şükela:  tümü | bugün
50 entry daha
 • darbe oldu
  saf zihinlere
  başarılı da olundu
 • herşeyden önce akp'nin askeride kanattaki destekçileri çok fazla askeriyenin 1000'de birinden bile daha az destekle yapıldı bu darbe girişimi bence başarısız olma nedeni bu daha fazla şeye gerek yok zaten
 • sadece darbe girişimi olmasındandır.

  ak parti tabanı, örgütlü silahlı ve daiştir.

  bunun görülmesi gerekiyordu, görüldü.

  bu saatten sonra yapılacak olan da darbe değil devrimdir

  zira darbe geriye devrim ileriyedir.
 • başarısızlığa uğraması için yapılan bir darbe girişimi olduğu içindir. kemaliz subaylar satışa getirmiş gibi yaparak ordu içerisindeki cemaat yapılanmasından büyük ölçüde kurtuldular. yani böyle komik bir darbe olmaz organizasyonsuzluk ve cemaatçi subayların ortada bırakıldıkları gerçekleri besbelli.

  he tabii benimkiler sadece tahmin. eğer benim dediklerim ciddi ciddi yaşandıysa kemaliz subayların başını çektiği bağdat caddesi tayfasının ülkenin en aklı başında grubu olduğu söylenebilir sjdksl.
 • vay amk sözlükte amma emekli albay varmış.
 • darbe neden mi başarısız oldu? tek değil birkaç gerçek sebebi var, sırayla şöyle özetleyebiliriz, buyrun:

  1- darbenin şifresi marmaris'ti. cumhurbaşkanı orada öldürülseydi işte o zaman çok daha fazla sayıda darbeci general meydana çıkacaktı.

  2- bu nedenle türkiye'nin dört bir yanındaki birliklerde görevli pek çok darbecinin kulağı marmaris'teydi. ama bekledikleri olmadı.

  3- cumhurbaşkanı'nın cnn türk'e canlı bağlanması çoğu darbeciye geri adım attırdı.
  yaşıyordu ve meydan okuyordu. işte bu darbeye set çekti.

  4- cumhurbaşkanı'nı canlı cnn türk'te gören pek çok darbecinin hevesi kursağında kaldı. doğan medya center da bu nedenle darbecilerin hedefi oldu.

  5- cumhurbaşkanı'nın basit bir telefon görüntüsüyle de olsa ekrana çıkıp yaşadığını göstermesi düğümü çözdü. darbecilerin çoğu geri adım attı.

  6- hatta cumhurbaşkanı'nı ekranda canlı gören kimi darbeciler televizyonlara bağlanıp asker kışlasına dönsün nutukları attı.

  7- şimdi pek çok kişiye anlaşılmaz gelen ve ülkenin dört bir yanında süren üst rütbeli gözaltıların nedeni bu; darbeye teşebbüs.

  8- türkiye sanılandan çok daha büyük bir darbenin eşiğinden döndü/dönmek üzere. henüz tehlike tam geçmiş değil. meydanlar önemli.

  (not: mısır'daki darbeyi hatırlayın. ilk darbe girişimi halk tarafından başarıyla püskürtülmüştü. ancak rehavete kapılan ve darbenin bittiğini düşünen halk evine dönünce, esas darbe başlamıştı ve başarılı olmuştu.)

  (genel kültür notu: neden mi her yerde sela verildi? islam'da sela; cuma ve ölüm dışında okunursa birlik çağrısıdır.)

  ek yapıyorum:

  9- darbe sabah 04.00'da tam teşekküllü planlanmıştı fakat genel kurmay başkanı hareketliliği fark edip karargahta kaldı ve bu olayı yanındaki hainler istanbul'a bildirdi, bu yüzden operasyon 6 saat erken başladı.

  10- istanbul arnavutköy'de tank birliğindeki binbaşı olayı fark edip emniyeti aradı, belediyenin iş makinaları kışlanın kapısını kapattı, orada 2 albay ve 1 polis şehit oldu ama tanklar çıkamadı.

  11- malatya'da 8 adet kargo uçağı mühimmatı türkiye'ye dağıtmak için yüklendi fakat belediye uçuş pistine itfaiye ve belediye araçlarını park etti ve uçaklar kalkamadı.

