• orica green edge bisiklet takımının eritre'li bisikletçisi. dünya turunda yarışan ilk siyah afrikalı. 2009 yılında isviçre'de konulan taşikardi tanısı nedeni ile kalp ameliyatı olmasına rağmen bir yıl sonra cervelo test takımına girmeyi başarmıştır.
  • mtn - qhubeka takımının 26 yaşındaki eritre'li bisikletçisi. yarın bir kaza yaşamadığı takdirde, criterium du dauphine 2015'te dağların kralı olarak kırmızı benekli mayoyu kazanacak. afrikalı bir bisikletçinin mayo kazanması hoşuma gitti.

edit: kazandı.
  • tour de france 2015'in 6. ayağının sonunda kırmızı benekli mayoyu sırtına geçirmeyi başaran eritreli bisikletçi. tarihte ilk defa bir afrika takımı tura katılmış ve tarihte ilk defa siyah bir afrikalı böyle önemli bir işe imza attı. tarihi bir işe imza attı.

https://pbs.twimg.com/…ia/cjfbnwdwiaei8sk.jpg:large

turun bitmesine çok var. elinde tutabilir mi emin değilim? criterium du dauphine 2015'te dağların kralı olmuştu ama burası fransa. kolay olmayacaktır.
  • ilklerin adamı
    daniel teklehaimanot, 2015 fransa turu'nda şimdiden adını unutulmazlar arasına yazdı.

eritreli bisikletçi daniel teklehaimanot, şu sıralar omzunda birçok ilkin yükünü taşıyor. fransa turu’nda mücadele eden ilk afrika merkezli takım mtn-qhubeka için yarışan teklehaimanot, aynı zamanda dağların kralı mayosunu sırtına geçiren ilk afrikalı oldu.

19. yüzyılda italyan koloniciler tarafından ülkesi bisikletle tanıştırılan isim, 1946’dan beri bir tura da sahip olan eritre’de bisiklete hiç yabancı kalmadan büyümüş. guardian’dan basia cummings’e anlattıkları da iki tekere hiç yabancı kalmayacağını gösterir cinsten.

“bisiklete çok uzun zaman önce evimde başladım. eritre’de çok fazla bisikletçi var. insanlar bu sporu seviyor ve bisiklet gerçekten çok popüler.

“bisiklete 10 ya da 11 yaşında başladım. biraz daha büyüyüp 16 olduğumda ise televizyondan tur’u izlerdim. iyi bir yarışçı olmaya başladığımda, artık bir gün orada yarışabilmenin hayallerini kuruyordum.”

teklehaimanot, artık hayal ettiği seviyede bir sporcu. onun ve ülkesinin geleceği ise daha önce bernard hinault tarafından tahmin edilmişti. tırmanışlardaki performansıyla öne çıkan kolombiyalı bisikletçilerin yerini kısa zamanda doğu afrika kökenli sporcuların alacağını söyleyen hinault, haklı çıkmış gibi gözüküyor. teklehaimanot’a göre bu başarının arkasında ülkesinin coğrafyası var.

“bu kadar iyi olmamızın sebebi, ülkemizin coğrafi yapısı. aynı zamanda çok sıkı çalışıyoruz.

“2005, 2006 yıllarında yarışı televizyondan izlerken arkadaşlarımla bisikletler, tekerler üzerine konuşurduk. ancak nasıl yarışılacağını tam olarak bilmiyorduk. şimdi fransa turu’nun bir parçası olmak çok heyecan verici”

9 etabı geride bırakıp, tur’un ilk dinlenme gününe geldik. chris froome yarışın lideri. kırmızı-beyaz puantiyeli mayonun sahibi ise hâlâ daniel teklehaimanot. paris’te bitecek yarışta bunu korumayı hedefleyen isim, şimdilik hâlinden memnun ve müteşekkir gözüküyor.

“bize karşı büyük bir ilgi var. ulusal şampiyonadan sonra hükümet tur için bize şans diledi. eritre cumhurbaşkanı ısaias afewerki ile görüşme fırsatı yakaladık. bizim için büyük bir andı.

“ailem tur’u sabırsızlıkla bekliyordu. yarışı televizyondan takip edecekler. eşim ayrıca paris’teki son etaba gelecek. eritreli bir bisikletçi olmaktan gurur duyuyorum. bu hem ben hem takımım için büyük bir olay. çok çok mutluyum”

http://www.socratesdergi.com/…07/13/ilklerin-adami/
hesabın var mı? giriş yap