şükela:  tümü | bugün
 • acikliyorum:

  1. ordu icerisindeki anti-tayyip subaylar, gizlice tayyip'in tarafinda olan subaylar tarafindan gaza getirilmistir. bu subaylara, 15 temmuz 2016 darbesi haberi verilmis, ve bu darbe sirasinda onlara dusen gorevler anlatilmistir (kopruyu kapatmak, trt'yi basmak).

  2. ordunun tamamina yakini darbenin arkasindaymis gibi gosterilmis, her ust rutbeli subayin bir gorevi varmis gibi yapilmistir. meclisi ele gecirecek, tayyip'i tutuklayacak olanlarin baska subaylar oldugu soylenmistir.

  3. yeri ve zamani gelince, bu anti-tayyipci subaylar 'uzerlerine duseni' yapmislar, fakat diger subaylar (planlandigi gibi) yapmamislardir. dolayisiyla darbeciler got gibi kalmislardir.

  4. ellerinde darbeyi gerceklestirebilecek kadar guc olmayan darbeciler, durumun vahametini anlamis ve (normal bir darbede olmasi gereken) meclisi ele gecirme / tayyip'i tutuklama ya da oldurme islerini de yapmaya girismislerdir.

  5. bu sebeple, ellerindeki sinirli gucle meclis binasina ve tayyip'in (coktan terkettigi) marmaris'te kaldigi otele umitsizce saldirilar duzenlemislerdir.

  6. bir darbede "ilk yapilmasi gereken" seyler olan meclisi ve sivil lideri ele gecirme operasyonlarinin hem saatler sonra, hem de son derece zayif bir sekilde yapilmaya calisilmis olmasinin sebebi budur.

  ================

  sonuc:

  plan son derece basarili bir sekilde islemis, ordudaki anti-tayyipciler alenen ortaya cikarilmis, ve tayyip'in eline "artik istedigini yapabilirsin, istedigini as istedigini kes" seklinde bir koz verilmistir.

  plan tiyatro mudur? halk, polis, ve darbeyi yapanlar seviyesinde degildir. son derece gercektir. catismalar, olumler gercektir.

  fakat daha yukari gidildiginde, tayyip seviyesinde planlidir, tiyatrodur.
 • darbe girişimindense bir isyan, başkaldırı tarzında olmasından dolayıdır. hepimizin yaşı yetmez ama geçmişte yaşanan darbelere bakılırsa, yönetimi ele geçirmek demek trt'den bir bildiri yayınlamak değildir. organize ve planlı bir şekilde ülkenin yönetimindeki kişilerin aynı zamanlı etkisiz hale getirilmesi, üzerine kolluk kuvvetlerinin de etkisizleştirilmesi gerekir bunun için de tüm şehirlerdeki sorumlu askerlerin organize ve aynı anda bu işlemleri yapması gerekir. böyle işler bittikten sonra ki eğer tsk bunu yaparsa çok kısa sürede biz farketmeden halleder, sonra da trt'den yeni nur topu gibi cuntamızı izlerdik.

  başarısız olmasının bir çok sebebi olabilir bu aptallığın ama insanların demokrasiyi korumak için sokaklara çıkması bu sebeplerden birisi değildir. eğer gerçekten de planlı ve koordine bir darbe girişimi olsaydı, daha camilerden selalar okunmadan tüm ülkeyi ele geçirirlerdi. görünene göre bunu yapanlar bir başkaldırı ve isyan, karışıklık çıkarmak istediler ve çıkardılar. şimdi sokakta palalı ve ülkeyi koruduğunu sanan ışid benzeri militanlarımız var. kafa kesmek için de geçerli sebepleri olduğuna inanıyorlar, bu saatten sonra canı sıkılan yolda kafa kesebilir ve paralelci, darbeci diye linç edebilir.
 • darbe girisiminin basindan beri basarisiz olacak sekilde dizayn edilmis olmasindan oturudu meydana gelen durumdur. cunku adamlar, bak nasil madur simdi?
 • akşam saat 10 da darbe mi yapılır amk?!?! hiç mi darbe görmediniz, duymadınız, okumadınız ?
  bundan önceki darbelere bakın; millet yatağında fosur fosur uyuyorken gece 3 gibi asker kışladan çıkar, türkiye sınırları dahilindeki tüm stratejik kurum ve noktalara konuşlanır ve sabah saat 5 gibi tüm yayın organlarından bildiriyi okur. sokağa çıkma yasağı ilan edilir, millet yataktan kalktığında don atlet, ne olduğunu anlamadan mahallesinde askerleri görür. birbiri ile iletişime geçip sokağa çıkamaz da, zaten sokağa çıkacak göt varsa da, vur emri verilmiş bir asker tarafından telef edilir.

