şükela:  tümü | bugün
 • turkiye gibi ucuncu dunya ulkelerinde, halkın bilgisiz bıraklıması sonucu, ordu gibi militarist bir kuruma duyduu buyuk inanc we ona karsı yaptıı buyuk gazlamadan cesaret alan yurdumun fasist, dogmacı, gerikafalı askerlerinin her 10 yılda bi yapmayı adet haline getirdii etkinlik...
 • son gunlerdeki moda kelimelerden birisi. darbe asagi darbe yukari turk silahli kuvvetleri'ne ve de mensuplarina denmeyen kalmiyor. peki gercekten oyle mi? valla basinin tavrina bakarak bile askeri bir darbe ihtimalinin sifir oldugunu anlamak mumkun. yani eger gerceten askerin darbe yapmak gibi bir niyeti olsa bu yalaka ve alçak basin askerin onunde hazirola gecer, agam pasam diye ovguler sunardi. nereden mi biliyorum bunu?

  bakin gelinen noktaya. hukumetin onca yanlisina, onca hatasina ve onca gafletine karsi birkac basin kurulusu veya gazeteci disinda kimse gik diyemiyor. basin, egitim kurumlari ve yargi uzerinde buyuk bir baski olmasina ragmen cikip onlari elestirebilen yigit haberciler yok. tarikatlarin pervasizligini, ekonomik durumlarini agizlarina bile alamiyorlar. hatta birakin elestirmelerini rte'ye agam pasam diye ovguler sunup, akp hukumetinin ne kadar basarili oldugu yalanini pazarlamaya calisiyorlar. neden? hem korkuyorlar hem de cikarlarini korumaya calisiyorlar. ilke, onur hicbir sey yok!

  en guncel ornek olmasi acisindan mesela 14 nisan 2007 cumhuriyet mitingi sirasinda sunulan habercilik anlayisina bakalim. orada milyonlar araya gelmis iki uc kanal veya gazete disinda buna deginen yok. deginenler de yalap salap, ustunkoru, oradaki kalabaligi gostermeden ve hatta kucumseyerek "habercilik" yapti/yapiyor. neden? aman rte kizmasin, aman cikarimiz bozulmasin, aman basimiza bir is gelmesin anlayisi... ama ordu soz konusu olunca, asker denince hepsi bir aslan bir aslan ki sorma. lafta basin ozgurlugune falan pek duskunler...

  yani demem o ki ordu darbe yapabileceginin en ufak bir sinyalini bile verse bu alçak basin genelkurmay onunde hazirola gecer... korkudan hangi taklayi atacagini sasirir. bunlari yapmadigina ve orduya yuklenmeye devam edebildigine gore askeri bir darbe ihtimali yok diyebiliriz. eger darbe varsa dinci bir darbe var. yani darbelere karsiysaniz ve eger gucunuz yetiyorsa, eger gercekten demokratsaniz, eger gercekten ozgurlukten yanaysaniz ve bir parca onurunuz varsa bu darbeye karsi cikin. yemez ama de mi? cunku bir darbeye kurban gidebilirsiniz.

  ***

  ekleme: yaklaşık bir yıl önce yazmışım yukarıdaki satırları... hani darbeye kurban gitmek demişim ya... aylardır hakim karşısına çıkarılmadan tutuklu tutulan yazarlar, terör örgütüne üye olmadan gönül bağı ile bağlı olmak gibi bir gerekçe ile evi altüst edilen, göz altına alınan gazeteciler, hakkında bir iddianame bile bulunmadan tutuklanan öğretim görevlileri... internet sitelerine, dergilere, kitaplar uygulanan sansür... patron biraz daha kazansın diye işten atılan işçiler, yolsuzluklar... işte asıl bunlar darbe...
 • darbe kötüdür.

  darbe kötüdür canım arkadaşım; muhtıra ondan iyi değildir.

  darbe en kötü demokrasiden dahi daha kötüdür.
  .....................

  bir kere çok insan ölür. çok insan sakat kalır. çok insan incinir.
  sonra, siyaset tekelleşir.
  toplumsal muhalefetin sesi kesildiği/kısıldığı için toplum kendini koruma reflekslerinden yoksunlaşır.
  sonra, sermaye tekelleşir.
  gelir dağılımındaki eşitsizlikler yeğinleşir.
  sonra, yargı tekelleşir.
  insan hak ve özgürlükleri kısıtlanır.
  sonra, eğitim tekelleşir.
  eleştirel düşünüş olanaklarının önü kapanır.
  vs.
  vs..
  .....................

