*

• (bkz: gallows pole)
  • (bkz: idam) (bkz: ilmik) (bkz: fasizm) (bkz: ali elverdi)
  • (bkz: olta)
  • yaşam dar gelirse başvurulacak bir ağaç.
  • idam için kullanılan bir yöntemdir.bu düzenekte ölümü sağlayan boyna geçirilen o yağlı urgana atılmış düğümün altınızdaki sandalyenin çekilmesi ile boynunuzu kırmasıdır bildiğim kadarıyla.ancaktek idam yolu bu değildir.özellikle türk tarihi incelendiğinde tutanaklara idam diye geçmemiş bir çok ölüm vardır dikkatle analizleri yapıldığında....
  • kaldırılmış bulunan ölüm cezasının yerine getirildiği basit, üç ayaklı düzenek.kendisi basit işlevi bir o kadar meşum bir alet...acısı asılan için 15-25 saniye ...yakınları için...?

hiç asılmadım ama,adli tıp dersiden aklımda kalanlara göre ; ipin çekildiği anda boyun kısmında şiddetli bir ağrı duyulur.süresi 15-25 saniyedir.sonra şuur kaybı olur.şuur kaybından sonra konvülziyonlar devresi başlar (el,ayak,kol,bacak çırpınması) daha sonra yalancı ölüm devresi gelir,nefes alıp verme belirsizleşir,kalp yavaşlar ve hareketsiz kalır kişi..ölür.ortalama ölüm süresi 5-7 dakikadır.
  • (bkz: wak wak agaci)
    (bkz: dagarcik)
    (bkz: adam asmaca)
  • darağacından ormanları kesmek yasak değildir, diğer ağaç türlerinin tersine yeni dikilmiş olanları öncelikli olmak üzere...
  • aysel gürel 'in yazdigi son sözlerdendir. fuat güner bestelemis. en kisa sürede dinlemek ümidiyle...

aramizda bir duvar var
    sevda bile yikamiyor
    var olsaydi insan catlar
    hasret bile asamiyor

gökkubbeyi devirsem de
    yeryüzünü cevirsem de
    her gün daha delirsem de
    buna akil sir ermiyor

ne mecnunlar gördü dünya
    benim adim bas sayfada
    boynuma ferman asilsa
    dar agaci cekemiyor