şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce adı just a breath away olan, olga kurylenko, romain duris, fantine harduin'in başrolünde olduğu fransız bilim kurgu gerilim filmi.

  ölümcül bir sisle kaplı paris'te hayatta kalmaya çalışan aileyi izleyeceğiz. daniel roby'nin yöneteceği film 4 nisan'da vizyona girecek.

  fragman
  https://www.youtube.com/watch?v=3snwwrjfbte
 • akla stephen king'in the mist'ini ve carpenter'ın the fog'unu getiriyor. ama onlarla sis ve hayatta kalma savaşı dışında ortak bir tarafı olmayacak. neticede fog ve mist fantastik filmlerdi. klasik bir survival filmi gibi görünüyor dans la brume. gene de torrente düşünce [bizde vizyona gireceğini sanmam] bir şans verilebilir. sürprizleri fragmanla bozmamaları iyi olmuş.
 • senaryosu delik deşik afet gerilimi. gerilim de değil, sıkıcı bir film. heyecanlı bir fikrin bir kez daha hiç edilmesi. vakit kaybı resmen. allah'tan 1,5 saat sürüyor sadece. neresinden tutsan mantık hatası, neresinden tutsan saçmalık... devamı gelecekmiş gibi bitmesi de bir diğer saçmalığı. aşırı formül işi ama formülü de doğru kullanmıyor. valla stephen king uyarlaması dandik film the mist bile daha iyiydi şundan. bunun yerine carpenter'ın klasik korkusu the fog'u (sis) izleyin, daha iyi. takdir ettiğim tek şey olga kurylenko oldu. bilmediği dil yok. rusça, fransızca, ingilizce. üç dilde de filmleri var. biraz daha nitelikli işlerde yer alsa keşke. belki gelmiyordur. neyse. tavsiye etmem velhasıl.

  spoiler

  çocuğun hastalığı belli değil hakikaten. çocuk dışarıda nasıl nefes alabildi, zehirli sisin nedeni ne, baba niye böyle mal? soru sormaktan bile sıkıldım. delik deşik bir film.

  spoiler
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "bir nefes ötede", 2018 fransa-kanada (quebec) ortak yapımı ilginç bir bilimkurgu filmi. senaristleri jimmy bemon, mathieu delozier ve guillaume lemans, yönetmeni daniel roby olan filmin oyuncu kadrosunda romain duris ve olga kurylenko gibi tanınmış oyuncularla birlikte genç oyuncu fantine harduin yer almaktadır. paris'i büyük bir deprem sonrasında yeraltından gelen zehirli sis dalgasının kaplaması gibi son derece ilginç bir konusu olan film, buna karşın çok durağan bir film olduğu için genelde vasat bulunmuştur. son olarak, filmin imdb.com puanı 5,9/10'dur.

  konusu
  mathieu (romain duris) ve anna (olga kurylenko) çiftinin kızı sarah (fantine harduin), çocukken yakalandığı bir hastalık nedeniyle sürekli oksijen desteğiyle ve özel tasarlanmış fanus gibi kapalı bir ortamda hayatını sürdürmektedir. günün birinde paris'te yaşanan büyük bir deprem, hiç tahmin edilmeyen bir etki yaratır; yeryüzünü müthiş bir sis tabakası kaplamış ve insanlar yüksek binaların çatılarına çıkarak hayatta kalabilmiştir. sarah hayatta kalsa da, etrafı tamamen sisle kaplanmıştır. ancak camdan fanusunun bataryaları zamanında yenilenmezse ölmesi kaçınılmazdır. kendilerini son anda kurtaran mathieu ve anna, kızlarının hayatını kurtarabilmek için, herkesin çekinmeden insan öldürdüğü bir ortamda tehlikeli bir serüvene atılmak durumunda kalır.

  imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt5092380/

  wikipedia - https://fr.wikipedia.org/…ans_la_brume_(film,_2018)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=9hbydm6i2xi

  --- spoiler ---
 • tam bir hayal kırıklığı.

  müthiş bir afiş. daha önce işlenmişi varsa da gene de harika bir konu. merak uyandıran bir içerik. ama sonuçta bomboş bir film... yazık olmuş güzelim meseleye. o kadar çok havada kalan şey var ki...

  --- spoiler ---

  bir kere çocuğun rahatsızlığı nedir ben anlamadım. stimberger dediler filmde ama araştırdım ne olduğunu bulamadım. uydurma bir rahatsızlık diye düşünüyorum.

  bir ana-baba, çocuklarını öylece bırakıp üst kata çıktıktan sonra "şimdi görmeyeyim ya, oksijen daha sonra lazım olur." diyerek çocuğunu görmeye nasıl inmez. mantıksız.

  bir ana-baba, çocuklarını ne idiği belirsiz bir ortamda bırakıp ikisi birden o kaotik ve belirsiz ortamda neden dışarı çıkar ve "hayır asla seni yalnız bırakamam" der, bu da mantıksız. zira çocuk evde. ya ikinize de bir şey olursa o çocuğun hâli ne olacak?

  köpek kovalıyor. 1500 tane araba var ortalıkta. birinin içine girmeyi akıl edemiyorsun. pıtı pıtı topuklayıp göle denize düşüyorsun. son derece mantık dışı.

  herkes ölüyor. küçük köpek ölmemiş. saldırgan köpek ölmemiş. hiç demiyorsun ki "aga neden ölmemiş?"

  bir ton adam görüyorsun. bir yere gidiyorlar. belki yardım edebilirler sana. ama sen kızının durumundan hiç bahsetmiyorsun onlara. "ailem beni bekliyor" diyorsun sadece.

  çocuğa korumalı elbise bulacağım diye yola çıkıyorsun, yolda gördüğün araca bakmıyorsun ama daha sonra geri dönünce "askeri araç vardı onda elbise vardır" deyip evden çıkıyorsun. yanından geçerken bakmıyorsun arabaya.

  ortalık araba dolu, motor dolu. sen yürüye koşa gidiyorsun her yere.

  değişik değişik işler. çok boş kalmış. çok... olmamış.

  --- spoiler ---