  12- karargaha giren tuğgenerali bir astsubay alnından vurdu ve karargahtaki bütün plan çöktü.

  13- cumhurbaşkanı'nın 1 haftadır yeri bilinmiyordu, hain yaveri yerini söyledi ama yine operasyonun erken başlamasından dolayı cumhurbaşkanı oteli terk ettikten sonra hainler geldi.

  14- cumhurbaşkanı ölümü göze alarak istanbul'a uçtu. uçuş numarasını tc ana yerine tk8464 yani tarifeli bir uçuş kodu ile istanbul'a indi. eğer ankara'ya inseydi helikopterler havalimanında veya sarayda vurmak için hazır bekliyordu. burada da 1.ordu komutanı olaya el koydu, sizi acilen istanbul'a bekliyoruz dedi.

  15- türksat telekom da ve bilimum yerlerde sivil ve polis direnişleri oldu, hesap tutmadı, iletişimi kesemediler. telekom acıbadem müdürlüğünde bir muhtar şehit oldu.

  16- vatan caddesi'ne giden panzerlerin içinde emniyetten atılan fetocu emniyet amiri bile hazırdı. darbe olduğunda koltuğuna geri oturmak için oradaydı ama şimdi nezarette.

  17- halkı tamamen unutmuşlardı, aslında onların planında cumhurbaşkanı'nın canlı yayın yapacağı yoktu çünkü saat gece 04'de cumhurbaşkanı yakalanmasa bile iletişim tamamen kesilmiş olacaktı ve kimse sokağa çıkın çağrısı yapamayacaktı.

  (son not: bir hatam varsa affola, en doğrusunu allah bilir diyorum ve bırakıyorum.)
 • çünkü gerçek bir darbe değildi. adı darbe kendisi oyun...
 • cuntacıların suni bir kaos ortamı yaratmak yerine kaosun kendisi olmayı tercih etmesidir başarısızlık nedeni. harekete 00:00'dan önce bizzat geçmek yerine akşam haber bültenlerinden bir iki saat evvel kontrollü kaos üreterek başmaları halinde halkın kafasını karıştırabilirlerdi. ancak sığır gibi köprü kapamak yerine; direk tayyip olmasa bile mesela birkaç gazeteci, birkaç milletvekili, üst rütbeli subay ve hatta politik sanatçı suikastleri düzenlenebilirdi. tsk harici veya dahili bir grubun işlediği bu suçlara cami, cemevi, parti il binaları veya valilikler bombalanarak devam edilebilirdi. süreç boyunca sosyal medya denen bok üzerinden topluma cinnet aşılanır, kaos zaten ister istemez aşırı uçlara devredilirdi. birkaç bombalama ardından öcalan'ın kaçırıldığıyla öcalan'ın öldürüldüğü iddiası aynı anda yayılsa bile ülkedeki deliliğin önüne geçilemezdi. belki bir yıl boyunca bu işin prodüksiyonu olabilecek video ve fotoğraflar çekilir, işlenir, en sonunda da mevzubahis cuma akşamı internete servis edilirdi. saatler boyunca sürecek bu kaos ardından, zaten halkta ordu yönetime el koysun beklentisi oluşurdu. sabaha hulusi çavuş darbe kararı almasa bile, zor kullanarak darbe kararı aldırmak şimdi ki gibi bir nefrete sebep olmadığı kimi halk tarafından sempatiyle bile karşılanabilirdi.

  uçuk kaçık fikirler gibi görünse de ortalama vatandaş için güllük gülistanlık giden bir cuma gecesi boğazı kapatarak darbeye girişmek, polisi binalarını bu kadar direk hedef almak,iki taraftan 300 üzeri insanın ölümüne sebep olmak, çok önemli kışlaları işgal etmek ve en önemlisi meclisi bombalamakla kıyaslanınca bunlardan daha zor görünmeyen bir plan olurdu şu yazdıklarım.
 • "kumpaslar sayesinde general olabilmiş sınıf sonuncusu örgüt zombileriyle bırakın darbeyi, eğitim alayındaki sabah sporu bile başarısız olur." - em. orgeneral gianluigi buffon

  .
 • enişte.
3 entry daha

hesabın var mı? giriş yap