şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yalnızca iş seyahatleri ve aile ziyaretleri için verilen vizedir. turistik amaçlı başvurularınızı geri çevirecektir danimarka krallığı'nın türkiye'deki elçileri.
 • isveç, almanya gibi ülkelerden karayoluyla geçiş yaptığınızda başka ülkelerin elçiliklerinden alınmış vizenize ses çıkartamayacak ama farklı bir elçilikten aldığınız vizeyle havaalanlarına konduğunuzda sizi "git kimden aldıysan onun havaalanına kon önce" diyerek geri çevirebilecek insanların verdiği schengen vizesidir. boşuna yazmamış koca shakespeare, something is rotten in the state of denmark diye nitekim.
 • yesil pasaport sahibi iseniz 3 aya kadar almaniza gerek olmayan vize,
  yine de pasaport kontroldeki espri kabiliyeti yüksek yetkililerin "3 ay kadar kalmayacaksan o kadar uzaga gitmeye hiç üsenmiyo musun be abla?" gibi sorulariyla yada ortaokulda müdürün kapisina dayanilarak çektirilmis igrenç bi fotografinizin bulundugu pasaporta bakarak "hmm hiç degismemissiniz" tepkileriyle karsilasabilirsiniz.
 • alman konsolosluğundan alınmış bir schengen vizesi ile hamburg fühlsbüttel hava alanına uçup oradan airport express ile ana tren garına aktığınız ve ilk kopenhag trenine atladığınız vakit (hamburg-kopenhag arası dediğin nedir ki hepi topu 4 saat) danimarka konsolosluğu kapılarında çile çekmenize sebebiyet vermeyecek olan vizedir. rahat olunuz..
 • istanbul'dan schengen vizesi almak için en son başvurulması gereken yoldur. danimarka konsolosluğu isveç ile kıyaslandığında çok farklı yaklaşıma sahiptir. her ne kadar danimarka vizesi için başvurmasamda en azından çevremden edindiğim izlenim, davet mektuplarını ve turistik başvuruları en çok geri çevirme oranına sahip ülke olduğudur. danimarka'nın aksine isveç vizesi almak için orada yaşayan bir isveç vatandaşının sadece sizi tanıdığına ve davet ettiğine dair internetten çıktısı alınmış bir davet mektubu yeterli olacaktır. isveçliler, isveç vizesi ile danimarkadan transit vizesi almanın son derece kolay olduğunu söylemektedirler. ancak transit vize ne kadar faydalıdır, isveç varken danimarka'ya gitmek ne kadar gereklidir tartışmaya açıktır.
 • iki kez çok kolay bir şekilde aldığım vize. hatta bir seferinde -ki danışmak için gidilmişti- pasaportunuzla elinizde olan belgeleri verin öğleden sonra vizenizi almaya geldiğinizde geri kalan belgeleri verirsiniz demişlerdir. söz konusu vizenin birincisi herhangi bir davet mektubu ile alınmamış internetten bastırılmış festival sayfasıyla aha bu festivale gidicem* denilerek alınmıştır.
 • master programına kayıtlı oldugum halde ve okulum başlayalı 5 hafta olmasına ragmen hala bana verilmemekte süper kararlı olunan vize** master programımı tehlikeye atan boktan bıdı...
 • yandan yemis iskandinav ulkesi oldugu icin zorunda olunmadikca alinmasi gereksiz vize.
 • elimdeki italya vizesi gittiğim isveç'ten, şöyle bir üç günlüğüne geçtiğim, tekrar isveç'e dönünce de ohhh dediğim bir ülkenin vizesi. zorunda olmadıkça, hayat meyat meselesi olmadıkça, alınmasına da gerek yoktur zati.
 • gazetecilere zorluk çıkarmadan verilen vize. başta biraz sert davranıyorlar lakin daha sonra büyük kolaylık sağlıyorlar. örneğin sağlık sigortası eksik olanlara tamam 'sen ver belgeleri, sigortanı getirirsin' dediklerini gördüm. bir de camekanın arkasındaki bayana belgeleri verirken hepsini teker teker değil, içi içe geçmiş olarak verin, yoksa çok pis fırça atıyor.