• akp'nin seçim barajını %7-8'lere düşürmeyi planlarken uygulamaya koymayı düşündüğü sistemdir.

  bu sisteme göre her seçim bölgesi 5-6 milletvekiline denk gelecek şekilde daraltılacak, milletvekili sayısı 5'ten az olan küçük iller ise komşu iller ile birleştirilecektir.

  haber linki
 • akp'nin türkiye'yi önce sinop'tan ve hatay'dan biraz içe bastırp sonra edirne'yi biraz avrupaya, muğlayı biraz akdeniz tarafına, izmir'i de biraz ege tarafına çekiştirmesi şeklinde yeni çıkacak türkiye ile çok güzel işler yapabileceğini düşünüyorum. süper proje, tam üstüne oturmalık.
 • normalde her bölgenin 1 millet vekili çıkarması hâlinde, ülkeye çağ atlatabilecek bir sistemken akp'nin her bölgeye 5 millet vekili atama planı nedeniyle yine gümbürtüye doğru yelken açan demokrasi'nin temel taşlarından birisi olan uygulama.

  her bölgeden bir millet vekili çıkacak olsa, hatta seçim de iki turlu olsa hâlbuki... peh...
 • türkiye'de yapılmasının arkasındaki planlarla birlikte düşünüldüğünde;
  daha önce kendisine güvenip genel seçimleri 4 yıla indiren (sonradan hata olduğunu ifade ettiler) bir partinin (başkanlık sistemi de olmayınca) koltuk sayısını muhafaza etmek için son çırpınışlarıdır. halk arasında tartışılmasa da birilerinin odasında birilerinin klasörler ile oradan oraya koşturduğunun habercisidir.
 • bdp tarafından iyi karşılanmayan ileri demokratik sistem.
  tahminimce baraj %5'e kadar indirilmedikçe sadece akp'ye yarar, chp'ye de milletvekili sayısı açısından yarar sağlasa bile pratik hiçbir faydası olmaz, çünkü akp anayasa'yı dahi tek başına değiştirebilecek bir çoğunluğa ulaşabilir, ki bu çoğunluk olmadığı halde şimdi bile muhalefetin mecliste hiçbir yasanın yapımında en ufak bir söz sahibi olamadığını görüyoruz. yine 2002 sonrasının sözde demokratik meclisine kalırız gibi.