şükela:  tümü | bugün
  • nedim şener'in habertürk canlı yayınındaki iddiası. direnen halktı, generallerin nerede olduğu bilinmiyor dedi.

edit: "100 generalle darbe mi olurmuş?" diyen de aynı "30 emekli subayla darbe bastırıldı." diyen de. bu kafa güzel kafa. nedim şener'in söylemek istediği "halk direnince darbeciler başarısız oldu. ". yoksa tabii ki halk karargahı basıp generalleri teslim almadı. elbete, köprüde halkı tarayan askerlerden biri linç edildi iddiası ile halka hakaret eden köpekler halkın başarısını küçültmeye çalışmak da kendi açısından haklı. ama bakalım gerçek atatürkçü vatansever subaylar ne diyor:

https://mobile.twitter.com/…atus/754155421565382656
  • rakamı yanlış hatırlamıyorsam 30 küsur civarında ergenekon ve benzeri davalardan hapis yatmış subay 15 temmuz gecesinde darbecilerle doğrudan çatışırken şehit oldu. emre kongar ve merdan yanardağ bu subaylar üzerine bir programlarında konuşmuştu.

tabii ki bu darbeyi kemalistlerin değil de o çok sevdikleri cemaatçilerin yapması siyasal islamcı hükümeti çok derin üzüntülere soktuğundan, kemalist subayların bu yobazlarla savaşırken ölmesini hiç konuşamadılar. akıllarınca bu subayları kemalist diye kahraman göstermek istemediler. ayrıca ordunun içindeki aktif bir çok subayın darbe gecesi bu cemaatçi cunta ile mücadelesi de darbenin belini asıl kıran durumdur.

nedim şener halkın darbeyi tankın egzozuna atlet tıkadığını düşünerek engellediğini düşünüyorsa orasını bilemeyeceğim.
  • bunun fetullahçı darbe olduğunu anladığı anda evinden kışlaya koşup beylik tabancalarıyla çatışa çatışa ölen onlarca atatürkçü subay astsubay şehidin kemikleri sızlatan açıklama.
  • nedim şener'in müslüman kardeşler üstün hizmet madalyası takılmasına vesile olacak açıklamasıdır.
  • yüzde yüz doğru değilse de büyük ölçüde doğru olan bir tespit. subayların çoğu darbecilere hiç direnmediler, arazi oldular ve tarafsız kaldılar. direnen çok azdı.

hepimiz gördük o gece. sanki darbeyi kemalist subaylar önlemiş gibi anlatmanın alemi yok. başbakan akıncı üssünün bombalanmasını bile defalarca emrettikten sonra sağlayabildi. kemalist subayların çoğu darbenin başarısız olduğunu anlayınca ortaya çıktılar.
  • (bkz: fetö’nün ağır darbe yediğine o kadar sevinmek ki kafayı yemek)
  • haklılık payı var. o gece kemalist subaylar darbeye karşı gelmeye teşebbüs ettiler ancak, tankların namlusuna sokacak vileda sapı bulamadıklarından pasif kaldılar.
  • mal mısınız anlamıyorum ki, darbeye karşı durmak deyince iki birliğin savaşmasını mı bekliyorsunuz ya? oyun mu bu?

15 iq ile yorum yapılmaması gereken sıçmık.
  • akp'li siyasetçiler de dahil çoğunluk o gece güçlü tarafın belli olmasını bekledi.

önce kimin yaptığından emin olmak istediler, sonra da darbe gerçekleşebilir mi diye olasılığa baktılar. kazanan tarafta olmayı herkes ister.

yıllarca kemalist görünümleriyle ajanlık yaptıkları için subay ve generallerden kemalist - kemalist olmayan ayrımı pek mümkün değil. orduda hala kendini gizleyenleri de mevcut.

ahmet zeki üçok, ankara'daki 400 civarı generalin o gece niye sahaya çıkmadığını sorguladı geçenlerde. keşke boğaziçi köprüsündekileri yine askerler tutuklasaydı dedi ki bence haklı.