şükela:  tümü | bugün soru sor
  • fethullah gülen'in iade edilmesine dair talebi dikkate almak üzere, abd yönetiminin türkiye cumhuriyeti yönetiminden beklediği illiyet rabıtası niteliğinde her türlü somut bilgi, belge ve şahitlikler. bunların gün ışığını görmesi lazım.

.

akepe hükümetinin adalet bakanı bekir bozdağ şöyle demiş:

"yeterli delil istemediğin kadar var, darbe teşebbüsü konusunda ispata hacet yok. şu an güneş bizi nasıl yaktıysa darbe teşebbüsü de bizi öyle yaktı. darbe teşebbüsünün fethullah gülen'in yaptığı konusunda bizi destekleyen desteklemeyen kimsenin bir şüphesi yok. teşebbüsü desteklemeyen askerler açısından da bir şüphe yok. devletin elindeki bilgilerle yaşananlar yüzde yüz örtüşüyor. bütün bilgiler, deliller, fethullah gülen'in talimatı ve onun istemesi üzerine fetö'cü kişiler tarafından düzenlendiği ortadadır. bunun dışındaki laflar sadece çarpıtmadır, delil karartma çabasıdır." kaynak

.

tamam, benim de şüphem yok ama ortada akepe'nin kuru iddialarından başka kahir kanıt göremedik. bilgiler ortadadır diyor ama göremiyoruz, sadece laf, laf laf. allah'ın varlığını ispata da hacet yok, iman yeterli. ama hukuk aleminde işler öyle yürümüyor. kanıt başka, kanaat başka.

15 temmuz 2016 tarihindeki başarısız darbe girişimine dair herhangi bir talimat, sesli görüşme, şifreli mesajlaşma, yazışma veya sair belge görmek istiyorum. varsa yoksa, "gülen'in işin içinde olduğun dair şüphe yok" söylemi. varsa yoksa, "meclis bombalandı, o halde gülen yaptı/yaptırdı." varsa yoksa, "o ne hinoğlu hindir o" nispeti. maşallah, suçlu olduğuna dair algıda hiçbir eksiklik yok. yegane eksiklik, o algıyı oluşturan somut kanıtlar.

17 aralık 2013'te, gün boyunca baba ile oğul tatlı tatlı sohbetler ettiler, dünya alem dinledi ve ikna oldu.

şimdi de, fethullah gülen denen adam ile darbeyle ilişkilendirecek aynı netlikte veya buna yakın nitelikteki dolaysız kanıtların gözümüzün önüne serilmesini bekliyoruz. dolaylı kanıtlara da razıyım; iddia makamı şematik bir tabloyla, "gülen şu komutana şu şahıs aracılığıyla emir gönderdi" veya "şu subayın harp okulu'na günü geldiğinde kullanılmak üzere uyuyan hücre olarak gülen tarafından yerleştirildiğinin belgesi işte budur." gibi şüpheye yer bırakmayacak kanıtları görelim de rahatlayalım, biz de vuralım bir tekme. abd makamlarını ikna edecek kadarı benim için de yeterli olacak. türkiye'nin dışındaki medeni dünyada, rüşvetin belgesi mi olur özdeyişi işe yaramıyor maalesef.

milyon kişi milyon kere birisi hakkında suçludur deyince o kişi suçlu olmuyor. öyle olsa, dünyanın öküzün boynuzlarının üstünde durduğunu kabul ederdik, zibilyon tane hintlinin sözüne güvenip.

.
  • akp genel başkan yardımcısı şaban dişli'nin kardeşi mehmet dişli'nin darbenin liderlerinden biri çıkması gibi somut kanıtlar bekliyor anladığım kadarıyla abd.

inşallah çıkar böyle kanıtlar.
  • (bkz: adil oksuz)
  • somut delil olmadan işlemez sonuçta abd demokrat bir ülke . türkiye'de de varsa verirler bilgileri.
  • aklı başında olan her insanın kabul edeceği, gayet mantıklı, izanlı ve net kanıtlardır.

mesela, 15 temmuz'dan 9 ay önce, siren sesinden sonra gülen bebekli bir reklam yayınlamaları.

mahkemede kullanıldığı zaman, savunma tarafının tek bir laf edemeyeceği kadar açık bir delil bu.
  • (bkz: 1 dolar)
  • 11 eylül saldırısı akabinde şüpheli olarak usame bin ladin belirince abd ve nato afganistan'ın işgali için hazırlıklara başladı ve 7 kasımda ilk bombalar afgan topraklarına düştü. usame bin ladin tıpkı fethullah gülen gibi saldırıda dahli olduğunu reddetmişti. ladinin saldırıyı önceden bildiğini ima eden ve yapanları tebrik ettiği konuşması, yani somut delil belki bir yıl sonra ele geçti (birçok abd karşıtı yorumcu da bu video kaydının montaj olduğunu iddia etti). bu gibi devlet düzeyindeki saldırıda herhangi bir adli suçlu için yaşanacak sürecin uygulanmasını beklemek mantıklı değil. abd, ben çok güçlüyüm bekletirim, sündürürüm, türkiye de marabamdır falan derse kendi bileceği iş tabi.

gülen'in açık ifadelerle darbe emrini verdiğini ispatlayan maddi bir delil beklemek imkansız, zaten en başından beri bundan kaçınmıştır. hiyerarşide hemen altındaki insanların darbecilerle iletişimine ve iletişim içeriğine dair maddi deliller ve bu gibi insanların itirafları f.g.yi darbenin sorumlusu olarak görmek için yeterli olacaktır. abd makamları ne kadar inandırıcı bulur, veya bulmak ister bilemiyorum ama bu düzeyde yeterli delil halihazırda da mevcut diyebiliriz.
  • akepe hükümeti, zavallım, alışık değil tabii başka ülkelerin adalet sistemlerine yönelik olarak evrensel hukuka uygun delil sunumu yapmaya, yok efendim keferenin due process dediği uzun ince yoldan ilerlemeye. o yüzden, yurtiçinde devlete karşı işlenen suçlarda bugüne kadar nasıl alıştıysa, abd'ye de aynı kalibreden belgeleri, aynı yontulmamış kalas kabilinden kanıtları kaktırıvemişler gari. ondan sonracığıma, o pofidik kolilerle gülen'in iade süreci duvara toslayınca, yauw ben bunun yüzde biriyle türk mahkemelerinde aslı erdoğan'a müebbet verebileyyom, iş cavırın domızı fetoş'a gelince batı bana zulmediyor deyyi hayflanıpduru kara bahtım kör talihim.

.
  • adil öksüz'ün darbe girişiminden çok daha önceden fethullah gülen'i temsilen (yine cemaat tarafından hapse atılan) aksi durumda bu hafta uyk ya belgeler giremeyecekmiş. 'yü (kulağını çekmek, affedilmenin yordamını "güzellikle" göstermek amaçlı, içerikli) ziyaret etmesi, bu şahsın darbe girişiminin merkezi olan akıncılar üssü civarında yakalanması. cemaatin ordudaki örgütlenmesi dahilinde darbe girişimine katılan askerlerin fiilleri, itirafları bunları destekleyen maddi deliller.