• - öncelikle hangi dans türlerinden hoşlandığınıza ve hangilerinin eğitimini
    almak istediğinize karar verin.
    - bir kursa başlamadan önce mutlaka kurs mekanını görün.
    - eğitimini gördüğünüz dansın hangi stilde verildiğini mutlaka sorun.çünkü
    çoğu dansın farklı farklı stilleri vardır.siz bir yerde başladığınız eğitime
    başka bir yerde devam etmek istediğiniz zaman tekrar başa dönmek zorunda
    kalabilirsiniz.
    - kursa deneme teklif edin veya bir dersi izlemek isteyin.her iyi dans eden
    kişi iyi eğitmen değildir.öğretmek farklı bir yetenek türüdür ve her
    dansçıda bulunmaz.
    - sınıfların , eğitmenin sizinle yeteri kadar ilgilenebilecek sayıda olup olmadığına
    bakın.
    - kursların seviye seviye ayrılmış olmasına dikkat edin.tüm kursları başlangıç
    seviyesi olan yerlerde genelde tekrarlama sorunu
    vardır.
    - eğitmenlerin çift olması her zaman avantajdır.bir sorun olduğunda çoğu kişi
    hemcinsiyle dans etmekten hoşlanmaz.(özellikle erkekler)
    - kurs size pratik imkanı sağlıyor mu araştırın.dans gecelerine
    gidemiyorsanız ya da pratik yapamıyorsanız öğrendiğiniz dansı çok fazla
    ilerletemezsiniz.
    - son olarak öğrendiğiniz dansları araştırın.bilgi her zaman aldatılmayı
    önleyen en büyük faktördür.
  • benimle gitmeyin. büyük hayal kırıklığı yaşarsınız. latin dersleri kursuna devam etmekteyim fakat tempoyu bir türlü yakalayamıyorum.

sınıf birbirine alışıncaya kadar bachata'ya geçmeyen hoca, iki ayın sonunda bir kaç adım gösterir, temel adım hop kadın döner erkek döner. yani vardır adı da onu bile bilmiyorum.

neyse partnerimle bir iki denedik en sonunda:

-eeh! tavşan gibi zıp zıp zıplıyorsun, bachata yapacağım diye o kadar heveslenmiştim konsantre monsantre kalmadı. eş değiştircem ben!! diye hönkürdü.

dersin sonuna kadar bana acıyan hocayla dans etmek zorunda kaldım, ya da hoca benle dans etmek zorunda kaldı, bilemedim.
  • lambada ogrenecekseniz bo$u bo$una para vermeyin. iett otobuslerinde bu i$in piri bir suru ki$i gidip gelir gun icerisinde. onlara dani$in. daha sonra pratige dayali uygulamalarda dayak yememeye ozen gosterin. partneriniz killanirsa bir sonraki durakta inin ve ba$ka otobuse binin.
  • yakışıklı partner yaparım hayaliyle gitmeyin kızlar. dans kurslarına genelde bayanlar gider. çift gidenlerin haricinde 4 bayana 1 erkek falan düşer. onlar da genelde oraya çirkin olduklarından ve başka türlü kadınlarla temasa geçemediklerinden gitmektedirler. bir nebze yüzüne bakılası olan hocadır. ve hocanın her zaman sizden daha taş sevgilisi yada muhtemelen eşi vardır. hatta çoluğu çocuğu vardır. ben tangoya gönül verdim diyen ve sevgilisi/eşi olmayan bir adam bile görmedim. ayrıca bachata yapacaksanız kesinlikle sevdiğiniz insanla gidin. allah'ın tipsiziyle akraba olmaya gerek yok.
  • sağdan gidin.
  • ters dönüş yapıp bir kadının burnuna dirseğinizi geçirmeyin. hele ki kadının burnu standartların üzerinde bir güzellikteyse.
  • ön yargıları bırakın, yardırın. zaten sıkılacaksanız ilk ayda belli oluyor bu. unutmayın ki dans sabır isteyen bir iştir. ilk 2 ay geçmeden temel hareketlerin oturmasını, ilk 6 ay geçmeden başlangıç seviyesinde dans etmeyi beklemeyin. bu salsa, cha cha cha vs için tabi, tangoda bu süreler uzuyor. temel hareketler için 3 ay*, başlangıç seviyesinde dans etmek için de 9 ay sabretmek gerekir.
    zevk almaya bakın ve sabredin diyorum.
  • dans gecelerine katılın. çok şey katar.
  • yarismalara katılmayı dusunuyorsanız bilin ki dans kursu hayatınızın bir parcası olacaktır. sevgilinize gösterdiginiz ilginin benzerini partnerinizden esirgemeyin cunku partnerle cok sey yasanır, ne de olsa aynı yolun yolcususunuz.
  • partnerinizin(sevgili/nişanlı/eş) bir sürü sap ile dans etmek zorunda olduğunu düşünüp paranoya yapmayın.
    zira böyle birşey yoktur. yanınızdaki hanım en fazla dans eğitmeni ile dans etmek zorunda kalabilir hepsi o kadar. hiçbir hoca eşinizi zorla alıp başka bir adamla dans ettirmez, en fazla kendi dans eder. eğer dans hocası sapık değilse bunun pek büyütülecek bir tarafı yoktur.
    farklı kişilerle dans etmek yararlı olur sözünü eğitmenden duyabilirsiniz, pek tabii ki buna uyup uymamak sadece sizin elinizde....
hesabın var mı? giriş yap