  şili'nin darbecisi pinochet'nin on yedi yıllık iktidarını %46 oy aldığı seçimle devrettiğini okuduğumda çok şaşırmıştım. nesine şaşırıyorsam! bizde olsa durum farklı olmayacak anlaşılan.

  ama.. nasıl desem?

  ama darbe gene de kötüdür canım arkadaşım, kardeşim. moderni postmoderni alttan girip üstten çıkanı tepenin üstüne bineni saman altından su yürüteni kanlısı kansızı elle düğün bayram geleni kodu mu oturtanı göz kırpanı kafa göz yaranı nanik yapanı radyodan ilan edileni internette bildirileni... her türlüsü, her biçimi kötüdür.
 • “darbe politik değil teknik bir iştir. darbeyi mümkün kılmak sosyal ve politik çabalarla olmaz. organizasyon, taktik ve teknik bilgi ister. hiçbir yeri işgâl edemeyecek kadar beceriksiz ordular kendi ülkelerini işgâl edip ganimet toplarlar. budur darbe. geniş çaplı bir silahlı soygundur. bu kanlı soygunu başarabilmek için ülke içi ve dışında her güçle suç ortaklığı yapar darbeciler.”

  buyurmuş troçki hazretleri...
 • ahahahahaha adamlar yandaşlar yoluyla çözüm sürecini savunmalı, paralelli film çekmişler ama filmin vizyona girdiği şu sıralarda çözüm süreci hükümetin yarısı ve cb tarafından açık açık lanetlenmiş ve kenara atılmış durumda.

  hükümetin çarkına kendi yandaşları bile yetişemiyor. komedi amk.
 • son 150 yıllık tarihimizde 7'si başarılı olmak üzere 12 darbe girişimi yaşadık. kimisinde tüm silahlı kuvvetlerin, kimisinde ise sadece yedi genç subayın katılımı yeterli olmuştu. ışte başarılı ve başarısız 12 darbe girişiminin farklı yönleri:

  «türkiye'nin yaşadığı ilk modern askeri darbe 30 mayıs 1876 darbesiydi. abdülaziz'in gerici ve savurgan politikaları gerekçe olarak gösterildi. halkta aranan desteğin bulunamaması üzerine bugünkü kabataş lisesi'nin binasında devrik sultan vahşice öldürüldü.»

  «1878 darbe girişimi şüphesiz türkiye'nin görmüş olduğu en absürd darbe girişimiydi. ingiliz istihbaratından ciddi maddi destek gören gazeteci ali suavi ve yandaşları bir gece vakti çırağan sarayını bastı. hır gür sürerken okuma yazma bilmeyen bir hasan adında bir muhafız ali suavi'yi kafasında odun kırarak öldürdü. girişim başarısız oldu, darbecilerin darağacındaki bedenleri halk önünde teşhir edildi.»

  «1908 darbesi türkiye tarihinde kasten engellenmeyen ilk ve tek darbeydi. kardeş kanı dökülmesine karşı çıkan sultan abdülhamit, hareket ordusunun 300 km öteden gelip kendisini devirmesine göz yumdu. orduyu mahmut şevket paşa yönetiyordu, kurmay heyetinde çiçeği burnunda genç subaylar enver, resneli niyazi ve mustafa kemal vardı.»

  «1913 darbesi kuşkuya yer bırakmayacak biçimde en tuhaf darbeydi. sadece yedi subay tarafından sadrazam kamil paşa'nın ve bakanlarının bab-ı ali'de silah zoruyla istifa ettirilmesiyle gerçekleşti. darbeyi yapan subaylar enver, talat, cemal ve yakup cemil gibi aşina olduğumuz isimlerdi. o kadar yürekliydiler ki, karşılarına çıkan harbiye nazırı nazım paşa'yı gözlerini kırpmadan öldürmüşlerdi.»

  «1960 darbesi cumhuriyetin ilk darbesiydi. demokrat partinin ismet inönü'yü hapse atmayı gündeme getirmesi, basını sansürlemesi, yürüyüş yapan üniversitelilerin üzerine ateş açtırması gibi sebeplerden ötürü tümgeneral cemal madanoğlu tarafından darbe yapıldı. ani şekilde planlanıp uygulanan darbe, şaşırtıcı biçimde türkiye'nin görmüş olduğu en özgürlükçü anayasayı doğurdu.»

