şükela:  tümü | bugün
 • londra dogumlu, paris egitimli, hikayeci. bildigim kadariyla iki hikayesi (kuslar ve rebecca) film haline getirilmistir. son derece surukleyici ve carpici yazar. acaip konularda derinlikli bilgisi varmis.
  (bkz: daphne)
 • "jamaica inn" ve "frenchman's inn" isimli kitaplarının da tanınmış olan yazar.
 • çok güzel bir kadınmış. okunması gereken kitaplarından biri de kuzenim rachel'dir.
 • (bkz: dont look now)
 • 2. dünya savaşında ingiliz paraşütçülerinin bordo berelerini keşfeden bayan. kendisi paraşüt birliğinden biriyle(albay ya da birliğin başı) evliydi.
 • günah yüklenen adam diye çevirilen kitabı da okunmaya değerdir.
 • gotik romansın yirminci yüzyıldaki en iyi örneklerinden biri olan “rebecca”yı yazmıştır. gotik hikayelerde görülmeye alışılmış olan süslü ve ağdalı dil, zengin sembol kullanımı maurier’in eserlerinde karşımıza çıkmaz. o, değişik sembollerle okuyucunun kafasını karıştırmaz. ancak, hikaye boyunca yavaş yavaş artan gerilimle okuyucuyu diken üzerinde tutmayı çok iyi başarır. dili mükemmel kullanıp okuyucularını etkilemek yerine, olayları ardına gizlediği sis perdesiyle onları şaşırtır. çağdaşları romanlarında savaş, din, marxizm, psikoloji gibi konuları işlerken du maurier romantizm, gizem, tehlike, erotizm, korku gibi konuların oluşturduğu “eski moda” romanlar yazmaya devam etti. kitaplarında yarattığı dünya, gerçek hayatın sıradanlığıyla tamı tamına zıt bir dünyadır. bu, özellikle kadınlardan oluşan milyonlarca okura ulaşmasını sağlayan bir dünyaydı. gotik romana yeni bir soluk getirdi. “the birds”, gotik anlayışının 20. yüzyıldaki değişiminin güzel örneklerinden biridir. hikayede ne hayaletler ne de vampirler vardır. “don’t look now” ise klasik 19. yüzyıl hikayelerinde, eski bir şatoda insanlara kabus yaşatan hayaletlerin olduğu hikayelerden çok farklı bir konuyu ele almaktadır. du maurier, gotiğin çok farklı açılardan ele alınabileceğini gösteren en iyi çağdaş yazarlardan biridir.
 • tarzı "postmodern gothic" ya da "female gothic" olarak tanımlanabilir.
 • ele aldığı konuları merak uyandıran bir akışla, bir esrar havası içinde işleyen 1907 doğumlu kadın romancı. kadın ruhunun derin tahlilleriyle ün kazanmış olup, en güçlü eserlerinden birisi "kader yolcuları" dır.
 • milliyet cocuk dergisinde tefrika edilen bir kisa oykusunde goz ameliyati olan bir kadinin, bir komplikasyon sonucu cevresindeki herkeste hayvan kafalari gormesini anlatiyordu. 10 yas cocuklar icin ne derece uygun bilmem ama guzel bir psikolojik gerilimdi.
  sonunda kadina inanmamasina ragmen doktor bir kere daha ameliyat ediyordu. goz bandaji acilinca cevresindekilerin kafalarini duzelmis olarak gorup ferahladiktan sonra aynada "kendisine mahzun gozlerle bakan bir geyigin gozleriyle" karsilasiyordu.