şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kibera)
 • slumdog millionaire'in çekildiği, mumbai'nin hatta asya'nın en büyük gecekondu mahallesi. buradaki gecekondu mahallesi kavramı türkiyedekine pek benzemiyor. şartlar çok daha kötü. ayrıca burada sadece yaşanmıyor, ciddi bir ekonomi dönüyor. tahminlere göre yıllık 650 milyon dolarlık bir ekonomi. işçilik günlük 90-150 rupee(3-5tl) arası. tüm şehrin hatta başka şehirlerin çöpleri buraya geliyor. plastikler ayıklanıp yıkanıp parçalanıp 2 kalite geri dönüşüp plastik hammaddesi olarak gönderiliyor. alüminyum ve farklı metaller ayırılıp, eritip blok olarak dökülüp endüstriye satılınıyor. otellerden artık sabunlar toplanıp eritilip 2. kalite endüstriyel sabuna dönüştürülüyor. bir sürü çanak çömlek ustası var. bir sürü fırın var. bir sürü kumaş, terzi, dikiş atölyesi var. daracık sokaklarda altalta üstüste inanması güç bir hayat var. belli bölgeleri artık tapulu resmi olmuş. günde 2 saatte olsa suyu var, kesintili de olsa elektriği var. yarı çıplak çocukların koşturduğu bir metre genişliğindeki sokakta 10 santim genişliğindeki bir kanaldan hem su boruları gidiyor hem gri renkli pis bir su akıyor. yukarıdan onlarca elektrik kablosu geçiyor kafayı çarpmadan geçmek zor. evlerin çoğunda tuvalet yok, mahallenin ortak tuvaletini kullanıyorlar. evler 5-10 metrekare arası. 9 metrekare ev kirasının aylık 3000rupee(~100tl) olduğu rivayet ediliyor. daha büyük evlerin sakinlerinin evlerinin sahibi olduğu ve çok uzun zamandır orada olduğu biliniyor. kimi daha ucuz olduğu için kimi zorunda olduğu için kimi kayıtsız ekonomide kalmak istediği için burada kalmaya devam ediyor.
  devlet de el atmış bu konuya. inşaat şirketlerine bu insanlardan para almadan burayı yenileyin demiş. inşaat şirketleri belli bir parselde imzaların %70ini topladı mı inşaat yapma hakkı kazanıyor. inşaatı da şöyle yapıyor: parseli ortadan ikiye bölüyor. bir tarafına orada zaten yaşayanlar için birer daire çıkaracak apartmanı dikiyor. diğer tarafa daha lüks güvenlikli girişli çıkışlı apartmanı dikiyor. mumbai zaten dev bir gecekondu olduğu için olsa gerek, o lüks apartmana taşınacaklar yan tarafta gecekondu mahallesi olmasını pek takmıyor ve geçiyor.
 • gidip, gezip gören bir dostumuzun gözlemleri. https://twitter.com/…ndra/status/938053017278078977
 • ulan mumbai'de bir taksiye bindik, elemana dedik son gunumuz sea side bilmemne bir yere at bizi iki gezelim. iste turistiz buralar guzelmis vs derken sohbet basladi, anlatiyor gururla, anladi bizim korkarak sasirarak baktigimizi. neyse bu bize guzel seyler gostermeye calisiyor, yok surasi bollywood yildizinin evi yok burasi bilmemne filminin cekildigi yer vs ben de dedim pek bollywoodla aram yok, hic izlemedim, bildigim tek hint filmi slumdog millionarie, o nerede cekildi dedim. cevap vermedi, yanimdakine bir sey anlatiyor, fotograf gosteriyor falan. dedim herhalde duymadi, tekrar sordum, yok o buralarda degil zaten o bollywood degil dedi. simdi cagatay'in yazisini okuyunca jeton dustu, vay arkadas ya, bu nasil dunya.

  https://twitter.com/…ndra/status/938053017278078977

  orada yasayanlar da anlatmis bir seyler

  https://www.quora.com/…ia?share=209bdabe&srid=u5t09