• bi arkadaşa bakıp çıkacaktım derseniz vermiyolar.

15 gün gezecektik oralarda. kopenhag'da avrupa birliği'nde çalışan bir arkadaşımın bana davetiye göndermesine rağmen, türkiye'de sabit işim gücüm okulum ve yeterli maddi gücüm olduğu halde alamadım ben bu vizeyi.

on sayfalık bi red mektubu yazdılar. gerekçe de şöyle bi şeydi. "arkadaşlık filan geçecen bu ayakları. anne baba kardeş eş çocuk nişanlı veya sevgili olmalısınız"

arkadaşı aradım. sevgili olmalıymışız dedim. bir kereden bir şey olmaz* dedim. cevab veremedi.
  • alman konsolosluğundan alınmış bir schengen vizesi ile hamburg fühlsbüttel hava alanına uçup oradan airport express ile ana tren garına aktığınız ve ilk kopenhag trenine atladığınız vakit (hamburg-kopenhag arası dediğin nedir ki hepi topu 4 saat) danimarka konsolosluğu kapılarında çile çekmenize sebebiyet vermeyecek olan vizedir. rahat olunuz..
  • sikelesi dertler değil canım kardeşim.sikilesi dertler değil benim oksijen israfı kardeşim. ülkenin ve vatandaşının geldiği nokta ve itibarı bu işte benim angut kardeşim.bak adam ne diyor. 3 ekimde verdim 13 kasımda uçuşum var. mesleğim öğretmenlik ve abd ye vizem var, daha öncesinde de schengen giriş çıkışlarım var diyor anlama özürlü,pisada ülke puanını aşağılara sürükleyen kardeşim benim.kazancını, kiminle nereye gideceğimide yazdım ama beni tekrardan aradılar diyor. yani ne demek oluyor biliyormusun benim umursamaz kardeşim. adamlar evraklara hiç bakmadan inceleme tenezzülünde bile bulunmadan direk aramışlar. olaki telefonu açmaz, kem küm eder, heyecan yapar,kekeler, bilgiler örtüşmez basarım reddi demek oluyor bu. ben senden evrak isterim ama canım isterse veririm vizeyi demek oluyor bu dertleri sikmekten orgazm olan kardeşim benim.vizesiz ab'ye gireceğiz diye kaç milyon suriyelinin,yanında bonus olarak afgan ve pakoların girdiği ülkenin vatandaşı olan bilinçsiz kardeşim benim.
  • isveç, almanya gibi ülkelerden karayoluyla geçiş yaptığınızda başka ülkelerin elçiliklerinden alınmış vizenize ses çıkartamayacak ama farklı bir elçilikten aldığınız vizeyle havaalanlarına konduğunuzda sizi "git kimden aldıysan onun havaalanına kon önce" diyerek geri çevirebilecek insanların verdiği schengen vizesidir. boşuna yazmamış koca shakespeare, something is rotten in the state of denmark diye nitekim.
  • -vize islemleri ne kadar surer?
    -bir bucuk ay kadar.
    -?!?!

vermiyor degiller yani!
  • bugüne kadar en kolay aldığım vize(idi). nerede italya'nın keşmekeşi, nerede almanya'nın akıllara zarar kalabalığı...
    4 sene önce aldığımda, acaba doğru yere mi geldim diye telaşa bile düşmüştüm, benden başka kimsecikler yoktu. inanılmazdı! lakin sonra sistemlerini değiştirdiler. şu an danimarka, isveç ve malta vizesinin ortak verildiği vfs global adlı bir ofiste hizmet veriyorlar, istanbul için değil ama, diğer şehirler için randevulu çalışıyorlar. ilgili site;

http://www.denmarkvac-tr.com/

ayrıyeten tüm schengen vizelerinde yeni bir uygulamaya geçilmiş. evrak işleri tamamlandıktan sonra tekrar bir biyometri sürecinden geçiliyor ki bu da bekleme süresini ve bekleme salonunda bekleyen kişi sayısını önemli ölçüde arttıran ve insana afakan bastıran bir şey. bir kez yapınca beş sene geçerliliği olan bir parmak izi uygulaması. ayrıntılı bilgi;

http://idata.com.tr/tr/content/faq_biometric

son başvurumda ise, uçuşa 18 saat kala çıkmasıyla beni küfürlerden küfüre, streslerden strese vuran, lakin 1 senelik verilmesiyle gönlümü kazanan vize olmuştur.

sayısız mesaj üzerine edit: anladığım kadarıyla pek çok kişi sorun yaşamış, hala da yaşıyor. şu bilgileri ekleyeyim de sizi mesaj atma derdinden kurtarayım.

bana tam iki haftada çıktı. işinizi sağlama alıp stres yaşamak istemiyorsanız, üç-dört hafta önce başvurun tabii :). eğer uçuşa bir kaç gün kala hala vizeniz çıkmadıysa, vfs'yi değil, mutlaka konsolosluğu arayın. ben öncesinde vfs ile sayısız kere konuştum, mail attım, onlar maili acil diye konsolosluğa yönlendirdiler, sonra konsolosluğu da aradım ama öğleden sonra kapandığı için kimseyle görüşemedim ilk denediğimde. sonra artık son gün sabahtan ulaştım, ne zaman başvurduğumu sordular, çünkü başvurulan tarihe göre işlem yapıyorlar. ben, "21'inde başvurdum" dediğimde, "hıı tamam onları bugün arkadaş giriyor, öğleden sonra gelin alın" dedi kadın. sonuç olarak belgeleriniz eksik değilse, mutlaka çıkar. ama size stres verecek denli son günlere kaldıysa iş, dediğim gibi mutlaka konsolosluğu arayıp durumu bildirin. iyi uçuşlar!
  • 3 haftadır -13 iş günü- sonucunu beklediğim vize.

pasaportumda abd'den ab ülkelerine kadar 6-7 tane vize var, halihazırda iyi bir şirkette çalışıyorum ve tüm evrakların tamam. yani bu bekleme benimle ilgili değil, kendi yavaşlıklarıyla alakalı.

edit: vizem geldi. bilgi almak için direkt olarak danimarka konsolosluğu’nu aradığımda sistemlerini de anlattılar. eğer seyahatiniz acilse önce değerlendiriliyor, eğer seyahatinizin tarihi uzaksa sizi sona bırakıyorlar. tüm turist arkadaşlara başarılar dilerim. christiana sulh konseyi.
  • bir arkadasıma alırken, "danimarka'ya yalnız seyahat edeceğim" demesi üzerine "yapayalnız" mı diye sorulan vize? moral bozup gitmekten vazgeçirme yolu mu diye düşünmüştük.
  • abd, ingiltere ve 3 schengen vizesi almış biri olarak, saçma sapan belgeler isteyerek beni çıldırtmış olan ülkeye giriş evrağı. 1 kitap dolusu kadar evrak verdim, halen e devlette çevirisi olmayan bir belgeyi git çevirt diyorlar. italya da aynı schengeni veriyor, fransa da. turistim lan turist. bu ülkenin insanının değerini iki paralık ettiniz. 5 saattir vfsdeyim böyle kepazelik çok az yaşamışımdır hayatımda.
  • vfs global ile başvurduktan sonra 6.gün çıkan vizedir. bir de vize süresini 6 ay vermişler. daha gitmeden bayıldım danimarka'ya. meget tak!
hesabın var mı? giriş yap