şükela:  tümü | bugün
 • mahallenin kücük kızlarının ve oglanlarının grup oluşturup,kimin kimden hoslandıgını anlamak için yapılan selenenin icat ettigi bi oyun..oglan gözüne kestirdigi kızın yanına gider kız oglanı isterse elini uzatır,istemezse hafifce yan dönerek sol ayagını oglana ucan bi tekme atmak üzere kaldırır..kız arkadaslarımın diline düsmemek icin hoslandıgım tipe hicbi zaman he diyemememde icimde hep bi uhde olarak kalmıstır
 • bizim silivri deki yazligin vazgecilmez oyunlarindandi (7-14 yas arasi)
  cici bicilerimi giyer giderdim ama pek de bi sonuc cikmadi bu oyundan... ama yazlikta tatli kizlar vardi...
  o karsidaki kizlarin yanina adim adim giderkenki heyecan hala aklima gelir bi hos olurum
 • bu kar$i cins nasil bir $eymi$ acaba oyunlarindandir.
  (bkz: sise cevirmece)
 • pistte cilginca dans eden genclerin yaniniza belirli araliklarla gelip hadi ama hay hey de hey hey $eklinde ping atmasi, gerektiginde kol bacak cekistirme hali.
 • bir ortaokul yılları klasiği olan dansa davet bu senelerde okuldaki her boş ders/etüd saati/parti okazyonunda oynanması farz olan bir oyundu. binbir türlü şaklabanlık yapıldığını, reddederken kim daha hayvanlaşacak üzerine bahisler atıldığını hatırlıyorum. genellikle erkekler dansa davet edildiklerinde havaya girer bacaklarını van damme tavırları ile havaya dikerler ardından da "anuahauanh" efekti ile gülerlerdi. biz eteğimiz olduğundan o derece fantastik reddetmiş olmasak da ileriki tarihlerde dansa davet dışı red cevapları ile kalplerini kırmış, "keşke öyle yapmasaydık kızlara" dedirtmişizdir diye tahmin ediyorum. (ben dedirtmemiş olabilirim emin değilim)

  bir de illa ki o yılların hit parçası sam brown'dan stop çalardı, senelerce başka şarkıda dansedemedik bu sebepten. (sonra çaça rumba'da kalipso'da bir numara olduk ayrı)
 • eşini bulamayacak, kendisini seçeni, kaş göz hareketleri yapmasına rağmen anlayamayacak kadar andavalların sonunda gelin ve damat seçilip, eller ile oluşturulan köprünün altından geçerken dayak yediği bir oyun. öyle ki, "ohhş sen bana pışık yapıp tekmeyi kaldırmış idin, şimdi de böyle dayağı yersin ısırpı" deyip kızlara yumruğu basan yumurcaklar da var idi.
 • cocukluk yıllarımda* üserimde kurduğu etki ve kötü yöndeki baskıdan, daha sonraki yıllarda ilk genclik ve ergenlik dönemimde kolay kolay sıyrılamayarak karşı cinsle arama duvar örmemi sağlayan oyun.
  geçen gün bu durumu acı ile fark etmemi sağlıyan çocukluk arkadaşıma buradan selam eder. ve yeni gelen nesile bu tür oyunların ilerki zamanlarda ki zararlı etkileri göz önüne alınarak yasaklanmasını ve oynattırılmamasını dilerim.
  (bkz: cocuk psikolojisi)
 • çocukları daha büyürken dı$ görünü$e göre değerlendirme yapmayı öğreten pedagojik olarak sakıncalı bir oyun. yok efendim kim en güzelse ona yana$ılır, kız gülümser, olaylar gelisir. lakin belki orada altın bukleleri ve pembe tokaları olan uzun saçlı kız değil de esmer ama daha az $atafatlı bir arkada$ sizin ruhunuza uyuyordur. ama hep o en $ımarık velet'e yana$ılır.*
 • alman besteci carl maria von weber'in de dansa davet (aufforderung zum tanze) adli konser parcasi.