şükela:  tümü | bugün
  • mete yarar ve ceyhun bozkurt birlikte yazdıkları, destek yayınları'ndan çıkan kitap; 15 temmuz'u anlatıyor.
  • 15 temmuzu sulandırmaya çalışanlara ithafen yazılmış bir kitap
  • güya çok okuyan, araştıran, soruşturan sözlük camiasının ilgisini çekmemiş kitap.

oysa kitap sadece 15-16 temmuz günlerini değil bu güne nasıl gelindiğini içerde ve dışarda nasıl hazırlanılmış olduğunu gayet iyi incelemiş be tarafsız olarak aktarmakta gayet başarılı olmuş.

siyasi görüşlerinizi dizginleyip okumayı deneyin türkiye nasıl bir uçurumdan dönmüş, yerlisi yabancısı nasıl kuyumuzu kazmış, kimler ne fedakarlıklarda bulunmuş.

okuyun.
  • çıkalı 1 ay bile olmadan 30. baskıyı görmüş. ilginç.
  • yayınevinin destek dükkan sitesinden alırsanız adınıza imzalı olarak geliyor. annem okuduktan sonra babam kapmazsa oturup okuyacağım. okuyun okutturun.
  • çok okuyan çok araştıran sözlük camiası ille de her kitaba ilgi duyacak diye bir şey yoktur. dünya'da okunacak çok kitap vardır zira. ilgi duyulması için kitabın içeriğinde neyin ilginç olduğunun da o kitabı övenlerin söylemesi gerekir.

iyi hazırlanmış, başarılı olmuş, tarafsız aktarmış gibi sözler en amiyane tabiri ile beylik laflardır. hiçbir şey anlatmaz.

nasıl tarafsız? erdoğan'ın hatalarını da mı aktarıyor? olayı hem gülencilerin haklı olduğu yönlerden, hem erdoğan'ın haklı olduğu yönlerden mi bakıyor? yoksa "tarafsız bir şekilde" erdoğan'ın nasıl destan yazdığını mı anlatıyor? a

nasıl başarılı olmuş? bir defa zaten başarı yarattığı etki ile alakalıdır. bu kitabı okuduktan sonra insanların darbeye bakışı mı değişmiş? aaa biz o darbeyi farklı zannediyorduk öyle değilmiş mi demiş insanlar? akplilerin mesela bakışlarını zerre kadar değiştirmiş mi bu kitap? hadi okunma oranları ile başarılı olmuş denir, eee öyle ise olmuştur. populer diye her kitaba ilgi duyulacak diye bir şey yoktur.

nasıl iyi hazırlanmış? binlerce insanla mı görüşülmüş? genel kurmay arşivleri mi açılmış? ne bileyim internette araştırma mı yapılmış? daha önce hiç akla gelmeyen bir yöntem mi kullanmış kitabı hazırlarken? yoksa kitap sadece yazarın nereden öğrendiği belli olmayan şeyleri, sanki amcasının oğlundan duymuş gibi anlatmasından mı ibaret?

özür dilerim ama akp cenahı tarafından hazırlanmış yazılar, kitaplar, filmler hakkında bu lafları çok duydum, iyi hazırlanmış, başarılı olmuş, tarafsız laflarını çok duydum. hani mahkemeleri tarafsız yapacaklardı, şimdi tam tarafsız oldu mahkemeler, akp dilinde tarafsız akp yanlısı demektir, bu çok ama çok net benim için. benim için film 2011'de kopmaya başladı, 2014-15 gibi tamamen koptu. o tarihten önce akp cenahının (ve akp-cemaat ittifakının) yazdığı yazıları, sözlerini, filmlerini izliyordum, net bir akp karşıtı olduğum halde. ne yalan söyleyeyim. sizi nisbeten etkili anlatanlar liberallerdi. ahmet altan kadar etkili akp yanlısı yazı yazan islamcı bilmiyorum mesela. cemaat nisbeten işi kıvırıyordu, çünkü en azından bilimsel method nedir, tartışma nasıl yapılır, insan nasıl ikna edilir, biliyorlardı. ama farklı fikirlere kapalı olmaları onların anlatımlarını bile sakatlıyordu, zira mesela, fetullah gülen'in hayatını anlatan, akplilerin zamanında çok sevdiği film felaket ötesi kötüydü. (film kalitesini diyorum) ancak akp'nin aman reis'in alınacağı bir sahne bile olmasın, bir laf bile olmasın, kaygısı cemaat sonrası yazdığınız, filme çektiğiniz herşeyin kalitesini cemaatin yaptığının çok çok daha altına düşürdü. güya cemaati eleştirdiğiniz kod adı bilmemne filmi mesela saçmalık ötesidir. cemaat ortalığı karıştırıp dururken, sizin reis televizyonlarda konuşma yapmak dışında bir halt yemiyor, en son iş kendine dönünce tepki gösteriyor. hani cemaat reis'e karşı dönmese, reis açısından sorun olmayacak. (başları öyleydi, dayanamadım bıraktım izlemeyi)

özetle, evet önyargılıyım, ama yıllarca sizin fikirlerinizi okumuş, dinlemiş, görmüş birisinin ön yargısı bu. açıkçası akp zihniyeti ile darbeyi anlatan hiçbir kitabın bana her hangi bir şey öğretemeyeceğini düşünüyorum.
  • sol frame'de görünce "kitap ismi gibi başlık" diye düşündüm ve ilgimi çekti. bu başlığa tıkladım ve gerçekte de kitap olduğunu görünce şaşırıp mutlu oldum.
    tanım: yukarıda anlattığıma takriben beni meraklandıran ve en kısa zamanda edinip okunası kitap.
  • (bkz: mete yarar)

biri tarfsız mı dedi... ?
  • alırken çok birşey beklemediğim, okurken beklediğimden fazlasını bulduğum bir kitap.
  • 30.baskısını yaptığını görünce; ne yapıyorlar, her baskı için 5 adet kitap mı çıkarıyorlar sorusunu akıllara getirmiştir. onun dışında yandaş yazar gözüyle bakmayın arkadaşım şu işe. kitabın içinde işe karışan askerlerin mahkemedeki savunmaları da var. e sen şimdi buna yandaş mı diyorsun? sen sözcü ya da halk tv yazarlarının çıkardığı kitapları oku, hadi.