• https://www.youtube.com/watch?v=pa7veij6lzk

(bkz: gustavo dudamel) eşliginde çok tatlı bir sunumu.

edit: ilk entry'de gustavo dudamel çıktı. işte bakmadan şaaparsan boyle olur.
  • mozart in the jungle' n s2e6'da bu şarkıya yer vermesiyle keşfettiğim uzunca bir süre bana yoldaş olabilecek, arturo marquez eseri.
  • seçmek mümkün olsaydı, hayatımın fon müziği olarak bunu seçerdim. e tabi gustavo dudamel'in eşlik ettiği bir orkestra tarafından seslendirilmiş olanı tartışmasız. hayatım eserdeki gibi telaşsız bir neşe içinde geçsin isterdim. çok şey mi isterdim acaba?
  • klasik müzik konusunda guru falan değilim elbette ama sanırım bugüne kadar dinlediğim en iyi klasik müzik eseri. 1812 uvertürü'nden bile iyi, o kadar diyeyim.

yer yer dans etme dürtüsü, yer yer gözlerini kapatıp o kemanları dinleme isteği uyandıran ve ekseriyetle insanın içini neşe kaplatan muazzam bir eser. iki kültürün (klasik müzik ve latin kültürü) bu kadar kusursuzca sentez edildiği başka bir eser ne gördüm ne duydum.
  • klasik bir klasik müzik eseri gibi başlayıp havanın kapanıp rüzgârın hızlandığı anlara geçiş yapan, ardından şiddetlenen kasırganın yerini birden tropikal iklimde yapılan bir dansa bıraktığı, sonra yeniden klasiğe dönüp biraz soluklanan, ardından inişler ve çıkışlar yaşayarak sırf zevk için uçarmışçasına kuş gibi süzülen, yer yer bir operanın en sert sahnesinin müziğine, yer yer en tatlı aşk şarkısına dönüşen, tolstoy romanlarında kocaman salonlarda yüzlerce kişinin vals yaptığı sahneleri andıran bir orkestraya ihtiyaç duyan, bitecek gibi görünüp keşke bitmese diyenlerin dileğini yerine getiren, yeri gelince bir çizgi filmin tatlı bir sahnesini canlandıran, kimi zaman bir kovalamaca, kimi zaman bir bale dansı, kimi zamansa en tatlı günlerin müziği şeklinde akıp giden güzide eser.

müziği kelimelerle anlatmaya çalışmak ne kadar beyhude. bir youtube linki de bırakayım. tanışmama vesile olan radio swiss classic'e teşekkürlerimle.

böyle güzelliklerle bolca karşılaşmanız ve böyle güzelliklerin coşkusunu duyarken bunları paylaşabileceğiniz, o coşkuyu hissedip kendisi de duyabilecek birinin yakınınızda olması dileğiyle.
  • geçirilecek en iyi 10dk bu şarkıyı dinlenerek geçirilebilir. latin amerika’dan çıkan güzel klasik müzik bestelerinden biridir
  • unutmamak için buraya çakıyorum, yoksa bir daha bulmam yine yıllarımı alabilir.

bir zamanlar avrupa'da beş parasız gerçekten hiç olarak kaldığım, terminalde yatmam gereken bir zamanlarda dvorak'tan new world symphony'yi dinledikten sonra bir şekilde işittiğimi hatırlıyorum, o günden beri ararım fırsat bulduğumda.

sanırım benzer nitelikte müziklerin çalındığı ve dinlediğim bir yerlerdeyim, yine uzakta 5 kuruş kazanmaya çalışıyorum. şimdi durumum daha iyi, bankta otururken biraz dinlenip müzik dinlemek için açtığım kanalda tesadüfen önerilmesi üzerine dinledim. hemen gülümsedim tabii.
  • bir latin amerika klasiği.
  • o kadar güzel bir eser ki bu, dinlerken içine girmek orada kalmak istetir. yenilikçi ve çok çok görkemli bir eser.
  • venezüela simon bolivar senfoni orkestrası ve gustavo dudamel ile en güzel yorumlarından birini yaşayan eserdir.
hesabın var mı? giriş yap