şükela:  tümü | bugün soru sor
 • notre dame de parisdeki kalın kaşlı rahip. gerçekte böyle kalın kaşlı değilmiş, ciddi hava yaratmak için mi böyle yapmışlar bilemiyorum ama kalın kaşlı deyince ilk aklıma gelen örnek olan büdü pek de ciddi bir yaratık sayılmazdı.
 • müzikali izleyen ya da dinleyen herkesin iç geçireceği, bir kısmının da aşık olacağı bir sese sahip, müzikalde oynadığı karaktere ise sadece aşık olunabilecek, bu karakteri bu kadar güçlü oynadığı için kendisine de hayran olunacak sanatçı.
  claude frollo da muhteşem bir karakterdir şüphesiz, fakat o erkeksi ve güçlü ses onu tanımlamıştır şarkılarda. o ses daniel lavoie'dır.

  ps: soyisminin okunuşu**, fransızca ses** kelimesi ile sesteştir.
 • le petit prince muzikalinde* l'aviateur (pilot) rolunu oynayan ince ka$li zat. kalin ka$lari notre dame de paris muzikali icin makyajdir.
 • notre dame de paris müzikalinde rahip frollo yu oynar. belle parçasinda "belle" ile yakalar "esmeralda" kelimesine kadar tutsagi yapar asik eder insani sesine (o nasil notre-dame demektir oyle)
 • duyduğum en güzel şarkılardan biri olan tu vas me detruire'yi seslendirmiş yine duyduğum en iyi seslerden birine sahip ve gördüğüm en güzel insanlardan biri, yakışıklı adam.. velhasıl kelam her yönüyle karizma bir adam bu...
 • tu vas me detruire'i kendisinden başka söyleyen bir şarkıcı gördüğünüz zaman dövün. "salak mısın olm sen" diye de hakaret edin. hakkınızdır.

  bir insan sesi düşünün ki; denizde boğluyormuşcasına yüreğinizi daraltacak, "göğe yükseliyorum lan şu an, ahan da uçuyorum işte" diyecek kadar sizi uçuracak, notre-dame de paris'in, tu vas me detruire kısmındaki mükemmel oyunculuğla, normal hayatta oyuncuyum diye geçinenlerin ne kadar gerzek insanlar olduğunu anlamanızı sağlayacak...

  böyle de sesine hakim, duygularını hareketlerle bütünleştirebilen mükemmel bir ustadır kendisi. keşke türkiye'de de izleyip, dinleyebilsek kendisini.
 • zamanda yolculuk bilimsel çerçevede şu anda sadece ileriye doğru yapılabilecekmiş gibi görünüyor olsada, geçmişe dönebilmek için sadece bir kaç hakkımız olsaydı, kesinlikle bir yolculuk hakkımı hiç düşünmeden "18 eylül 1998 paris kongre sarayı'na çek" şeklinde kullanmama sebep olacak seslerden bir tanesi. "belle" sahnesinde garou'dan sonra bir "belle!!!" diye girişi var, roman hakkında en ufak bir fikriniz olmasa bile frollo karakterinin despotluğunu, hırsını, arkasına aldığı gücü, tutkusunu tek ses ile veriyor seyirciye.

  ayrıca où est elle de dikkat edin, zaten herkesten farklı bir "esmeralda" deyişi var. sanki fransızcadan kaynaklanmıyorda, "esmeğhaldaa" derken "benim esmeraldam" diye yakarıyor.

  tu vas me detruire için ise söz bulamıyorum. esmeralda ayağını yıkadıktan sonra yeşil spotlara doğru yürürken "que la lumière de la lune..!!" derken nasıl bir haykırmaktır o, her harfe bastırarak. her hecede insana frollo'nun acısını içinde hissettirmeye çalışıyormuşcasına
 • bu adam öyle bir je t'aime der ki frollo'nun romandaki tüm uyuzluğunu siler götürür, acırsınız frollo'ya.

  http://www.youtube.com/…n3rkn-pjqvu&feature=related

  "oh my gawd!

  "je t'aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii­iiiiiiime !!!!!"

  sounds? like he's exorcising all his demons :o"
 • (bkz: le petit prince spectacle musical)
  sesine aşık olduğum adamdır. *