  şimdi bizdeki sözde darbeye bakalım, akşam saat 10 da hem de cuma günü, hem de temmuz ayında (günün en uzun olduğu zaman diliminde) , 1 tane ne amacı ile kullanıldığı belli olmayan bir sarayı basıyorsun, 2 tane köprünün tek yönünü kapatıyorsun, istanbul'daki hava alanlarına tank konumlandıramıyorsun. tahmini asker sayın da, rütbeli / rütbesiz 2500-3000 civarında. 78 milyonluk bir ülkede bu sayıda asker ile darbe yapacaksın he mi???

  eee sonra?

  azıcık düşünün ve bunun gerçek bir darbe olduğuna ikna olup olmadığınıza karar verin dostlar.

  not: ne akp liyim, ne asker/cunta sevici, ne de yavşak cemaatçi
 • hava kuvvetleri ve kara kuvvetleri komutanının işin içinde olmamasıdır en büyük neden.

  hala gerizekalı çıkmış halk engelledi falan diyor bir de, mısırdaki darbeyi hiç mi izlemedin a gerizekalı?

  eğer üst komuta kademesinden kara kuvvetleri komutanı bile bu darbede ordunun başında olsaydı bugün çok farklı şeyleri konuşuyor olurduk.

  tayyip erdoğan da resmen halkını ateşe attı, en büyük kriz planı halkı sokağa salıp sela okutmakmış demek ki.
 • bir takım bağlantılar aracılığı ile öğrendiğim bir bilgi belki bu durumu açıklamaya yeterli olacaktır.

  durum şöyle gelişmiş diyorlar;

  olaylar aslında cuma namazından sonra başlamış.
  genelkurmayı cuma namazından sonra basmışlar.
  komuta kademesini ele geçirmişler.
  ancak belli bir kesim (kemalist tayfa olduğu söylenen) ikna olmamış.
  çok acemice bir girişime dönüşmüş ve yarı destekle ola devam edilmiş belli bi kısmı ikna edilemeyince.
  eğer onlar katılsa asıl 400 uçakları varmış ve yerle bir olurmuş her yer.
  harp mühimmatı kullanılamamış dolayısı ile. çoğu küçük çaplı bombalarmış. yoksa zaten bir bomba meclisi haritadan silerdi...
  o yüzden de güçsüz ve başarısız bir girişim olmuş.
  bombalamaya katılan sadece ankara akıncılar takımı olmuş.
  yani cidden darbe konusunda anlaşmazlık çıktığı için girişimciler başarısız olmuş.

  edit: tabi doğruluğu tartışılır. ben elçiyim. hiç öğrenemeyeceğiz gerçeği sanırım.
 • planlanmış olması. ama ordu tarafından değil, başka güçler tarafından. adından bile belli, "kalkışma". şahsen, 40 yıl düşünsem, darbe girişimine "kalkışma" demek aklımın ucundan geçmez. üstelik, enteresan bir şekilde, hangi akp kurmayı ekrana çıksa, bu kalkışma lafını kullanıyor. bu söz ne zaman literatüre girdi de herkes kullanır oldu? walking dead'de bile, insanlar, zombilere, türlü isimler takmışlardı: walker, biter vs... ama bizde, herkes ağız birliği etmişçesine bu olaya "kalkışma" diyip duruyor.

  hadi onu da geçtim. neden herkes bu kadar rahat? gezide, silahsız gençler karşısında, tir tir titreyen güruh, neden şimdi tanklara karşı cengaverlik yapıyorlar?

