şükela:  tümü | bugün
 • her eve lazim
 • darbuka yerine "dabrika" ya da "dabruka" diyen peq fazla insan wardır etrafta. hatta söylediklerinin doğruluğu konusunda hiç şüpheleri yoktur.

  türkiye'de şu anda darbuka virtüyözlerinin en ünlüsü balik ayhan'dır. ayrıca dumbelek de denir bazı yörelerde. tumba, kudum gibi aletler de darbuka türevidir.
 • (bkz: misirli ahmet), (bkz: rhythm blue), (bkz: yarkin)
 • doğu müziğinin "olmazsa olmaz" vurmalı çalgısıdır. şeklen iki çeşidi mevcuttur ve bunlar arap darbukası, türk darbukası olarak bilinirler. türk darbukasında deriyi geren çerçeve ve vida yerleri açıktadır, kenar kıvrımı serttir. genellikle daha pahalı olan arap darbukasında ise çerçeve daha bi yuvarlatılmıştır, bu nedenle çalarken parmaklar daha az acır.
  darbukanın gövdesi demirden, bakırdan, topraktan olabilir. deri olarak ise hayvan derisi veya plastik kullanılır. hayvan derili toprak darbukalarda, ki bunlara muzik aleti dükkanlarında rastlamak pek kolay değildir, deri gövdeye bir çerçeve vasıtasıyla değil de, iplerle gerilir.
  kısaca darbukalar gerek şekil, gerek kullanılan maddeler olsun, çeşit çeşittir, hepsinden ayrı tadlar, tınılar yakalanır.
 • karilarin sirf bu i$ icin bir evde toplanip (ama hic erkek olmayacak, cocuklar uyutulcak ya da anneye felan satilicak, kocalari du$unen kim zaten) cilginlar gibi ter doktukleri dans benzeri abukluklarin sergilendigi muzigin en favori enstrumanidir. darbuka sesi tutkusunun ilerlemi$ seviyesinde kiz/karilarimizin kendilerine mahmutpa$a ve benzeri mekanlardan dansoz kiyafeti alan ce$itleri de gorulmu$tur.
 • aslinda fas kokenli bir calgi olmasina karsin, osmanlinin bu aletin dunyaya yayilmasindaki kacinilmaz etkileri gozardi edilmemelidir. yoksa allahin makedonu, sirbi fas mi gordu???
 • bu aletin sesine hayran olan biri için sert olan her yer (masa, sandalye, bacak, monitor) bir darbuka görevi görebilir...
 • türk ve arap müzigi perküsyon aletidir.
  orkestralarda ilk tercihtir.*
  orjinal adi darbuka olmasina ragmen araplar'in tabla demeye kalkismasi asap bozar, zira tabla cok sevdigimiz bir hint müzigi perküsyon aletidir.
  darbuka bir yasam bicimidir kimilerince, bir kendini ifade, bir varolus mücadelesi göstergesi, bir "ben de varim, biz de variz" deyis aracidir.
  sen-sakrak parcalarda gazlayici etkisi, damar parcalarda doz artirici etkisi görülür.
  diger ritm aletleriyle beraber calmadiginda daha kaliba bagli ve süssüz calar, düm'leri belli etmelidir cünkü. ancak tek ritm degilse kimse tutamaz onu, krali gelse tanimaz.

  dünya üstündeki en iyi icracilari misirli ahmet, levent yildirim, almanyali suat, bünyamin olguncan, yasar akpence, hamdi akatay, hussam ramzy, sayed balaha ve mehmet sayar'dir.

  (bkz: hollo)
  (bkz: tef)
  (bkz: kenar)
 • (bkz: dümbelek)
 • gobek atmak isteği doğuran*, seri*** tini üreticisi* bir enstruman***.