şükela:  tümü | bugün
 • 24 ekim 1991 doğumlu alman basketbolcu. 204 cm boyunda ve son üç sezondur bayern münih forması giyiyor. 2018-19 euroleague sezonunda ilk yedi maçın hepsinde ilk beşte çıktı. ortalama 25 dk sahada kalıyor, 8s- 5r ortalamaları var, ortalama şutör, iyi savunmacı.
 • dış şutunu gittikçe geliştiren, ortalama üzeri savunmacı, post-upları etkili, oldukça etkili bir ribaundu olan bayern münih dört numarası. 91’li olduğunu da belirtelim, kariyer sezonunu yaşıyor.
 • fenerbahçe beko ile 2 yıl anlaşmaya varan alman basketbolcu
 • fenerbahçe ile anlaşan oyun tarzını beğendiğim basketbolcu
 • daralan bütçe doğrultusunda alınabilecek en makul oyunculardan biri.

  aldığımız adamlar maaş konusunda istisnasız makul oyuncular. ayrıca hepsinin dış şutu var. (lorenzo browna mı ortam hazırlanıyor acaba diye düşünüyorum. inşallah değildir.)

  pg-decolo-ulanovas-barthel-vesely..pg şu kızılyıldızlı dış şut özürlü amerikalı olmayacaksa bence gayet iyi beşlimiz oldu.
 • igor kokoskov'un fenerbahçe'yi epey ilginç bir yola sokacağını gösteren alman forvet.

  yapılan tüm transferler modern basketbol oynamaya yönelik. ulanovas ve barthel kısa beşe uyum sağlayabilecek, belli savunma sertliği gösterebilecek stretch 4'lar. takım vites artırdığında barthel pivota, ulanovas 4 numaraya çekilebilir normal bir 5 oynatılmak istendiğinde barthel 4'e, ulanovas 3'e çekilebilir. bu iki oyuncunun atletizm eksiğini dyshawn pierre kapatacaktır, boyuna rağmen çok atlet ve iyi bir ribaundçu olması bu takımın 3 kanatlı modern bir 5'le oynamasına fayda sağlayacaktır. uzun yedeği olarak gelen johnny hamilton da hem vesely'nin aksine iyi bir ribaundçu hem de 3 kanatlı modern 5'in pivotu olarak takıma ciddi bir hareket şansı tanıyabilir.

  bu konuları dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. (bkz: #96401809) (bkz: #101651132) bu takımın geçen sezon en iyi oynadığı maçlar westermann'ın gününde olup boy avantajı sayesinde kanat gibi kullanılıp 3 kanatlı-tek uzunlu-tek oyun kuruculu sisteme döndüğü maçlardı. ne zaman obradovic geleneksel bir 5'e dönse takım arıza veriyordu çünkü ne o klasik beşteki oyuncuların oyun tipi oyun sistemine adapte olabiliyordu (gerek kimya sorunları gerek rol sorunları) ne de takım rakiplerin temposuna karşı koyabiliyordu. üstelik kanat pozisyonundaki oyuncuların yetersizliği -datome ve kalinic formsuz, williams'sa uyumsuzdu- takımı zora sürüklüyordu.

  ama kokoskov ve yeni transferler bu takıma inanılmaz bir fırsat verecek. tek ihtiyacımız sloukas'ın aradan çekilmesi. çünkü sloukas modern basketbola inanılmaz uyumsuz ve de colo'nun aksine bu uyumsuzluğuna tolere edilebilecek elit düzeyde olan bir özelliği de yok. an itibariyle kadro şu:

  x (tempolu bir 1 numara alınması şart-leo westermann)
  nando de colo (tarık biberovic/bobby dixon/melih mahmutoğlu)
  edgaras ulanovas (dyshawn pierre)
  danilo barthel (berkay candan)
  jan vesely (johnny hamilton/ahmet düverioğlu)

  pierre ve hamilton bu takımın ribaund sorununu çözecek isimler, barthel ve ulanovas ise kalinic-datome ikilisinin aksine savunma hücum dengesine sahip isimler. vesely her ne kadar dizindeki sıkıntılardan ve maliyetinden dolayı aklımda soru işaretleri yaratan bir oyuncu olsa da kokoskov'un kullanabileceği bir isim. gasper vidmar'ı 5'letmeden 28 dakika kullanabilen ve bu esnada gasol ve hernangomez biraderlerin pota altını oluşturduğu ispanya'yı mat eden bir hocadan bahsediyoruz, şu haliyle bile olsa vesely'i en kötü gobert'in avrupa versiyonuna çevirip verim alabilir.

  fenerbahçe efes'in başlattığı trendi yakalamak için kadro oluşturdu, bu çok açık. geçen seneye göre çok daha mütevazi bir kadro ancak geçen seneye göre çok daha başarılı olabilecek bir kadro. de colo'nun yanına tıpkı larkin'in yanındaki micic gibi tavanı yüksek bir oyuncu katılırsa fenerbahçe gerçekten çok zevkli bir takım olur. rol dağılımı çok net bir takımla sezona girecek fenerbahçe. kokoskov'un farkını konuşturacağı kısım da bu rol dağılımlarını belirleyip takımın temelini de colo üzerinden kurması olacak, tıpkı 2017'de slovenya takımını goran dragic üzerinden kurgulayıp şampiyon olduğu gibi. bir de doncic'i monte ettiği gibi biberovic'i takıma kazandırırsa bu takım olur.

  edit: ahmet düverioglu'nu unutmuşum, hatırlatma için @yeni okuryazar'a teşekkürler.
 • fenerbahçe beko'nun iki yıllık anlaşmaya vardığını açıkladığı alman basketbolcu.
 • bana melli'yi hatırlatan yeni transfer ama düşük bütçelisi.
 • çok iş yapar bu çocuk. demedi demeyin.
 • bayern'in kaptanıymış. boy 2.08, rebound ortalaması 4. bence düşük. bu sene yine reboundlarda ezileceğiz anlaşılan

  https://www.euroleague.net/…ings-in-big-man-barthel