şükela:  tümü | bugün
  • the economist' in de duzeltme yaptigi bir konudur.
  • meali aşağı yukarı şöyledir:

dani rodrik: the economist'ten haftanın düzeltmesi: türkiye'nin gayri safi milli hasılası son on yılda 3'e katlanmadı.
    mehmet şimşek: keşke doğru bir düzeltme olsaydı. 2002'nin 230 milyar dolar olan gayri safi milli hasılası bugün 786 milyar dolar. yani 3.5'a katlandı.
    mehmet şimşek: uluslararası gayri safi milli hasıla karşılaştırmaları dolar cinsinden yapılır. bu da üçe katladık demektir.
    dani rodrik: bakan şimşek'in reel ve cari gsmh'den haberi olduğuna eminim. reelde gayri safi milli hasıla yüzde 350 değil, yüzde 63 artmıştır.
    dani rodrik: ve kişi başına vurulduğunda reel gayri safi milli hasıla yüzde 43 görünmektedir.
    dani rodrik: ayrıca zaman içerisindeki değişiklikler de reel dolar bazında yapılır. açıkçası, sana yazıklar olsun.
    mehmet şimşek: ben üst düzey yatırım bankalarında ve uluslararası kurumlarda ekonomist olarak 15 yıldan fazla çalıştım ve reel bazda kişi başına düşen gayri safi milli hasıla kullanmadım.
    dani rodrik: malumun ilanı, kendisini ele verdi.

edit: geç de olsa malum konuşma

edit 2: çeviri yardımı için dougsampson'a, yanlış link uyarısı için de yoa' ya teşekkürler.

edit 3: bazı rakamlar yanlış olmuş, bir twit'i atlamışım, çeviri eksikleri vardı, düzeltildi. kimler tarafından derseniz: comptrol, lbingol, mavinova, make the world go away, james sunderland, fair, duke leto, tarafsorosakp, pear, hohenheim of light, marathondancingdoumdilouuuu. yardım eden herkese teşekkür ederim.
  • akp'lilerin kapak koleksiyonu yaptığını düşündürten ayardır.
  • bu aralar ortalik tarihi ayardan gecilmiyor. ben de yine salak sacma bir seye tarihi ayar sifati yapistirildigini sandim. lakin oyle boyle degil, bir ulkenin "koskoca" bakani, en temel tanim seklindeki bilgiyi nasil carpittigini kendi agzi ile itiraf ediyor.

(bkz: yuh)
  • çok ağır bir ayardır.

allah kimseyi mehmet şimşek'in konumuna düşürmesin.
  • mehmet şimşek ve danışmanlarının da çoğu ingiltere/abd yüksek lisans/ doktora eğitimlidir ama harvard ezmiş açık şekilde dedirten ayardır.
  • olm bildiğin nominal/reel gsyh ayarı vermiş işte. harvard ezmişlik bir durum yok ortada, siirt üniversitesinden biri de ezebilirdi.

ama bu yine de şu cümlenin lezzetini azaltmıyor:

(bkz: previous tweet is self explanatory)
  • milleti koyunlukla suclayip, koyunun hasi olan gafillerilerin sacma sapan tatmin yasadigi seylerden birisi daha.

yani mehmet simsek'i savunmak gibi bir kaygim yok ama akademi ile endustri arasinda ister bu muhendislik olsun ister ekonomi olsun her zaman cok ciddi farkliliklar vardir kavramsal acidan. bakanin soylediginin meali,

"biz bu isin uygulamasinda boyle yapmiyoruz"

dur. adam 15 yil yalniz mi calisti o kadar kurumda? bir kisi de gelip yahu mehmet sen ne yapiyorsun demedi mi yani? adamin calistigi kurum, demirkoy ziraat bankasi subesi midir ki is bilmezlikten dem vurmanin bir anlami olabilsin. boyle sacmalik olabilir mi yahu.

dani rodik'in nerede calistigi nerede hoca oldugu beni ilgilendirmez. tartismanin kalitesi, kendisinin seviyesi bakan kimligi ile yazan birisine "shame on you" gibi duygusal ifadeler iceren ifadeler kullanmasindan belli. zaten diger yazdiklarina ettiklerine bakinca ortada kisisel tatmin pesinde olan birisini gormek pek de zor degil ki yine yazdigi "aha alin iste kendi soyledi buyrun" gibi bir ucuzlukla ayar vermeye kalkmak icin hakikaten cok seviyesiz olmak gerekiyor. tutup bakanin bu seviyesizligi devam ettirmemesini kapak olarak gormek icin ise daha da fazla.

asil, nasil bir iliskisi var bakmadim ama bir sekilde iliskisi oldugu bir ulkenin bir bakanina bu tip ifadeler kurmasi ve bel altindan vurmaya calismasindan, aleni olarak bulundugu konumu karsisindakini itibarsizlastirmak icin kullanmaya calismasindan dolayi utanc dani rodik'indir. ayni onun gibi, insanlarin hakli kale alinma tepkilerini ve taleplerini, uzayan bu mantik disi catisma ortamindan faydalanarak oyle ya da boyle, sevsek de sevmesek de turkiye cumhuriyeti hukumeti'nden basta mavi marmara olmak uzere yaptiklari hemen her cikisin intikamini almaya calisanlarindir. bu ve bunun gibi mihraklarin etkisine kapilarak vatanini, memleketini ite kopuga maskara etme noktasina geldiginin farkinda olmayan gafillerindir.

ne yazik ki ayni kafa yapisindaki akademisyenler, yillarca tuttuklari taraf adina, o akadamisyenlere has bagnaz kafa yapilariyla, yargi erki ve askeri burokrasi ile beraber ulkenin gelisiminin onunde en buyuk engeli olusturmuslardir.

tabii bu ortamda, son bir haftadir ozellikle, seviyeyi goruyoruz. seviyesini goruyoruz kalkisanlarin. kendilerine binde biri yapilsa ortaligi kaldirip yaygara kopartacaklari eylemleri sergilemekten bir an dahi geri kalmiyorlar. toplanmak, gosteri yapmak, yuruyus yapmak, meydanlari doldurmak cok guzel. ama hak aramak demek, haysitsetlik yapmak, insanlarin kendilerini elestirmek yerine ailelerine dil uzatmak, sarkastik bir uslupla istihzadan istihzaya kosmak, karsinizda gordugunuz insanlari hakir gorup asagilamak midir? duygusalca ve asiri tepkileri bir an icin degil, surekli olarak vermek midir? her ne olursa olsun, ne sekilde siddete maruz kalinirsa kalinsin, genel olarak olgun ve kamil davranis sergilemek yerine, surekli olarak dengesizce ve asiri siddetle bir tepkiler silsilesi ortaya koymak midir?

artik yeter. zaman, sandik icin calisma zamani.