şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ekşi sözlük'te bir sürrealist, yazar. hoşgeldiniz diyelim..
  • decentralized app. programlanabilir blokzincirlerinde geliştirilen, merkezi olmayan uygulamalar. şu an için başat blokzincir ethereum'dur. bitcoin üzerinde de programlanabilir bir sistem olan counterparty ve bitcoin'in yan zincirinde geliştirilen rootstock hep ethereum'a özenme sonucu ortaya çıkmıştır. ne kadar başarılı olacakları muamma. zira ethereum kendi dev habitatını oluşturdu bile.
  • dapp kısaltmasını önümüzdeki 10 yılda çok fazla duyacağız gibi gözüküyor. dappler merkezi olmadığı için üçüncü partiler tarafından durdurulamaz, sansürlenemez, altyapı maaliyeti çok az ve kesintisiz bir şekilde çalışabilir uygulamalar olacak, ilk etapta finans dünyası ardından içinde bol para dönen her sektör(özellikle dijital reklamcılık ve ona bağlı sosyal medya) yavaş yavaş dapp'lere geçecektir.
  • html, css ve java bilen biri için dapp geliştirmeyi öğrenmek sandığımdan çok kısa sürüyor. solidity şuan için ethereum ile geliştirilen smart contractlar için en önemli yazılım dili. yabancı kaynaklar öğrenmeye yetecek kadar çok maalesef türkçe kaynak yok denilecek kadar az. dil bilenler için mutlaka öğrenmesini öneriyorum solidityi çok kısa sürede donanımınıza katacaksınız ve ileride herkesin aradığı bir dapp developer olabilirsiniz. kendi açımdan tek eksisi her gün gelişmeye devam eden bir konu ve kendinizi sürekli updateli tutmak zorundasınız. hem iş hem öğrenim çok kolay olmuyor ama şimdi zorlanmak ileride büyük kolaylık sağlayacağınızın garantisi.
  • dapp (decentralized application): merkezi olmayan uygulama
    merkezi olmayan bir uygulama (dapp), açık kaynak kodu ile otonom olarak çalışır. verilerini bir blockchain de depolayan, kriptografik token şeklinde tetiklenen ve değer kanıtı gösteren bir protokol üzerinde çalışan bir uygulamadır

    bu, ar-ge kodu olduğu için bir ethereum akıllı sözleşmesi kullanan bir uygulamaya işaret eder