şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kamusal alanlarda peçe takanlara, suçun tekrarına bağlı olarak 1.000 ila 10.000 danimarka kronu (yaklaşık 160-1600 dolar) ceza verilecekmiş. peçenin yasak olduğu diğer ülkeler avusturya, fransa, belçika ve bulgaristan.

  hem peçe takıp hem danimarkalı olunamayacağını düşünüyorlar demek ki. doğru olabilir. olmayabilir de. orada yaşayanlara sormak lazım.

  link

  edit: aineias'ın uyarısıyla ceza miktarı düzeltildi.

  edit2: sausage wagon adlı çaylak arkadaşın ricasıyla ekleme: "bu peçeleri takarak danimarka'da biyometri veriyorlardı kamuda. sadece gözleri vardı bu insanların. olası bir sıkıntıda polis nasıl ayırt edecek bunları? ki zaten peçeyi takıp birbirlerinin sosyal yardımlarını alıyorlardı... komple yasak değil yine günlük hayatta giyebiliyorlar."
 • bizim mini etek giyen erkeğin biyolojisine tecavüz etmiştir diyen çomar kızla aynı kafa yapısında olan ülkenin aldığı karardır.

  millet başkasının ne giydiği ile uğraşmayı bırakınca dünya daha güzel bir yer olacak.

  not: laikspor
 • kamusal alanda kimliğini gizleyecek şekilde bulunmanın yasaklanmasıdır. aynı uygulamayı biz türkiye de futbol stadlarında görmekteyiz.

  türkiye de de kamusal alanlar da kar maskesi takmak yasaktır. hemde para cezası değil, tutuklanıyorsunuz. hem kar maskesi takıp hem türk olunamayacağını düşünmüşler zaar.

  [http://www.aljazeera.com.tr/…kan-alinip-goturulecek http://www.aljazeera.com.tr/…kan-alinip-goturulecek]
 • darısı türkiye'nin başına.

  baştan edit: yakın gelecekte mümkün olmadığını biliyorum.
  bu çöplük coğrafyada, zihniyetlerin de çöp olduğunu biliyorum.

  yalnız bu konu inançlara saygısızlık vs değil, konu bizim güvenliğimiz.
  o çarşafın altında terörist bir canlı bomba mı var ya da mastürbasyon yapan imam hatip mezunu sapık bir tarikat şeyhi mi var?
  bunu asla bilemeyeceksiniz.
 • danimarka'da dinlerini sonuna kadar yaşayamayanlar, yallah arabistan'a gitsin zaten neden çile çekiyor gavur bir ülkede.

  (bkz: dünyada güzel şeyler de oluyor.)
 • danimarka'nın ninjalardan haz etmediğini gösteren yasaktır.
 • danimarka ne eylerse güzel eyler dediğim karardır. umarım peşinden gelen başka ülkeler de olur
 • peçe takmak, insan hakları suçu falan olmalı zaten.
  nasıl bir zihin peçe takar ki, bu kadar mı aşağılıksın?

  edith akbayram; bu arada buna "özgürlük" diyen liboşlar damlamış tabii, bu özgürlük değil yüzünü açma "yasağıdır". madem zeytin çekirdeği kadar beyinle temellendirme yapacaksınız, bari doğru tanımlamayla yola çıkın.
 • insanlar isterse yüzünü kapatır, isterse götünü açar. devletin bunlara karışması çok saçma.

  savunulacak yanı yok. sırf ucu müslümanlara dokunduğu için bazı ingiliz köpekleri yapılanı doğru buluyor ama olayın kamu güvenliği ile ilgisi yok. tamamen siyasi bir karar. kar maskesi takmak serbestse peçe takmak da yasaklanamaz.

  edit: kar maskesi takmak da yasaklanmış. kaç kişiye kar maskesi taktığı için, kaç kişiye peçe taktığı için ceza kesilecek göreceğiz.
 • şimdi öncelikle peçeli ve kara çarşaflı insanlardan ben de korkuyorum fakat özgürlüğün kısıtlanması yerine başka önlemler alınabilir. mesela bol giyinmiş bir adamda üstünde bomba taşıyabilir veya şalvar giyen birisi ak-47 saklayabilir. yasaklamak çözüm değil ve anarşi doğurur. kutuplaşmayı arttırır. onun yerine kolluk kuvvetleri gerekli gördükleri an peçeyi kaldırabilir direnç anında tutuklayabilir yazdığında aynı işi görecektir.