şükela:  tümü | bugün
  • henry holiday'in 1883'te yarattığı ve 1884'te liverpool merkezli walker art gallery tarafından satın alınarak sergiye sunulan yağlıboya tablo.

    resim, ressamın en önemli eseri olarak kabul ediliyor. eserin dayandığı kaynak ise iki ayağı üzerinde göğe yükselen la vita nuova (ilginçtir, bu eser beatrice portinari'ye adanmasına rağmen, o ağırlıkla çöküp yerin dibine gömülmüyor; başı bulutlara değiyor).

    dante, beatrice'e olan ve vakt-i zamanında cennet, cehennem ve arafla müjdelenerek tatmin ve arzunun birlikte ortadan kalktığı o gökzümrüt aşkını, başka kadınlarla ilgileniyormuş gibi yaparak gizlemişti (bu aynı zamanda arkaik bir oedipus vakası gibi durur). resimde de beyazlar içindeki beatrice, bir arkadaşı ve onların arkasından gelen uşağı ile birlikte, floransa'daki santa trinita köprüsü'nden geçerken, karşılarında, köşebaşında görünen dante hakkındaki dedikoduları dinler hâldedir. dante ise sol eliyle kalbini tutar. arka planda, 1235'te bir selde, taşıdığı hatıralar ve öpüşememelerle yok olacak aziz, kutlu, enfes ponte vecchio... bu da insana ayan olmayan bir rengin böyle bir gösterilişidir işte...

    sit tibi terra levis.