  «1962 girişimi cumhuriyet tarihinin ilk başarısız darbe girişimiydi. harp okulu komutanı albay talat aydemir tarafından başlatıldı. birinci ordunun destek vermemesi sebebiyle ölü doğan darbe girişimi, talat aydemir'in çankaya köşkündeki ismet inönü'ye ve genelkurmay başkanı cevdet sunay'a dokunmayıp serbest bırakmasıyla başarısız oldu. daha sonra ismet inönü şöyle diyecekti; "ben ölmeyi göze aldım, talat öldürmeyi göze alamadı."»

  «1963 girişimi sivil bir kişinin başlattığı tek askeri darbedir; aktör yine talat aydemir. bir önceki yıl başarısız olan aydemir emekliye sevk edilmişti, sonraki sene yine girişimde bulunup yine başarısız olan aydemir bu sefer affedilmedi; ismet inönü'nün onayıyla ulucanlar cezaevinde asıldı.»

  «9 mart 1971 türkiye'si öncü sarsıntı özelliği taşıyan bir darbe girişimine sahne oldu. 1960 ihtilalini başarıyla gerçekleştiren cemal madanoğlu, bu sefer korgeneral rütbesiyle yeni bir darbe girişiminde bulundu. türkiye'nin gericiliğe karşı çaresiz kaldığını ve süratle sol meyilli politikalarla yönetilmesi gerektiğini düşünüyordu. grubundaki bir casusun ihbarı sebebiyle son anda girişim engellendi, planı yapanlar tsk'dan ihraç edildi.»

  «12 mart 1971 daha 9 mart darbe girişiminin şoku atlatılmadan gerçekleşti, cumhuriyetin emir komuta zincirindeki ilk darbesiydi. yarattığı fırtına üç gencin idam edilmesiyle ve üniversiteliler arasında çatışma ortamıyla noktalanacaktı.»

  «12 eylül 1980, bu coğrafyanın görmüş olduğu en kanlı ve en kapsamlı darbeydi. akşam 9 sularında trt ve gazetelere el konulmasıyla başlayan darbe 13 eylül sabahı 3'te tüm türkiye'nin kontrol altına alınmasıyla noktalandı. planı bir gün önceden haber alan başbakan demirel, darbeyi genelkurmayın yapacak olmasından dolayı eli kolu bağlı beklemek zorunda kalmıştı. kontrolden çıkan anarşi ortamı, milliyetçi cephe hükümetinin adeta destek verdiği katliamlar darbenin ana gerekçelerini oluşturdu.»

  «1997 bazılarına göre darbe olmasa da yaygın görüş uyarınca türkiye'nin ilk ve tek postmodern darbesiydi. cumhuriyetin ana niteliklerini tehdit eden irtica faaliyetleri gerekçesiyle yapıldı. tsk'nın basın demeçleri ve medya kuruluşlarının ağır eleştirileriyle kan kaybına uğratılan refah partisi, erken seçimden birinci çıkmasına rağmen hükümet kurma yetkisinin kendisine verilmemesiyle ve anayasa mahkemesi tarafından kapatılmasıyla darmadağın oldu.»

  «ve 15 temmuz 2016. dünyada bile eşi benzeri zor bulunan bu darbe girişimi türkiye'nin görmüş olduğu en şiddetli darbe girişimiydi; bir gecede 300'den fazla kişi öldü, meclis bombalandı, cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunuldu, istanbul ve ankara üzerinde alçak uçuş yapıldı. arka planını ancak uzun yıllar sonra öğrenebiliriz, tıpkı tarihteki her büyük olayda olduğu gibi. ancak şu an için bildiğimiz kesin şey şu ki birinci ordunun darbe girişimine katılmaması ve darbe esnasında yayın yapan televizyon kanallarının halkı sokağa dökmesi rüzgarı tersten estirdi.»

  hem batı hem doğu uygarlık tarihi başarılı ya da başarısız ihtilal girişimleriyle doludur. bu entry size son 150 yıllık darbe tarihimizi ana hatlarıyla özetlemeye çalıştı. buraya kadar okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.
 • demokrasinin geri vitesi
 • az gelismis ulkelerde cok gelismis bi tamir yontemi. ankesorlu telefonlardan millet meclislerine, universitelerden beyaz esyaya, demokrasiden bilgisayara kadar calistiramadiklari her seyin hemen bozuk oldugunu varsayarak soyle siki bir "darbe"yle duzeltmeye yeltenirler.
 • solcuların her zaman, milliyetçilerin kimi zaman zarar gördüğü, dincilerin ise hiçbir zaman zarar görmediği olgu.

  ama bunun ajitasyonunu en çok dinciler yapar.
 • "istediğiniz şarkıyı seçin ama beğenmezsem sesi kapatırım" demektir.