şükela:  tümü | bugün
 • harvard üniversitesinde politika dersi veren küreselleşme üzerine yazdığı yazıların dikkatle okunması gereken istanbul doğumlu profesör.
 • küreselleşme konusundaki yazıları zevkle okunan, feyz alınası bilim adamı. makalelerinden biri george w bush'a doğum günü hediyesi olarak verilse iyi olurdu.
 • institutions, buyume ve kuresellesme uzerine kolay okunan pek degerli makaleleri bulunan ekonomist.
  makalelerin de ulasilabilecegi web sitesi: http://ksghome.harvard.edu/~.drodrik.academic.ksg/
 • küreselleşme konusundaki yazılarında anti ve pro globalization'cılara kötü görünmemek, suya sabuna dokunmamak gibi gereksiz bir tavır sergileyen, kıvırdıkça kıvıran, hele has globalization gone too far'la bayıltan international political economy hocası.
 • siyaset bilimi lisans diplomasını, kamu yönetimi dalında master ve ekonomi dalında doktora dereceleri alarak tamamlamış, harvard john f kennedy school of government profesörü, ekonomist. türkçede yayımlanmış “küreselleşme sınırı aştı mı?” ve “yeni küresel ekonomi ve gelişmekte olan ülkeler: dışa açılma nasıl gerçekleştirilmeli?” adlı iki kitabı bulunmaktadır.

  bir röportajında harvard’da öğrencilikten profesörlüğe uzanan hikayesini, “ robert kolej’i bitirdikten sonra elektrik mühendisliği okumak için harvard’a geldim ancak böyle bir bölüm olmadığını ancak harvard’a geldikten sonra öğrendim. beni nasıl kabul ettilerse...”şeklinde anlatmaktadır.

  mesleki başarısına ek olarak, pınar doğan gibi gencecik, pırıl pırıl ve ileride alanında belli isimlerden biri olacağı aşikâr, son derece donanımlı ve de başarılı bir akademisyenle evlenerek zevkini ve kalitesini göstermiştir.

  ayrıca yorumlarına her zaman yüzde yüz katılmamakla birlikte, en azından çok başarılı birer alternatif yorum olarak değerlendirilebilecek makalelere imza atmaktadır.
 • comparative economics and development* alaninda daron acemoglunun calismasini izleyen makaleler yayinlamis ve alanda one cikan birkac isimden biri olmus bilim adami. buyumede institutions etkisini acemogluyla benzer ancak farklı bir tanimlama yontemi * ve index kullanarak olcmeye calismis ve acemoglunun klasik bazi sonuclarini elestirmistir. ona gore acemoglunun calismasi kolonislesme surecini yasamis ve yasamamis ulkeler arasindaki gelir farkini aciklayamamaktadir.
 • 1945-1973 yılları arasında ithal ikameci ekonomik sistemle (bkz: ithal ikame) gözle görünür oranda büyüme kaydeden ülkeler, 1973'deki petrol kirizi ile birlikte tam tersine bir büyüme seyri izlemişlerdir.bunun nedenini neo-liberaller uygulanan ithal ikameci sistem olarak görmüşlerdir.argümanlarını ise bu sistemi uygulayan ülkelerin küresel ekonomiye dahil olamaması bunun sonucunda rekabet şanslarının ortadan kalkması şeklinde özetleyebiliriz. hepimizin bildiği üzere sevgili liberal arkadaşlar rekabetin kaliteyi arttırıp fiyatları azalttığını savunurlar. işte tam bu noktada dani rodrik son derece çarpıcı istatistliklerle beraber sorumlunun ithal ikameci sistem değil krizlerle başa çıkamayan zayıf kurumlar olarak görülmesi gerektiğini vurgulamıştır. eğer bir ülke hukuk devleti değilse, zenginiyle fakiri arasında uçurum varsa, etnik bir ayrım varsa, güçlü ve özerk kurumlara sahip değilse, güçlü bir sosyal birliğe sahip değilse krizlerle başa çıkmanın çok zor olduğunu belirtmiştir. aslında anlayana ülkece yaşadığımız ekonomik krizlerin sebebini ve bu krizlerden aldığımız derin yaraların nedenlerini açık bir şekilde gözler önüne sermiştir.
 • geçen ay açtığı blogla dani rodrik de blogosphere'e katıldı. "unconventional thoughts on economic development and globalization" demiş. rodrik'e ve ilgilendiği konulara aşina olanlar için harika haber.

  http://rodrik.typepad.com/
 • kendisine ün kazandıran makalesi "how far will international economic integration go?" olan ekonomist. bu makalesinde tanımladığı bir trilemma -ki bu ulus devlet, kitle politikası, entegre olmuş ulus ekonomisinden oluşur- deyim yerindeyse kariyerinde bir çığır açmıştır.
 • "rethinking growth policies in the developing world" isimli makalesindeki "those accelerations are distributed across all continents, including africa..." ifadesiyle türk olduğunu bir kez daha hatırladıgım ekonomist.

  (bkz: bütün kara parçalarında afrika dahil)
  (bkz: üvercinka)
hesabın var mı? giriş yap