şükela:  tümü | bugün
 • 15 temmuz'da darbe girişiminde bulundukları iddia edilen sanıklara tek tip badem rengi bir diğer ifadeyle bok rengi tulum giydirilmesi durumu.
 • badem içi rengi değil bildiğin bok rengi, adını öyle söylemiyorlar diye başka bir renk olmuyor. şimdi bu rengi dışarda giyenlere ne olacak o daha enteresan bir konu.
 • bok rengi diyememişler de badem içi demişler.

  bu iş döner dolaşır muhalif politik tutsaklara gelir o da öyle kolay olmaz ben yazmış olayım.
 • yargılanan kişilere tek tip elbise zorunluluğu, ileride insan hakları avrupa mahkemesinde türkiye aleyhine açılacak muhtemel tazminat davalarında kaybedilen milyonlarca türk lirasına neden olabilir. yine giren çalışıp vergisini veren halka olur.

  -alıntı
  iham’ın konuya nasıl yaklaştığına gelindiğinde; 24.09.2013 tarihli ve 11871/05 sayılı hadade - romanya kararının önemli olduğu kanaatindeyiz.

  hadade - romanya kararına konu somut olayda başvurucu, duruşmaya tutukevi üniforması ile getirilmesinin insan hakları avrupa sözleşmesi’nin “işkence yasağı” başlıklı 3. ve “dürüst yargılanma hakkı” başlıklı 6. maddelerini ihlal ettiğini iddia etmiştir. başvurucuya göre bu hem aşağılayıcı muamele teşkil etmekte ve hem de suçsuzluk/masumiyet karinesini ihlal etmektedir. ancak mahkeme, somut olayın özelliklerini dikkate alarak, sözkonusu iddiayı yalnızca ihas m.3 kapsamında değerlendirmiştir. her ne kadar mahkeme üniforma giyilmesi hususunda başvurunun bu kısmını kabul edilemez bulmuşsa da, konu ile ilgili bazı ilkeler belirlemiştir. mahkeme; ihas m.3’ün ihlal edildiği sonucuna ulaşılması için aşağılayıcı veya kötü muamelenin, başvurucunun cinsiyeti, yaşı, ihtilaflı muamele sonucu ruh ve fiziksel sağlığında meydana gelen değişikliklere göre belirlenmesi gereken bir ciddiyet eşiğini aşması ve bu eşiğin aşılmasının tespiti için aşağılayıcı olduğu iddia edilen muamelenin özellikle başvurucuyu küçük düşürmek ve itibarını zedelemek için yapılıp yapılmadığının, muamelenin kamuya açık olup olmadığının, böylelikle başvurucunun kamuoyunda aşağılanıp aşağılanmadığının, kamuya açık değilse de başvurucunun kendisini ne kadar aşağılanmış hissettiğinin belirlenmesi gerektiğini belirtmiştir.
  -alıntı

  kaynak
 • aferin. birde tekrar cemaatleri besleyip yeniden kandırılmazlarsa bu iş tamamdır dediğim uygulama.
 • bir devletin kendisine olan saygısından dolayı yapmaması gereken eylem.

  yıllar sonra bu isimler hafızalardan silinecek ama türkiye'nin bu yaptığı daima hatırlanacak. kendi saygınlığı için yapmamalı.
 • sonra avrupa bize niye istediğimiz adamları iade etmiyor.

  sizde insan hakları ihlallerinin uygulamalı dersi var ülkenizde.
  iade etmeleri için onların da sizler kadar kötü olmaları gerekir.
 • vay amk !
  çıplak çıkarın ya da ne giyerlerse giysinler.
  bu da mı gündem teşkil eder ?
 • hüküm giydikten sonra olabilir de, yargılanma sürecinde böyle bir uygulama olamaz diye düşünüyorum. ne de olsa suçu ispatlanana kadar herkes masumdur.