şükela:  tümü | bugün
  • burada yaşamak ile kastettiğim aslında hayatı hissetmek.
    tıpkı hava tahminlerindeki gerçek sıcaklık ve hissedilen sıcaklığın farklı olması gibi bir durum.
    hayatında böyle olduğunu düşünüyorum.

örneğin şimdi gözünüzü kapatıp son 5 yılda neler yaşadığınızı düşünün.
    aklınızdan geçen şeyler genelde büyük sevinçleriniz olacaktır.
    mutlu zamanlarınızı anımsayacaksınız..
    beyniniz rutine girmiş herşeyi silip atacak.

sadece önemli olayları hatırlayacaksınız.

düğün gününüz, mezuniyetiniz, askerdeki ilk ve son gününüz, çocuğunuzun doğumu, tatil günleriniz, yeni insanları tanıdığınız zamanlar , yeni yerler keşfettiğiniz anlar...

aslında hepsi sizin özeliniz olan şeyler.
    geri kalan sıradan tüm anlar aslında yoklar.
    ölürken, birbirinin aynısı olan herşeyi yaşam defterinizden silebilirsiniz.

hayatınızda bir kere olabilecek olan sevinçleri de defalarca yaşamayacağınızı varsayarsak, yeni yerler görüp yeni insanlar tanımanın hayatınızı uzun hissettirecek sihirli formül olduğuna ulaşmış oluruz.

peki geçim derdine düşmüş dar gelirli biri bunu nasıl gerçekleştirebilir?
    çocuğunu okula gönderip , konut kredisini yatırabilmeyi hesap eden insan nasıl olur da her sabah işe giderek günlük 10-12 saatini çöpe atmamayı başarabilir?
    başaramaz..
    haftada en az 5 gün , yol dahil günde en az 10 saat çalışan biri , üstelik az para kazanıyorken ne yapacak da yeni yerler görecek , yeni kültürler tanıyacak?
    hayatı boyunca bunu yapabilecek ne parası olacak ne zamanı..

sonra bir gün gelecek zaman onun için duracak.
    her şeyin sona ereceği o an gelip de ben ne yaşadım dediğinde 80 yaşında bile olsa hayatım ne kadar da hızlı geçti diyecek.

üzgünüm ama gerçekte hayatın hızlı falan geçmedi, sadece sen fakir olduğun için hep aynı günü yaşadın..