın sebebi, son bir kez bile eğitmen kadınla görüşmemesiydi. bir yüzleşmeyi, itirafı, büyük bir özrü borçluydu.
    .son sahne, beni en hayal kırıklığına uğratan sahne, romantik gönderme evet. tek bir replikle son, balonlar falan. alay mı ediyorsunuz? gelmişler elli yaşlarına. düzgün düzgün oturup konuşsunlar. benim içimde kaldı o yüzleşme. özür istiyorum!!!111 ya tüm bu anları konuşmaları göstermemek eksik hissettirmiyor mu? sonuçta filmin odak noktalarından biri bu kadın, yaşasa da kalbi çok kırılmıştır. ayrıca hiç evlenmemiş galiba, onun da hayatını görseydik madem (adamın bakış açısı diye göstermemiş olabilirler evet). öyle sarılma, yok "geciktim mi" falan geçelim lütfen.
    .adamın ölümü (tabi hiç açıklama yapmadan), ve sonrası mezarlık sahnesi bile daha iyiydi. gençlik hallerine dönüp kavuşmadıkları sürece benim için mutlu son olamaz zaten film ama yine de çok son anda olsa ve saçma da gelse artık, değişen senaryo fikrini sevdim gibi. ama adam özür dilemeliydi...
    .filmi izlerken o son dakikalarda dedim ne oluyor, son 3 dakika falan, bitti işte film. bitirin artık. hala değişiklik falan oluyor, bitsin yani bir zahmet.
    ya bence en önemli kısımlardan:
    .adam çocuğuna sahip olduktan sonra, kadından ayrılıp eski sevgilisi ile de iletişime geçebilirdi bu arada. ne olurdu, çift boşanınca psikolojisi mi bozulacak çocuğun?
    .çocuğun adının soo ah olması da türk filmi detayı gibi geldi, elaine duysa ne derdi acaba? eski sevgilinin ismini çocuğa vermek, harika arabesk olay. komik geldi.
    .yani bu filme, özür meselesine, ki neyi değiştirir ama, baş kadın karakter bile bu kadar takılmamıştır. bu filmde yaşananları en çok kurgusal bir karakter olmayan ben taktım. :d
    .o kadar da takılmadım belki, ama düşüncelerim duygularım bu şekildeydi, eğitmen kıza odaklı izledim gibi. neyse, yazınca her şeyi yazdım cidden, okuyan varsa çok teşekkürler.

--- spoiler ---
  • yaşadığınız hayatın ve sizi seven insanların değerini bilmeniz gerektiğini hatırlatan güzel bir güney kore filmi.
    çocuk cerrahı kim yun seok yakalandığı amansız hastalıktan ötürü son günlerini yaşarken yardımcı olduğu bir yaşlı amcadan hediye olarak 10 tane bitkisel ilaç alır. ilacı kullandıktan sonra uykuya dalar ve kendisini 1985 yılında, 30 yıl öncesinde hem de gençlik hali ile karşı karşıya bulur. geçmişteki bu yolculuğunda tek arzusu gençlik aşkını bir kez daha görebilmektir...

oldukça sürükleyici. bilim kurgudan ziyade dramatik ve duygusal bir yapım ki koreliler bunu çok iyi yapıyor.
    tamamen olmasa da benzer olarak bir güney kore dizisi olan life on mars'ı da öneririm.
hesabın var mı? giriş yap