şükela:  tümü | bugün
88 entry daha
  • izlediğim 3. farhadi filmi oldu. sanatsal olmak misyonuyla sanatsal olan filmlerden nefret ederim. gelgelelim bu adam başka bir adam. ortada doğru düzgün bir hikâye yokken bütün filmleri nasıl baştan sona bu kadar sürükleyici olabiliyor, hayret ettim. örneğin, normalde sevdiğim hâlde bütün dc ve marvel filmlerinde baştan sona müthiş canı sıkılan ve telefonumdan 9gag takılan ben, farhadi'nin 3 filmini de soluksuz izledim. sürükleyici akışının yanısıra o kadar güzel detaylar var ki.

--- spoiler ---

örneğin elly'nin ölüm haberinin bir yalan üzerine gelmesi, elly'nin nişanlısıyla olan kavgasının yarım yamalak arabanın yan aynasından gösterilmesi, uçurtma sahnesinde elly'nin duygu değişimi, peyman'ın çok kısa ve yarım yamalak gösterilen pedofilisi, nişanlısının, elly'nin annesinin kalp hastası olduğu ortaya atıldığındaki surat ifadesi ve daha say say bitmez nicesi.
    --- spoiler ---

mükemmeldi gerçekten diğer filmleri gibi. hollywood ders diye okutmalı bu adamı. bir şey anlatmak için illa seyircinin yüzüne vurmanız gerekmediği, insanların kendine pay çıkarabileceğini öğrenmesi gereken çok insan var. oyunculuk da hep çok özel oluyor, bravo emeği geçenlere.

edit: söylemeden edemeyeceğim. spider-man homecoming'de friendly neighborhood spider-man'imizin bir göçük altında kalma sahnesi var. izlerken çok rahatsız oldum. mükemmel bir sahne olabilirmiş ama hollywood tecavüzüne uğramış. her şeyi seyircinin yüzüne vurmak derken kastımı o sahneyi izleyerek anlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=bj3yc9t79mc

film zaten çok kötüydü de bu sahne için konuşuyorum, mükemmel girmiş. o çaresizlik, korku, çığlıklar. sonrasında o saçma sapan müzikler, fondan daha yeni dinlediğimiz tony stark quotelarının tekrarı, kendi kendine lüzumsuz konuşmaları. mesela o 1. dakika civarında o müzik hiç girmeseydi, yalnızca maskesini görseydi, sadece azıcık nefes alıp verişini duysaydık, aklından neler geçtiği kısmını o an kendimiz doldursaydık.

neyse işte,

(bkz: seyirciye aptal muamelesi yapanlar)

vs

(bkz: seyirciye saygısı olanlar)
2 entry daha