  sonuç olarak, bence ortada bir başarısızlık yok. yapılmak istenen yapıldı. biz burada istediğimiz kadar klavye parçalayalım, bizim de içinde bulunduğumuz senaryo çoktan yazıldı.
 • şu denklemden habersiz olunmasındaki nedenler bütünü;

  darbe yapılır; yönetim ele geçirilip kontrol sağlanır; en son darbe yapıldığı ilan edilir.

  burada yaşanan ise;

  darbe yapıldığı ilan edilir; sonra öylece beklenir. gökten iniyor sanırım? olmayan şeyi nasıl ilan ediyorsun sen?
 • cuntacıların suni bir kaos ortamı yaratmak yerine kaosun kendisi olmayı tercih etmesidir başarısızlık nedeni. harekete 00:00'dan önce bizzat geçmek yerine akşam haber bültenlerinden bir iki saat evvel kontrollü kaos üreterek başmaları halinde halkın kafasını karıştırabilirlerdi. ancak sığır gibi köprü kapamak yerine; direk tayyip olmasa bile mesela birkaç gazeteci, birkaç milletvekili, üst rütbeli subay ve hatta politik sanatçı suikastleri düzenlenebilirdi. tsk harici veya dahili bir grubun işlediği bu suçlara cami, cemevi, parti il binaları veya valilikler bombalanarak devam edilebilirdi. süreç boyunca sosyal medya denen bok üzerinden topluma cinnet aşılanır, kaos zaten ister istemez aşırı uçlara devredilirdi. birkaç bombalama ardından öcalan'ın kaçırıldığıyla öcalan'ın öldürüldüğü iddiası aynı anda yayılsa bile ülkedeki deliliğin önüne geçilemezdi. belki bir yıl boyunca bu işin prodüksiyonu olabilecek video ve fotoğraflar çekilir, işlenir, en sonunda da mevzubahis cuma akşamı internete servis edilirdi. saatler boyunca sürecek bu kaos ardından, zaten halkta ordu yönetime el koysun beklentisi oluşurdu. sabaha hulusi çavuş darbe kararı almasa bile, zor kullanarak darbe kararı aldırmak şimdi ki gibi bir nefrete sebep olmadığı kimi halk tarafından sempatiyle bile karşılanabilirdi.

  uçuk kaçık fikirler gibi görünse de ortalama vatandaş için güllük gülistanlık giden bir cuma gecesi boğazı kapatarak darbeye girişmek, polisi binalarını bu kadar direk hedef almak,iki taraftan 300 üzeri insanın ölümüne sebep olmak, çok önemli kışlaları işgal etmek ve en önemlisi meclisi bombalamakla kıyaslanınca bunlardan daha zor görünmeyen bir plan olurdu şu yazdıklarım.
 • gercek bir darbe olmadigi icindir. ben 80 dogumluyum darbe marbe gormedim, sikmisim 28 subati, ama 60-70-80 hatta elde patlayan talat aydemir darbelerini hem okudum hem de anne babam ve diger akrabalardan dinledim. kopru tek yone kaptilarak darbe mi olur hem de saat 22:00 bile olmadan. hic bir politikaciyi devlet idaresinden sorumlu kisiyi derdest etmeden darbe mi olur. bu bildigin orta oyunudur, bu yuzden neden basarisiz oldu diye sorgulamaya gerek yok. levent kirca parodisidir. yazik olan canini kaybeden ve zorunlu askerlik yaparken verilen emre uyan gariban 20 yasindaki genclerdir. kazananin kim oldugunu hepimiz biliyoruz.

  düzeltme: kemdi adıma orta oyunu demiştim ama görüntüler ve detaylar ortaya çıktıkça yanıldığımı gördüm ancak hala bir çok saçmalık olduğunu da düşünüyorum. en basiti istihbarata rağmen halay çeken hava kuvvetleri komutanı, bilgiye rağmen rehin alınmayı beceren genelkurmay başkanı, istihbaratın cumhurbaşkanına çok geç gitmesi gibi ve daha bir yığın abukluklar.

hesabın var mı? giriş yap